Hakeri optuženi za razvoj Trojanca Gozi i krađu 50 miliona dolara sa računa bankarskih korisnika

Sajber hronika, 24.01.2013, 07:59 AM

Hakeri optuženi za razvoj Trojanca Gozi i krađu 50 miliona dolara sa računa bankarskih korisnika

Trojica stranih državljana optuženi su za razvoj i širenje „jednog od finansijski najdestruktivnijih kompjuterskih virusa“ zahvaljujući kome je sa računa banaka širom sveta ukradeno na desetine miliona dolara, saopštilo je juče američko tužilaštvo.

Trojica hakera, Nikita Kuzmin (25), Mihai Paunesku (28) i Denis Kalovskis (27), optuženi su za razvoj Trojanca Gozi koji je zarazio više od milion računara širom sveta i 40000 računara u Sjedinjenim Američkim Državama, uključujući i računare koji pripadaju američkoj svemirskoj agenciji NASA, kao i brojnim poslovnim korisnicima.

Trojanac Gozi dolazio je prerušen u naizgled bezazleni PDF dokument u emailovima. Međutim, kada bi žrtva otvorila dokument, Trojanac bi se krišom instalirao na računaru sa kojeg je izvlačio podatke kao što su korisnička imena, lozinke i druge koji su kasnije korišćeni za preotimanje kontrole nad online bankovinim nalozima, navelo je tužilaštvo. Podaci do kojih su uz pomoć Trojanca Gozi dolazili optuženi omogućili su im da sa računa žrtava ukradu na desetine miliona dolara. Procena tužilaštva je da su Kuzmin i dvojica njegovih saradnika zahvaljujući virusu zaradili najmanje 50 miliona dolara.

Priča o Trojancu Gozi započela je daleke 2005. godine, kada je Kuzmin, koji je po nacionalnosti Rus, unajmio programera da napiše kod virusa. Virus se već tada pokazao profitabilnim jer ga je Kuzmin rentirao hakerima na internet forumima koji su plaćali nedeljnu nadoknadu da bi ga na kraju, pre tri godine, prodao svojim saučesnicima. Kuzmin je uhapšen 2010. godine. On je priznao krivicu i pristao da sarađuje sa vlastima. Maksimalna zatvorska kazna na koju bi mogao da bude osuđen je 95 godina.

Kalovskis, programer iz Letonije, prema navodima tužilaštva, pomogao je u razvoju virusa, dok je Rumun Paunesku obezbeđivao „neprobojan hosting“ za distribuciju Trojanca Gozi, koji je pomogao hakerima da sakriju svoje identitete. Kalovskis je prošlog meseca uhapšen u Letoniji i ako bude osuđen, mogao bi da provede u zatvoru narednih 67 godina. Paunesku, koji je uhapšen u novembru, u Rumuniji, gde još uvek čeka da bude izručen SAD, suočava se sa maksimalnom kaznom zatvora u trajanju od 60 godina.

„Ovaj slučaj trebalo bi da posluži kao poziv za buđenje bankama ali i klijentima, jer sajber kriminal ostaje jedna od najvećih pretnji sa kojima se suočavamo, koja neće uskoro nestati“, kaže američki tužilac Prit Barara.

Istragu koju je FBI započeo 2010. godine, pomogle su vlasti i obaveštajne službe Letonije, Rumunije, Moldavije, Holandije, Nemačke, Švajcarske i Velike Britanije.

Prilikom hapšenja trojice optuženih, vlasti su zaplenile više od 50 servera, laptopove, desktop računare i ekterne hard diskove.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Zatvoren popularni hakerski sajt

Zatvoren popularni hakerski sajt

Nemačka policija je saopštila da je zaplenila infrastrukturu popularnog ilegalnog darknet marketa Nemesis i uklonila veb sajt. Posetioce sajta doče... Dalje

Uhapšena trojica hakera zbog hakovanja više od 100 miliona email i Instagram naloga

Uhapšena trojica hakera zbog hakovanja više od 100 miliona email i Instagram naloga

Vlasti u Ukrajini uhapsile su tri osobe pod sumnjom da su hakovale više od 100 miliona email i Instagram naloga korisnika širom sveta. Osumnjičeni,... Dalje

Administrator ransomware kartela LockBit osuđen na 4 godine zatvora

Administrator ransomware kartela LockBit osuđen na 4 godine zatvora

Administrator ransomware grupe LockBit osuđen je na četiri godine zatvora nakon što je prošlog meseca pred sudom u Kanadi priznao krivicu po osam ... Dalje

I u Rusiji hapšenja sajber kriminalaca, stručnjaci kažu da to nije slučajno

I u Rusiji hapšenja sajber kriminalaca, stručnjaci kažu da to nije slučajno

Ruske vlasti su identifikovale i uhapsile tri člana ransomware bande SugarLocker. Grupa posluje pod maskom legitimne tehnološke kompanije pod nazivo... Dalje

Uhapšena dva člana ransomware bande LockBit, žrtvama dostupan besplatni alat za dešifrovanje

Uhapšena dva člana ransomware bande LockBit, žrtvama dostupan besplatni alat za dešifrovanje

Američko tužilaštvo podiglo je optužnice protiv dvojice članova ransomware grupe LockBit , a dva člana bande uhapšena su u Francuskoj i Ukrajin... Dalje