“Anonimni”: Centralna komanda američke vojske kreira lažne profile na društvenim mrežama

Ostale vesti, 25.03.2011, 09:50 AM

“Anonimni”: Centralna komanda američke vojske kreira lažne profile na društvenim mrežama

Hakerska grupa “Anonimni” tvrdi da Centralna komanda američke vojske uz pomoć posebnog softvera kreira i upravlja lažnim identitetima na društvenim mrežama.

Operacija pod nazivom Metal Gear ima za cilj kreiranje lažnih naloga na Facebook-u, Twitter-u i drugim društvenim mrežama kojima upravljaju operativci američke vojske tako da profili izgledaju kao da iza njih stoje stvarni ljudi, dok je pozadina svega navodno uticaj preko društvenih mreža i prikupljanje podataka o stvarnim ljudima koji su prijatelji lažnih korisnika.

“Anonimni” smatraju da softver može biti korišćen za praćenje i infiltraciju na sajtovima društvenih mreža, kako bi se ostvario izvestan uticaj.

Portparol Centralne komande potvrdio je da je softver korišćen ali samo izvan granica Sjedinjenih Američkih Država, u borbi protiv nasilne ekstremističke ideologije i neprijateljske propagande. Prema njegovim tvrdnjama, takve aktivnosti podržane softverom na koji ukazuju “Anonimni” nisu bile povezane sa veb sajtovima koji se nalaze u SAD, kao što su Facebook, Twitter ili LinkedIn.

Zahtev za nabavku ovog softvera našao se među informacijama u email porukama koje su “Anonimni” ukrali od HBGary Federal, kao odgovor na pretnju izvršnog direktora HBGary Federal da će razotkriti identitete članova ove hakerske grupe. Zahtev za kupovinom softvera koji je uputila Centralna komanda američke vojske nalazio se u jednom od atačmenata u ukradenim email porukama.

U tom zahtevu Centralna komanda je tražila tehnologiju za upravljanje identitetima, koja bi omogućila lažnim internet korisnicima da stvore kompletnu sliku nalik onoj koju imaju realni ljudi na internetu, uključujući i istoriju prisustva na intrenetu, koja je podržana odgovarajućim tehničkim, kulturološkim i geografskim održivim sadržajem. U zahtevu je komanda tražila da takav softver omogući operativcima da sa različitih servera za svaki identitet pojedinačno mogu slati poruke tako da se stiče utisak da je reč o određenim geografskim lokacijama. Komanda je tražila i softver za upravljanje statičkim IP adresama kako bi lažni internet korisnici imali konzistentne profile.

U zahtevu za nabavkom softvera se kaže da će softver biti razmešten u vazduhoplovnoj bazi MacDill u Floridi (gde je sedište Centralne komande), potom, u Kabulu, Avganistanu i u Iraku.

“Anonimni” tvrde da se takav softver uveliko koristi sa ciljem kreiranja lažnog javnog mnjenja, tako da bi u slučaju organizovanih protesta protiv američke vlade putem Facebook-a, kao što je to bio slučaj prethodnih nekoliko meseci u zemljama Bliskog Istoka, operativci mogli da objavljuju pro-vladine objave i na taj način kontrolišu i održavaju ravnotežu u javnom mnjenju.

Pored toga, stručnjaci su mišljenja da se ovakav softver može koristiti i u druge svrhe, između ostalog, i za diskreditaciju pojedinaca na društvenim mrežama.

Tehnika nije nova, samo je softver rezultat tehnološkog napretka, kažu stručnjaci. Slične tehnike primenjuju se stotinama godina unazad. Špijuni su se oduvek fizički prerušavali i lažno predstavljali. Upravo se o tome ovde i radi.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Edge krade kartice i druge podatke iz Google Chromea bez dozvole

Edge krade kartice i druge podatke iz Google Chromea bez dozvole

Microsoftov pretraživač Edge uvozi otvorene Chrome kartice i druge podatke iz Googleovog pretraživača bez dozvole, čak i ako je opcija koja omogu... Dalje

Google najavio postepeno ukidanje kolačića trećih strana

Google najavio postepeno ukidanje kolačića trećih strana

Google je najavio značajan korak u pravcu poboljšanja privatnosti korisnika: postepeno eliminisanje kolačića trećih strana. Ovaj potez koji je ... Dalje

Sud u Moskvi kaznio Google zbog odbijanja kompanije da čuva podatke ruskih korisnika na serverima u Rusiji

Sud u Moskvi kaznio Google zbog odbijanja kompanije da čuva podatke ruskih korisnika na serverima u Rusiji

Sud u Rusiji kaznio je Google sa 15 miliona rubalja (164.000 dolara) zbog ponovljenog odbijanja kompanije da podatke ruskih korisnika čuva na serveri... Dalje

Rusija planira da blokira VPN-ove koji omogućavaju pristup Facebooku, Instagramu i WhatsAppu

Rusija planira da blokira VPN-ove koji omogućavaju pristup Facebooku, Instagramu i WhatsAppu

Ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologija i masovnih komunikacija Roskomnadzor planira da blokira virtueln... Dalje

Xiaomi u Kini blokira Telegram kao opasnu aplikaciju

Xiaomi u Kini blokira Telegram kao opasnu aplikaciju

Kineski proizvođač pametnih telefona Xiaomi smatra Telegram opasnim zbog čega je kompanija blokirala instalaciju aplikacije za svoje korisnike u Ki... Dalje