Teorija malog sveta: Sa Facebook-om svet je još manji

Društvene mreže, 23.11.2011, 10:37 AM

Teorija malog sveta: Sa Facebook-om svet je još manji

Novo istraživanje koje je za potrebe Facebook-a sproveo univerzitet iz Milana pokazuje da poznata teorija o 6 stepeni razdvojenosti nije više tačna. Prema ovoj takozvanoj “teoriji malog sveta” (six degrees of separation), bilo koje dve osobe mogu da stupe u vezu preko najviše 6 drugih osoba. Novo istraživanje koje je sprovedeno tokom maja i kojim je bilo obuhvaćeno nasumično izabranih pola miliona aktivnih korisnika Facebook-a pokazuje da je taj stepen razdvajanja nešto manji i da iznosi 3,74. Drugim rečima, kažu autori ovog istraživanja, kada je reč o bilo kojoj osobi prijatelj vašeg prijatelja poznaje prijatelja njegovih/njenih prijatelja.

Eksperiment koji je sproveden sa korisnicima Facebook-a pokušao je da proveri teoriju o šest stepeni razdvojenosti koja datira iz 1929. godine i čiji je tvorac mađarski pisac Fridžis Karinti. Prema ovoj teriji između svake dve osobe na planeti stoji 6 drugih ljudi. Teorija je stekla veliki broj poklonika a dodatno je popularizovana pozorišnim komadom, filmom i igricom.

Američki sociolog Stenli Milgrem je 1967. godine sproveo eksperiment sa pismom kada je od nasumično izabaranih učesnika u eksperimentu zatraženo da pošalju pismo određenoj osobi u Masačusetsu pri čemu su pošiljaoci jedino znali ime, zanimanje i mesto boravka osobe kojoj je trebalo poslati pismo. Instrukcija koju su dobili učesnici eksperimenta je bila, da ukoliko ne poznaju krajnjeg primaoca pošiljke, pošalju pismo osobi za koju pretpostavljaju da poznaje lično primaoca. Ta osoba bi dalje prosledila pismo sledeći isti princip sve dok pismo ne stigne do krajnjeg odredišta.

Iako se očekivalo da će lanac dostave uključiti na stotine posrednika, ispostavilo se da je potrebno svega 5 do 7 osoba da bi pismo najzad bilo isporučeno.

Facebook je sa svojih 721 miliona korisnika koji čine 10% svetske populacije pružio mogućnost da se teorija proveri na mnogo većem uzorku.

Eksperiment sa korisnicima Facebook-a spoveden je pre uvođenja funkcije pretplate (Subscriptions) koja je uvedena kako bi se korisnik mogao povezati sa ljudima koje lično ne poznaje ali za čije je objave na društvenoj mreži zainteresovan. Takođe, eksperiment je isključio Facebook fan stranice.

Istraživanje je registrovalo promenu u odnosu na 2008. godinu kad je društvena mreža imala znatno manji broj korisnika i kad je stepen razvojenosti između njih iznosio 4,28. Danas, sa preko 700 miliona korisnika ovaj stepen iznosi 3,74. Ipak, istraživači smatraju da je prosečna “udaljenost” između dve osobe sada stabilizovana i da čak i kada bi se ostatak sveta koji se još uvek nije pridružio postojećim korisnima Facebook-a povezao na mrežu, ovaj stepen ne bi bio manji od sadašnjeg.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Meta testira alate za Instagram i Facebook koji treba da spreče seksualne ucene i zloupotrebu intimnih slika

Meta testira alate za Instagram i Facebook koji treba da spreče seksualne ucene i zloupotrebu intimnih slika

Meta je objavila da će uskoro početi da testira novu funkciju zaštite od golotinje u Instagram DM-ovima, koja zamagljuje slike za koje se otkrije d... Dalje

TikTok kažnjen zbog štetnog sadržaja koji je preporučivan maloletnim korisnicima

TikTok kažnjen zbog štetnog sadržaja koji je preporučivan maloletnim korisnicima

Italijanska regulatorno telo za zaštitu konkurencije kaznilo je TikTok sa 10 miliona evra jer nije zaštitio korisnike od opasne igre poznate kao Fre... Dalje

Investicione prevare u reklamama na Facebooku

Investicione prevare u reklamama na Facebooku

Istraživači sajber bezbednosti iz firme Infoblox upozorili su korisnike na grupu Savvy Seahorse koja koristi Facebook reklame da bi prevarila korisn... Dalje

Prevaranti na X-u tražili donacije sa hakovanog naloga Metjua Perija

Prevaranti na X-u tražili donacije sa hakovanog naloga Metjua Perija

Zvanični nalog Metjua Perija na X-u (nekadašnji Twitter) je hakovan, a oni koji su to uradili zatražili su donacije od obožavalaca pokojnog glumca... Dalje

Od zabave do gubitka podataka: Mračna strana Facebook kvizova

Od zabave do gubitka podataka: Mračna strana Facebook kvizova

Sećate li se svih onih naizgled bezazlenih kvizova na društvenim mrežama? Iako su mnogima zabavni, oni su zapravo ozbiljan rizik za privatnost i b... Dalje