Sajtovi koji nude besplatno hakovanje Facebook naloga su prevara

Društvene mreže, 20.10.2014, 09:10 AM

Sajtovi koji nude besplatno hakovanje Facebook naloga su prevara

Servisi koji korisnicima nude mogućnost hakovanja Facebook profila nisu retkost, a iza njih se kriju prevaranti koji znaju da postoji potražnja za takvim servisima. Pre nekoliko meseci, istraživači firme Malwarebytes razotkrili su jedan takav servis nazvan FBSniffing, koji je umesto obećanog hakovanja prijavljivao korisnike na mobilni servis koji nisu ni tražili.

Prošle nedelje, istraživači firme Malwarebytes su analizirali još dva slična sajta na kojima se korisnicima nudi mogućnost hakovanja naloga drugih Facebook korisnika. Reč je o sajtovima fbwand.com i hackfbaccountlive.com.

FBWand je web sajt koji je počeo sa radom početkom godine ali koji trenutno ne radi. Reč je o servisu koji navodno omogućava lako hakovanje Facebook profila u tri koraka.

FBWand navodno koristi najnovije bezbednosne propuste u Facebooku, obećavajući korisnicima mogućnost praćenja supružnika preljubnika, šefova ili bilo koje osobe koju korisnik želi da prati. Servis nudi korisnicima potpuni pristup Facebook profilu, čitanje poruka, otpremanje fotografija i drugo. Lozinka se ne menja tokom navodnog hakovanja profila, te korisnik kompromitovanog naloga neće primetiti da se nešto dešava. Ni Facebook ne može da otkrije da je nalog hakovan, tvrdi se na ovom sajtu.

Međutim, pažljivi korisnici su mogli da primetite da se u Uslovima servisa jasno kaže da je ceo proces hakovanja ustvari simulacija hakovanja Facebook naloga.

Sajt hackfbaccountlive.com je drugi koji su analizirali istraživači. Klik na dugme “Click here to start hacking” na ovom sajtu vodi do stranice na kojoj korisnici mogu uneti link Facebook profila koji žele da hakuju.

Registrovani korisnik treba da unese korisničko ime i lozinku da bi dobio rezultate navodnog hakovanja. Zatim se unosi link za Facebook nalog koji treba hakovati. Ono što se posle dešava je u funkciji uveravanja korisnika da je hakovanje u toku. Prikazuju se određene informacije iz Graph Searcha, kao što su korisnikov ID, korisničko ime i profilna fotografija.

Posle "uspešnog" hakovanja, napadač mora da podeli generisani referral link na Facebooku i/ili Twitteru tako da na njega klikne 15 korisnika, da bi dobio pristup informacijama hakovanog profila.

Drugi način je da popuni anketu klikom na dugme koje vodi do sajta nazvanog Download Files Fast.

Ostavljajući korisniku da bira između deljenja linka za sajt i popunjavanja ankete, prevaranti u oba slučaja profitiraju. U prvom slučaju, prevareni korisnik može privući još novih žrtava, a u drugom slučaju prevaranti zarađuju od popunjene ankete.

Iako je tačno da nijedan sajt nije sasvim bezbedan, hakovanje sajta ili nečijeg naloga je nezakonito. Sajtovi koji se reklamiraju kao besplatni servisi za hakovanje, kao što su navedeni sajtovi, najčešće koriste nepoverenje ljudi prema drugim ljudima da bi zaradili, obećavajući veliko ništa. Zato je preporuka stručnjaka korisnicima da ovakve sajtove izbegavaju jer je reč o manje-više sličnoj prevari, iako se mamci kojima za privlačenje korisnika razlikuju.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Meta testira alate za Instagram i Facebook koji treba da spreče seksualne ucene i zloupotrebu intimnih slika

Meta testira alate za Instagram i Facebook koji treba da spreče seksualne ucene i zloupotrebu intimnih slika

Meta je objavila da će uskoro početi da testira novu funkciju zaštite od golotinje u Instagram DM-ovima, koja zamagljuje slike za koje se otkrije d... Dalje

TikTok kažnjen zbog štetnog sadržaja koji je preporučivan maloletnim korisnicima

TikTok kažnjen zbog štetnog sadržaja koji je preporučivan maloletnim korisnicima

Italijanska regulatorno telo za zaštitu konkurencije kaznilo je TikTok sa 10 miliona evra jer nije zaštitio korisnike od opasne igre poznate kao Fre... Dalje

Investicione prevare u reklamama na Facebooku

Investicione prevare u reklamama na Facebooku

Istraživači sajber bezbednosti iz firme Infoblox upozorili su korisnike na grupu Savvy Seahorse koja koristi Facebook reklame da bi prevarila korisn... Dalje

Prevaranti na X-u tražili donacije sa hakovanog naloga Metjua Perija

Prevaranti na X-u tražili donacije sa hakovanog naloga Metjua Perija

Zvanični nalog Metjua Perija na X-u (nekadašnji Twitter) je hakovan, a oni koji su to uradili zatražili su donacije od obožavalaca pokojnog glumca... Dalje

Od zabave do gubitka podataka: Mračna strana Facebook kvizova

Od zabave do gubitka podataka: Mračna strana Facebook kvizova

Sećate li se svih onih naizgled bezazlenih kvizova na društvenim mrežama? Iako su mnogima zabavni, oni su zapravo ozbiljan rizik za privatnost i b... Dalje