Googleov paket aplikacija koštaće proizvođače telefona i tableta i do 40 dolara po uređaju

Mobilni telefoni, 22.10.2018, 01:00 AM

Googleov paket aplikacija koštaće proizvođače telefona i tableta i do 40 dolara po uređaju

Google će naplaćivati proizvođačima Android uređaja do 40 dolara po uređaju za instalaciju paketa njegovih aplikacija “Google Mobile Services”, koji uključuje i Google Play prodavnicu aplikacija. Novi sistem licenciranja će zameniti dosadašnji Googleov sistem koji je Evropska unija ocenila kao monopolski.

Visina naknada zavisiće od zemlje i vrste uređaja, a primenjivaće se za sve uređaje aktivirane od 1. februara sledeće godine.

Nova tarifa primenjivaće se za sve nove pametne telefone ili tablete koji su objavljeni u evropskom ekonomskom prostoru i koji rade sa Googleovim operativnim sistemom Android, najavila je kompanija u utorak.

Međutim, proizvođači telefona možda neće morati da plaćaju Googleove aplikacije: Google takođe nudi posebne ugovore za pokrivanje nekih ili svih troškova licenciranja za kompanije koje odluče da instaliraju Chrome i Google pretragu na svoje uređaje i da ih postave na istaknute pozicije, rekao je sajtu The Verge izvor koji je upoznat sa novim uslovima. Pod tim uslovima, Google bi proizvođaču uređaja sa kojim ima takav ugovor davao deo prihoda od oglasa koji ostvaruje pomoću pretrage i Chromea.

Google je ovo odbio da komentariše.

Googleovi novi uslovi licenciranja će u Evropi stupiti na snagu 29. oktobra. Novi uslovi su rezultat odluke Evropske komisije koja je zabranila kompaniji da od proizvođača telefona zahteva da uz paket Googleovih aplikacija instaliraju Chrome i Google pretragu.

Odluka Evropske komisije ne zahteva od Googlea da naplaćuje naknade za licenciranje, već da Google je obavezno da prekine sa praksom nametanja Chromea i Google pretrage uz uobičajeni paket aplikacija. Evropska komisija je ocenila da na taj način Google sprečava inovacije i smanjuje mogućnosti za proizvođače uređaja da potpišu bolje ugovore o unapred instaliranim pretraživačima i pregledačima. Komisija je u julu optužila Google da zloupotrebljava svoju dominantnu poziciju na tržištu mobilnog softvera kako bi prisilio Android partnere da unapred instaliraju njegov pretraživač i Chrome na svojim uređajima. Komisija je kaznila Google rekordnom novčanom kaznom od skoro 5 milijardi dolara, na koju se Google žalio, i zapretila dodatnim kaznama, ako kompanija ne prestane sa svojom protivzakonitom praksom.

Kako izveštava The Verge, prema novim uslovima o licenciranju, zemlje EU su podeljene u tri nivoa, a najveći troškovi koje će plaćati proizvođači, a verovatno na kraju i kupci, će biti u Velikoj Britaniji, Švedskoj, Nemačkoj, Norveškoj i Holandiji. U tim zemljama, za mobilni uređaj više klase, sa gustinom piksela većom od 500 ppi, naknada za licenciranje Googleovih aplikacija bi bila 40 dolara. Za uređaje sa 400 do 500 ppi proizvođači će plaćati 20 dolara, a za one ispod 400 ppi samo 10 dolara. U nekim zemljama, za telefone niže klase, naknada može biti samo 2,50 dolara po uređaju.

Nejasno je zašto je gustina piksela toliko važna za šemu cena, ali je verovatno da ona služi kao pokazatelj cene uređaja, pošto uređaji sa većom gustinom piksela obično koštaju više. Za tablete bi se primenjivala nešto drugačija šema naknada koje bi se ograničile na 20 dolara po uređaju.

Chrome i pretraga su ono što Googleu donosi profit, a bez njih u paketu, proizvođači uređaja će morati da plate aplikacije koje proizvodi Google. Većina proizvođača će verovatno ipak sklopiti neku vrstu sporazuma s obzirom na Google Play prodavnicu gde se distribuira velika većina Android aplikacija. Ako kompanije žele Facebook, Instagram, Snapchat i druge velike aplikacije na svojim uređajima, moraće to da plate.

Kritičari presude komisije smatraju da će ona rezultirati novim troškovima koje će na kraju platiti potrošači.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google je prošle godine sprečio objavljivanje 2,3 miliona potencijalno opasnih Android aplikacija na Google Play

Google je prošle godine sprečio objavljivanje 2,3 miliona potencijalno opasnih Android aplikacija na Google Play

Google je objavio da je prošle godine blokirao objavljivanje 2,28 miliona Android aplikacija na Google Play zbog toga što su kršile različite smer... Dalje

Brokewell je novi trojanac koji preuzima kontrolu nad zaraženim Android uređajima i krade podatke korisnika

Brokewell je novi trojanac koji preuzima kontrolu nad zaraženim Android uređajima i krade podatke korisnika

Istraživači bezbednosti iz kompanije ThreatFabric otkrili su novog bankarskog trojanca za Android koga su nazvali Brokewell, koji može da snimi sva... Dalje

Bankarski malver sakriven u antivirusnoj aplikaciji

Bankarski malver sakriven u antivirusnoj aplikaciji

Istraživači kompanije Fox-IT otkrili su novu verziju bankarskog trojanca „Vultur“ za Android koja u odnosu na ranije verzije ima napredn... Dalje

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Istraživači iz kompanije HUMAN pronašli su na Google Play 28 VPN aplikacija koje pretvaraju Android uređaje u rezidencijalne proksije koji se vero... Dalje

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp je poslednjih godina uveo niz opcija da bi ojačao bezbednost platforme i korisnika. Tako na WhatsAppu možete da delite privatne fotografije... Dalje