DeSopa dodatak za Firefox zaobilazi restrikcije zakona protiv piraterije (SOPA)  

Ostale vesti, 22.12.2011, 11:33 AM

DeSopa dodatak za Firefox zaobilazi restrikcije zakona protiv piraterije (SOPA)

Kako se javna debata povodom kontraverznog američkog nacrta zakona za borbu protiv piraterije na internetu zahuktava, a pobornici i protivnici zakona nastavljaju da suprotstavljaju razloge za i protiv rigoroznih zakonskih odredbi, korisnici i borci za zaštitu njihove privatnosti na internetu tragaju za načinima kojima bi bile zaobiđene odredbe propisane ovim zakonom koje mnogi smatraju repesivnim i preteranim.

Najnoviji primer je dodatak za Firefox koji je razvio programer Tamer Rizk koji treba da pomogne korisnicima da zaobiđu SOPA crnu listu veb stranica.

DeSopa add-on za Firefox je razvijen sa idejom da pomogne korisnicima da dođu do onih internet adresa koje bi se zahvaljujući odredbama SOPA mogle naći na crnoj listi. SOPA (Stop Online Piracy Act) treba da zaštiti autore i vlasnike autorskih prava od onih koji na svojim sajtovima nelegalno postavljaju autorski materijal. Oni koji se protive ovom zakonu kažu da je zakon napisan tako da bi primena njegovih odredbi mogla dovesti do sankcionisanja svih sajtova koji sadrže takav materijal bilo da je reč o jednoj pesmi, fotografiji ili da je sajt u celini ispunjen spornim sadržajem. Pored toga, odredbe ovog zakona mogle bi omogućiti američkoj vladi da blokira sajtove u drugim državama koji hostuju sporan sadržaj.

DeSopa dodatak za Firefox je dokaz da SOPA neće pomoći u sprečavanju piraterije. Sve što je potrebno jeste da korisnik klikne na DeSopa dugme kako bi sajtovima pristupao preko njihovih IP adresa. Kada ponovo klikne na isto dugme vratiće se na standardni DNS.

Ukoliko SOPA bude usvojen, pojaviće se hiljade sličnih i verovatno inovativnijih programa i servisa kako bi omogućili korisnicima pristup blokiranim veb sajtovima. Zbog toga je SOPA greška, smatra autor DeSopa dodatka za Firefox. Kao što pokazuje ovaj program, SOPA ne rešava čak ni osnovne tehničke probleme. Ono što će se sa SOPA postići je da će određene organizacije imati preveliki uticaj, bezazelni sajtovi će biti oštećeni, a sve to će imati negativan uticaj na integritet i bezbednost na internetu.

Update: Na stranici do koje vodi link ka DeSopa dodatku za Firefox nalazi se obaveštenje: "The page or file you requested wasn't found on our site. It's possible that you clicked a link that's out of date, or typed in the address incorrectly."


Podeli ovo sa prijateljima na Facebook-u! Klikni OVDE!



Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google Chrome pretekao Internet Explorer, Chrome je sada najpopularniji brauzer

Google Chrome pretekao Internet Explorer, Chrome je sada najpopularniji brauzer

Desilo se ono što se očekivalo mesecima - Google Chrome je najzad pretekao Internet Explorer i sada je najpopularniji internet brauzer u svetu. Ovo ... Dalje

FBI želi kontrolu nad Facebook, Google i Twitter profilima korisnika

FBI želi kontrolu nad Facebook, Google i Twitter profilima korisnika

Prema pisanju veb sajta CNET, američki Federalni istražni biro (FBI) pokušava da izdejstvuje zakonske promene koje bi obavezale društvene mreže, ... Dalje

Manje od polovine Facebook i Google korisnika ne razume politiku privatnosti ovih veb sajtova

Manje od polovine Facebook i Google korisnika ne razume politiku privatnosti ovih veb sajtova

Većina korisnika Facebook-a i Google-a ne razume politiku privatnosti dve kompanije čije servise koriste. Čak ni posle čitanja izjava o politici p... Dalje

Većina roditelja bez znanja dece pristupa njhovim Facebook nalozima

Većina roditelja bez znanja dece pristupa njhovim Facebook nalozima

Istraživanje koje je sprovela kompanija AVG Technologies koje je uključilo 4400 roditelja iz 11 zemalja koji imaju decu uzrasta od 14 do 17 godina, ... Dalje

MPAA najavljuje: Posle Megauploada, na redu su Fileserve, Mediafire, Wupload, Putlocker i Depositfiles

MPAA najavljuje: Posle Megauploada, na redu su Fileserve, Mediafire, Wupload, Putlocker i Depositfiles

Od gašenja fajl-šering sajta Megaupload u januaru ove godine, “fajl-hosting biznis je u stanju haosa”, piše Torrentfreak. Mnogi sajtovi... Dalje