FTC optužuje,Twitter priznaje propuste u bezbednosti

Društvene mreže, 28.06.2010, 01:04 AM

FTC optužuje,Twitter priznaje propuste u bezbednosti

Twitter se saglasio sa optužbama koje je na račun ove društvene mreže i mikroblog servisa iznela američka Federalna trgovinska organizacija (Federal Trade Commission, FTC). Naime, ova organizacija za zaštitu prava potrošača optužila je nadležne u kompaniji Twitter da su obmanjivali korisnike jer nisu zaštitili njihove lične podatke. FTC je u svojoj žalbi naveo da je bilo ozbiljnih propusta u bezbednosti koje su hakerima omogućile neovlašćeni pristup privatnim podacima korisnika, tweet-ovima koje su korisnici označili kao privatne, kao i slanje lažnih tweet-ova sa bilo kog naloga, uključujući i onaj koji pripada u ono vreme kandidatu za predsednika, a danas predsedniku SAD, Baraku Obami.

“Kada kompanija obeća svojim korisnicima da su njihovi privatni podaci sigurni, ona mora i da održi to obećanje,” rekao je David Vladeck, direktor FTC-ovog Biroa za zaštitu potrošača. “Takođe, kompanija koja dopušta korisnicima mogućnost da svoje podatke označe kao privatne mora preduzeti odgovarajuće korake u pogledu bezbednosti kako bi to i podržala.”

Kao razloge za žalbu FTC navodi dva ozbiljna incidenta koja su se dogodila u januaru i aprilu prošle godine.

Naime, u januaru 2009. godine haker je koristeći automatski softver koji pogađa lozinke preuzeo administrativnu kontrolu Twittera, jer je Twitter-ova administrativna lozinka bila slaba - radilo se o kratkoj običnoj reči iz rečnika. Koristeći ovu lozinku, haker je resetovao lozinke određenih naloga i objavio nove resetovane lozinke tako da su i drugi imali pristup ovim nalozima. Zatim je sa devet hakovanih naloga poslat određeni broj lažnih tweet-ova, a između ostalih i jedan sa Twitter naloga Barak Obame sa ponudom za njegove follower-e da probaju da osvoje benzin u vrednosti od 500 dolara.

U drugom incidentu, koji je usledio u aprilu iste godine, haker je pristupio email nalogu jednog od zaposlenih u kompaniji Twitter i tako naišao na dve slične lozinke koje su bile sačuvane u običnom tekstualnom dokumentu. Na osnovu pronađenih lozinki, haker je pogodio administratorsku lozinku za Twitter i tako kompromitovao još desetak drugih naloga.

FTC je kao razlog ranjivosti Twitter-a koji su za posledicu imali ove napade naveo nepreduzimanje razumnih mera u cilju sprečavanja neovlašćenog pristupa sistemu.

FTC-ova kazna za Twitter nije prestroga. Uslovi sporazuma sa kojima se Twitter saglasio obavezuju kompaniju da uspostavi i održava program informatičke bezbednosti kojeg će svake druge godine u narednih 10 godina procenjivati nezavisni revizor. Takođe, Twitteru će biti zabranjeno da tokom narednih 20 godina dovodi u zabludu korisnike o stepenu zaštite bezbednosti, privatnosti i poverljivosti privatnih podataka korisnika, kao i o merama koje se preduzimaju kako bi se sprečio neovlašćeni pristup privatnim podacima korisnika.

U postu na kompanijskom blogu, Alexander Macgillivray, savetnik u kompaniji Twitter, pokušao je da odbrani kompaniju činjenicom da je u vreme kada su se dva spomenuta incidenta desila u kompaniji bilo zaposleno svega 50 ljudi, ali je dodao da je i pre sporazuma Twitter implementirao mnoge od FTC-ovih sugestija, te da je to u saglasnosti sa opredeljenjima kompanije kada je reč o bezbednosti.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Meta testira alate za Instagram i Facebook koji treba da spreče seksualne ucene i zloupotrebu intimnih slika

Meta testira alate za Instagram i Facebook koji treba da spreče seksualne ucene i zloupotrebu intimnih slika

Meta je objavila da će uskoro početi da testira novu funkciju zaštite od golotinje u Instagram DM-ovima, koja zamagljuje slike za koje se otkrije d... Dalje

TikTok kažnjen zbog štetnog sadržaja koji je preporučivan maloletnim korisnicima

TikTok kažnjen zbog štetnog sadržaja koji je preporučivan maloletnim korisnicima

Italijanska regulatorno telo za zaštitu konkurencije kaznilo je TikTok sa 10 miliona evra jer nije zaštitio korisnike od opasne igre poznate kao Fre... Dalje

Investicione prevare u reklamama na Facebooku

Investicione prevare u reklamama na Facebooku

Istraživači sajber bezbednosti iz firme Infoblox upozorili su korisnike na grupu Savvy Seahorse koja koristi Facebook reklame da bi prevarila korisn... Dalje

Prevaranti na X-u tražili donacije sa hakovanog naloga Metjua Perija

Prevaranti na X-u tražili donacije sa hakovanog naloga Metjua Perija

Zvanični nalog Metjua Perija na X-u (nekadašnji Twitter) je hakovan, a oni koji su to uradili zatražili su donacije od obožavalaca pokojnog glumca... Dalje

Od zabave do gubitka podataka: Mračna strana Facebook kvizova

Od zabave do gubitka podataka: Mračna strana Facebook kvizova

Sećate li se svih onih naizgled bezazlenih kvizova na društvenim mrežama? Iako su mnogima zabavni, oni su zapravo ozbiljan rizik za privatnost i b... Dalje