Aplikacija Meitu za obradu fotografija narušava privatnost korisnika Androida
Mobilni telefoni, 23.01.2017, 07:00 AM
Da li ste čuli za Meitu, aplikaciju za obradu fotografija koja korisnike pretvara u lepše verzije sebe? Čak i ako niste čuli za ovu aplikaciju, verovarno ste već videli primere finalnih proizvoda aplikacije objavljene na društvenim mrežama.
Aplikacija je već neko vreme veoma popularna u Kini, a sada postaje popularna i u ostatku sveta.
To što je aplikacija postigla ogromnu popularnost za kratko vreme bilo je dovoljno da privuče pažnju stručnjaka, posebno zbog toga što je reč o besplatnoj aplikaciji.
Ono što stručnjaci zameraju ovoj aplikaciji su dozvole koje ona traži a kojih ima previše s obzirom na svrhu aplikacije - retuširanje i uređivanje fotografija i njihovo objavljivanje na internetu.
Aplikacija traži dozvole za pristup lokaciji korisnika, dozvolu za promenu podešavanja ekrana, potpuni pristup mreži, promenu podešavanja zvuka, dozvolu da se pokrene posle uključivanja uređaja, kontrolu vibracije, dozvolu da spreči uređaj da pređe u režim spavanja i brojne druge.
iOS verzija aplikacije traži manji broj dozvola (npr. pristup kameri i fotografijama), koje su neophodne aplikaciji da bi radila kako treba.
Stručnjaci su analizirali kod i ponašanje verzije aplikacije za iOS, i otkrili da kineska firma koja stoji iza ove aplikacije prikuplja neke informacije sa uređaja, ali ništa što nije uobičajeno. Te informacije su u rangu sa informacijama koje prikuplja većina iOS aplikacija koje se trenutno nalaze u App Store.
Aplikacija za iOS proverava da li je iPhone jailbreakovan. Osim toga, Meitu koristi mnogo "ad trackera", ali aplikacija ne radi ništa što nisu već radile aplikacije hiljade drugih programera. To ne bi trebalo da šokira korisnike, ali mnogi od njih i ne znaju da mnoge aplikacije koriste ad trackere, ili ako znaju, zbog toga nisu naročito zabrinuti.
Izdvojeno
Rokarolla: dok prazni račune, novi trojanac blokira upozorenja banaka o sumnjivim transakcijama
Istraživači kompanije Zimperium otkrili su novog Android bankarskog trojanca nazvanog Rokarolla koji, pored krađe podataka i novca, pokušava da ž... Dalje
Google uvodi plavi indikator za aplikacije koje koriste lokaciju, mišljenja korisnika podeljena
Google uvodi novu funkciju privatnosti za Android uređaje koja korisnike obaveštava kada neka aplikacija koristi podatke o njihovoj lokaciji. Nova f... Dalje
WhatsApp otkrio nove pokušaje širenja Pegaza i traži sankcije protiv NSO Group
WhatsApp je otkrio i zaustavio nove pokušaje isporuke špijunskog softvera povezane sa izraelskom kompanijom NSO Group, poznatom po razvoju špijunsk... Dalje
MagicAd zatrpava Android uređaje reklamama i nakon zatvaranja zaraženih aplikacija
Istraživači kompanije Dr.Web otkrili su Android trojanca nazvanog MagicAd koji prikazuje reklame na zaraženim uređajima čak i nakon što korisnik... Dalje
Kako hakeri mogu zloupotrebiti Android obaveštenja za manipulaciju Gemini asistentom
Istraživači kompanije SafeBreach otkrili su bezbednosni propust koji je mogao da omogući napadačima da utiču na ponašanje Google Geminija na And... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





