AV-TEST: Koliko su delotvorni antivirusi za Android?

Mobilni telefoni, 18.12.2013, 08:11 AM

AV-TEST: Koliko su delotvorni antivirusi za Android?

Rezultati testiranja koje je sproveo nemački AV-TEST Institut pokazuju da je većina proizvođača antivirusnog softvera za Android znatno poboljšala delotvornost proizvoda koje nude korisnicima.

Ipak, ima i izuzetaka kao što je SPAMfighter-ov VIRUSfighter Android 2013 i Zoner Mobile Security 1.1 koji su potpuno podbacili na polju zaštite. Većina ostalih sigurnosnih rešenja za Android je značajno napredovala i imala je bolje rezultate u odnosu na one od pre nekoliko meseci, a neki antivirusi su dobili i maksimalne ocene za zaštitu i upotrebljivost.

Povećanje efikasnosti je još impresivnije ako se ima u vidu da je tokom poslednjeg testiranja korišćen i značajno veći broj uzoraka malvera (2124) u odnosu na onaj u septembru kada su antivirusni programi za Android testirani na 1460 uzoraka malvera.

Kada je reč o razlikama između besplatnih sigurnosnih rešenja i onima za koje morate platiti, one nisu velike kada se radi o zaštiti od malvera. Ono što se plaća su dodatne sigurnosne funkcionalnosti kao što su enkripcija, backup, sigurna pretraga, zaštita od krađe itd.

Ipak, korisnici Android-a koji očekuju da antivirusi za Android imaju isti učinak kao na Windows OS mogli bi biti razočarani saznanjem da antivirusne aplikacije za Android ne mogu automatski da uklone maliciozne aplikacije instalirane na Android uređajima. To je Google-ova greška, i Google je jedini koji automatski može da ukloni malicioznu aplikaciju sa Android uređaja.

Antivirusne aplikacije za Android mogu blokirati URL-ove, skenirati ono što se preuzima i identifikovati maliciozne aplikacije koje su korisnici instalirali, ali ih ne mogu ukloniti sa uređaja. Taj posao ostaje korisniku koji je upozoren i mora ručno obrisati malicioznu aplikaciju sa uređaja na način na koji se deinstaliraju i sve ostale aplikacije.

Andreas Marks, izvršni direktor nemačkog AV-TEST Instituta kaže da antimalver aplikacije rade u sandbox-u, kao i sve druge aplikacije i da zbog toga ne mogu da uklone one koje su maliciozne. Umesto premeštanja u karantin, što je standard za programe te vrste za Windows, Android antimalver aplikacije mogu samo upozoriti korisnika na malicioznu aplikaciju instaliranu na telefonu.

Samo Google ima moć da automatski ukloni maliciozne aplikacije sa zaraženih Android uređaja, ali je kompanija to u prošlosti koristila samo kada su bile u pitanju maliciozne aplikacije koje su se nalazile na Google Play. Google izgleda ne zanimaju drugi marketi pa je brigu o tome prepustio proizvođačima antivirusa, kažu stručnjaci.

Antivirusne aplikacije mogle bi da izbegnu ova ograničenja na root-ovanim uređajima i to bi moglo da pomogne ali i da bude izvor novih problema, možda čak i ozbiljnijih, tako da stručnjaci ne preporučuju ovu taktiku.

AV-TEST je testirao 28 antivirusnih skenera za Android proveravajući efikasnost „on-demand“ i „on-access“ detekcije malvera.

Stepen zaštite od malvera na testovima koji su obavljeni u novembru i decembru ove godine se kreće od 42,3 do 100%, sa prosečnom stopom detekcije od 96,6%, što je za 6 procentnih poena bolji rezultat u odnosu na onaj iz oktobra. Samo nekolicina testiranih programa dala je lažno pozitivne rezultate.

Sve rezultate testiranja AV-TEST Instituta možete naći ovde.

Sve u svemu, rezultati su ohrabrujući posebno ako se ima u vidu da su malveri za Android rastuća pretnja. Ukupno, AV-TEST je već registrovao više od 1,5 miliona uzoraka malvera za Android u 2013. godini. Samo tokom novembra, AV-TEST je dobijao oko 6000 novih jedinstvenih uzoraka dnevno.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Bankarski malver sakriven u antivirusnoj aplikaciji

Bankarski malver sakriven u antivirusnoj aplikaciji

Istraživači kompanije Fox-IT otkrili su novu verziju bankarskog trojanca „Vultur“ za Android koja u odnosu na ranije verzije ima napredn... Dalje

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Istraživači iz kompanije HUMAN pronašli su na Google Play 28 VPN aplikacija koje pretvaraju Android uređaje u rezidencijalne proksije koji se vero... Dalje

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp je poslednjih godina uveo niz opcija da bi ojačao bezbednost platforme i korisnika. Tako na WhatsAppu možete da delite privatne fotografije... Dalje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple je ove nedelje objavio hitna bezbednosna ažuriranja kako bi popravio dve ranjivosti nultog dana iOS-a koje su korišćene u napadima na iPhone... Dalje

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal je uveo podršku za korisnička imena tako da sada svako može dodati opcionalno korisničko ime koje će ih povezati sa drugima bez deljenja ... Dalje