Kinez osuđen na 12 godina zatvora zbog piraterije, kaznu će služiti u SAD

Sajber hronika, 13.06.2013, 08:22 AM

Kinez osuđen na 12 godina zatvora zbog piraterije, kaznu će služiti u SAD

Vlasnik web sajta Crack99.com 36-ogodišnji kineski državljanin Ksiang Li osuđen je na zatvorsku kaznu u trajanju od 12 godina koju će služiti u SAD zbog prodaje 100 miliona dolara vrednog softvera koji je u vlasništvu američkih kompanija, ali i jedne kineske kompanije.

Nakon što je okrivljeni priznao krivicu za kršenje autorskih prava, prevare i prodaju softvera na svom web sajtu, federalni sud u Vilmingtonu, u državi Delaver, izrekao je presudu po kojoj će Li biti prvi kineski državljanin koji je uhapšen i kome je suđeno u SAD za krivično delo iz oblasti sajber kriminala koje je počinio u Kini.

Li i njegova supruga optuženi su da su rukovodili web sajtom Crack99.com iz grada Čengdu, u kineskoj provinciji Sečuan, na kome su prodavane piratizovane kopije programa, a bračnom paru američko tužilaštvo stavlja na teret distribuciju 500 autorskih dela koja su kupili kupci iz SAD i iz više od 60 drugih zemalja. U periodu od aprila 2008. i juna 2011., Ksiang Li obavio više od 700 transakcija distribuirajući 100 miliona dolara vredne programe koji su u vlasništvu oko 200 američkih proizvođača softvera, uključujući i velike korporacije i male firme.

Li je na svom web sajtu nudio veoma skup industrijski softver koji se koristi u odbrani, telekomunikacijama, aerosvemirskoj industriji, i to nakon što bi ga krekovao.

Lija su na prevaru uhapsili američki tajni agenti u junu 2011. godine koji su ga pretvarajući se da su kupci namamili na ostrvo Saipen, koje pripada američkoj Zajednici Severnih Marijanskih ostrva koja se nalaze u Zapadnom Pacifiku. Federalni agenti su dogovorili sa Lijem isporuku piratskog softvera i 20 gigabajta poverljivih podataka jednog američkog proizvođača softvera.

Tužilac je za Lija tražio kaznu od najmanje 17 godina. Li će nakon kazne odslužene u američkom zatvoru biti deportovan u Kinu.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Administrator Phobos ransomware-a priznao krivicu, malver korišćen i u napadu na katastar Srbije

Administrator Phobos ransomware-a priznao krivicu, malver korišćen i u napadu na katastar Srbije

Četrdesettrogodišnji ruski državljanin Jevgenij Pticin priznao je krivicu u Sjedinjenim Državama za učešće u zaveri radi izvršenja internet pr... Dalje

Policija ugasila veliku phishing platformu odgovornu za napade na bolnice i škole

Policija ugasila veliku phishing platformu odgovornu za napade na bolnice i škole

Međunarodne policijske agencije ugasile su veliku phishing-as-a-service platformu Tycoon 2FA, koja je korišćena za napade na stotine hiljada naloga... Dalje

Operacija „Leak“: policija zaplenila forum LeakBase za trgovinu ukradenim podacima

Operacija „Leak“: policija zaplenila forum LeakBase za trgovinu ukradenim podacima

Međunarodna policijska operacija dovela je do gašenja LeakBase-a, jednog od najvećih svetskih onlajn foruma na kojem su se prodavali ukradeni podac... Dalje

Operacija „Projekat Kompas“: 30 uhapšenih u akciji protiv mreže „The Com“

Operacija „Projekat Kompas“: 30 uhapšenih u akciji protiv mreže „The Com“

Međunarodna policijska operacija, pod nazivom „Projekat Kompas“, rezultirala je hapšenjem 30 osoba i identifikacijom 179 lica osumnjiče... Dalje

Kriminalci na meti kriminalca: lažni agent FSB-a optužen za pokušaj iznude od ransomware grupe Conti

Kriminalci na meti kriminalca: lažni agent FSB-a optužen za pokušaj iznude od ransomware grupe Conti

U pomalo ironičnom obrtu događaja, iz Moskve stiže vest da je jedan muškarac optužen za pokušaj iznude novca ni manje ni više nego od ozloglaš... Dalje