Bezbednosni propust QuadRooter ugrožava 900 miliona Android uređaja

Mobilni telefoni, 09.08.2016, 08:30 AM

Bezbednosni propust QuadRooter ugrožava 900 miliona Android uređaja

Na konferenciji posvećenoj bezbednosti DEF CON koja se održava u Las Vegasu stručnjaci kompanije Check Point upozorili su na četiri novootkrivena bezbednosna propusta koji čine ranjivim više od 900 miliona Android smart telefona i tableta.

Četiri bezbednosna propusta nazvana su jedinim imenom - QuadRooter. QuadRooter ugrožava stotine miliona Android uređaja sa Qualcomm čipovima.

Ako bi haker uspeo da iskoristi bilo koji od ova četiri bezbednosna propusta, dobio bi root pristup uređaju, što bi mu omogućilo da menja ili uklanja sistemske fajlove, uklanja ili instalira aplikacije, pristupa ekranu, kameri i mikrofonu uređaja.

Bezbednosni propusti otkriveni su u drajverima koje Qualcomm isporučuje sa svojim čipovima.

Sve što je hakeru potrebno da bi iskoristio pomenute propuste je maliciozna aplikacija koju korisnik treba da instalira - dakle, potrebno je ubediti korisnika da instalira takvu aplikaciju koja će dati hakeru root pristup uređaju. Takva aplikacija ne zahteva posebne dozvole da bi propusti bili iskorišćeni, što znači da korisnik ne bi imao razloga da posumnja da nešto nije u redu.

Među ugroženim uređajima su Samsung Galaxy S7 i S7 Edge, Sony Xperia Z Ultra, Google Nexus 5X, 6 i 6P, HTC One M9 i HTC 10, LG G4, G5 i V10, Motorola Moto X, OnePlus One, 2 i 3, BlackBerry Priv i Blackphone 1 i 2.

S obzirom da su ranjivi drajveri već instalirani na uređajima koji se isporučuju kupcima, propusti mogu biti ispravljeni samo ako zakrpu instaliraju distributeri ili operateri i to tek pošto dobiju ispravljene drajvere od Qualcomma.

Qualcomm je o ovim propustima obavešten još u aprilu. Check Point je Qualcommu dao rok od 90 dana za ispravke, pre nego što javno objavi informacije o propustima. Qualcomm je propuste procenio kao visoko rizične, i dostavio zakrpe proizvođačima uređaja.

Check Point je objavio besplatnu aplikaciju QuadRooter scanner, pomoću koje korisnici Androida mogu proveriti da li su njihovi uređaji ranjivi.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google uvodi Advanced Flow, novu zaštitu za instaliranje Android aplikacija izvan Play prodavnice

Google uvodi Advanced Flow, novu zaštitu za instaliranje Android aplikacija izvan Play prodavnice

Google je počeo da uvodi novu zaštitu za Android korisnike koji instaliraju aplikacije izvan Google Play prodavnice, objavio je na Redditu portparol... Dalje

Apple upozorio korisnike u 110 zemalja da su mete napada špijunskim softverom

Apple upozorio korisnike u 110 zemalja da su mete napada špijunskim softverom

Apple je poslao novu seriju upozorenja korisnicima za koje veruje da su bili mete napada komercijalnim špijunskim softverom, a nova upozorenja sada s... Dalje

Novi Android malver WindRelay krade podatke sa platnih kartica u realnom vremenu

Novi Android malver WindRelay krade podatke sa platnih kartica u realnom vremenu

Novi Android malver WindRelay omogućava napadačima da telefon žrtve pretvore u posrednika između njene platne kartice i uređaja napadača, tako d... Dalje

Ako vam se posle svakog poziva pojavljuju reklame, ovo bi mogao biti krivac

Ako vam se posle svakog poziva pojavljuju reklame, ovo bi mogao biti krivac

Istraživači kompanije DoubleVerify upozoravaju na novu prevaru u kojoj naizgled bezazlene Android aplikacije prikazuju reklame odmah po završetku t... Dalje

Nova fišing kampanja cilja igrače Call of Duty Mobile

Nova fišing kampanja cilja igrače Call of Duty Mobile

Stručnjaci upozoravaju na novu fišing kampanju koja cilja igrače Call of Duty Mobile obećanjem besplatnih Call of Duty poena (CP), premijum valute... Dalje