Otvoreno pismo Facebook-u - zaštitite svoje korisnike

Društvene mreže, 19.04.2011, 10:41 AM

Otvoreno pismo Facebook-u - zaštitite svoje korisnike

U otvorenom pismu koje je kompanija Sophos, proizvođač antivirusnog softvera, uputila Facebook-u od kompanije koja je vlasnik najveće svetske društvene mreže zatraženo je hitno rešavanje određenih problema koji postoje na polju bezbednosti i privatnosti njenih korisnika.

U poruci naslovljenoj sa “Otvoreno pismo Facebook-u u vezi bezbednosti i privatnosti”, savetnik u kompaniji Grejam Cluli zatražio je od Facebook-a uvođenje mera koje će zaštititi korisnike ove društvene mreže.

Mere koje Sophos predlaže uključuju:

Promene na polju privatnosti

Nema više deljenja podataka bez korisnikove izričite saglasnosti. Svaki put kada dodate novu funkciju koja deli dodatne informacije o korisnicima, ne bi trebalo da pretpostavljate da korisnici žele da ta funkcija bude uključena (u osnovnom podešavanju).

Provereni programeri aplikacija

Postati programer Facebook-a je previše lako. Sa preko milion registrovanih programera za Facebook platformu, nije iznenađenje da vaš servis obiluje zlonamernim aplikacijama i prevarama. Objavljivanje aplikacija za vašu platformu treba da bude dozvoljeno samo proverenim nezavisnim programerima koji za to imaju odobrenje.

HTTPS za sve

Iako pozdravljamo nedavno uvođenje HTTPS opcije, vi ste je ostavili isključenom u podrazumevanom podešavanju. Što je još gore, vi ste se obavezali da ćete obezbediti bezbednu konekciju “kad god je to moguće”. Facebook treba da primenjuje bezbednu konekciju sve vreme, u osnovnom podešavanju. Bez ovog vida zaštite, vaši korisnici zbog hakera rizikuju gubitak ličnih podataka.”

Na kraju pisma, Sophos sugeriše da je samo pitanje vremena kada će Facebook biti silom zakona primoran da zaštiti svoje korisnike. “Reagujte sada za dobro svih,” poručuju iz Sophos-a.

Sophos često objavljuje upozorenja o prevarama na Facebook-u, i izgleda da su u kompaniji zaključili da je toga dosta i da nešto mora da se preduzme. Facebook-ovi serveri i sistem za prijavljivanje imaju solidan dosije kada je reč o bezbednosti, pa nije preterano reći da ta platforma predstavlja stvarnu opasnost po korisnike imajući u vidu fišing prevare i zlonamerne aplikacije.

Nije realno očekivati da će spam, virusi i fišing ikada biti u potpunosti proterani sa Facebook-a jer je reč o najvećoj društvenoj mreži na svetu koja za prevarante predstavlja potencijalni izvor zarade. Kakve god mere bezbednosti bile primenjene, prevaranti će uvek pronalaziti nove načine da prevare korisnike i eventualno ostvare profit, kao što to čine i u slučaju drugih platformi.

Međutim, mere koje Sophos u svom otvorenom pismu predlaže kompaniji Facebook bi svakako mogle da otežaju posao “lošim momcima” i smanje obim lošeg sadržaja na društvenoj mreži. Rezultat toga bio bi bolja bezbednost korisnika, a to je argument sa kojim je teško polemisati.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Meta testira alate za Instagram i Facebook koji treba da spreče seksualne ucene i zloupotrebu intimnih slika

Meta testira alate za Instagram i Facebook koji treba da spreče seksualne ucene i zloupotrebu intimnih slika

Meta je objavila da će uskoro početi da testira novu funkciju zaštite od golotinje u Instagram DM-ovima, koja zamagljuje slike za koje se otkrije d... Dalje

TikTok kažnjen zbog štetnog sadržaja koji je preporučivan maloletnim korisnicima

TikTok kažnjen zbog štetnog sadržaja koji je preporučivan maloletnim korisnicima

Italijanska regulatorno telo za zaštitu konkurencije kaznilo je TikTok sa 10 miliona evra jer nije zaštitio korisnike od opasne igre poznate kao Fre... Dalje

Investicione prevare u reklamama na Facebooku

Investicione prevare u reklamama na Facebooku

Istraživači sajber bezbednosti iz firme Infoblox upozorili su korisnike na grupu Savvy Seahorse koja koristi Facebook reklame da bi prevarila korisn... Dalje

Prevaranti na X-u tražili donacije sa hakovanog naloga Metjua Perija

Prevaranti na X-u tražili donacije sa hakovanog naloga Metjua Perija

Zvanični nalog Metjua Perija na X-u (nekadašnji Twitter) je hakovan, a oni koji su to uradili zatražili su donacije od obožavalaca pokojnog glumca... Dalje

Od zabave do gubitka podataka: Mračna strana Facebook kvizova

Od zabave do gubitka podataka: Mračna strana Facebook kvizova

Sećate li se svih onih naizgled bezazlenih kvizova na društvenim mrežama? Iako su mnogima zabavni, oni su zapravo ozbiljan rizik za privatnost i b... Dalje