Ko je osnivač WikiLeaksa Džulijan Asanž

Sajber hronika, 08.12.2010, 03:57 AM

Ko je osnivač WikiLeaksa Džulijan Asanž

Haker bez stalnog mesta boravka, osnivač WikiLeaksa, čovek koga opisuju kao veoma inteligentnog, odlučnog i ponekad paranoičnog.

Australijanac, star 39 godina, uspeo je da stekne mnogo neprijatelja, od vlada zemalja čije je poverljive podatke objavljivao, do svojih bivših kolega od kojih se u međuvremenu udaljio.

U utorak ga je uhapsila britanska policija po crvenoj poternici koju je na zahtev švedskog suda raspisao Interpol, zbog sumnje da je počinio zločin sekusalne prirode. Švedski istražni organi žele da Asanžu postave pitanja u vezi ove optužbe, tako da se osnivač WikiLeaksa suočava sa mogućnošću da bude izručen.

Asanž je porekao navode optužbe, za koje njegovi sledbenici tvrde da su isključivo politički motivisani.

I američke vlasti traže način da optuže Džulijana Asanža za njegovu ulogu u objavljivanju poverljivih dokumenata, mada stručnjaci kažu da to neće ići tako lako jer nije uopšte jasno da li je prekršio zakon.

Mišljenja o Asanžu, kao vlasniku WikiLeaksa, su podeljena. Neki ga smatraju herojem koji se suprotstavlja cenzuri najavljujući novo doba otvorenosti. Ima i onih koji na Asanža gledaju kao na opasnog radikala, koji ruši diplomatska pravila objavljujući ono što ne bi trebalo da bude objavljeno.

Asanž živi veoma tajanstvenim životom, noseći stalno nekoliko mobilnih telefona i ranac i seleći se od kuće do kuće prijatelja od Islanda do Kenije. Rođen 1971. godine u Taunsvilu u Australiji, u porodici pozorišnih radnika, Asanž je čitav život proveo putujući.

Već kao tinejdžer, Asanž je stekao reputaciju programera ali je 1995. godine uhapšen i tada je priznao da je kriv za hakovanje. Priznanjem je izbegao zatvorsku kaznu, pa je osuđen uslovno, i u svojim kasnim dvadesetim odlazi u Melburn na studije matematike i fizike.

Osnovao je WikiLeaks 2006. godine, ali nikada nije želeo da postane čovek iz prvog plana u WikiLeaksu. On je izjavio da je njegov prvobitni plan bio da WikiLeaks nema takvog predstavnika, jer nije želeo da bilo čiji ego igra ikakvu ulogu u aktivnostima vezanim za WikiLeaks.

Međutim, ovakav pristup je ubrzo postajao problematičan, jer su različiti pojedinici istupali u ime sajta, tvrdeći da predstavljaju grupu.

Pre najnovijeg talasa objavljivanih dokumenata, za sajt je radilo petoro stalno zaposlenih sa punim radnim vremenom, nekoliko desetina aktivnih volontera i 800 honorarnih saradnika. Asanž je bio izdavač i urednik, ali je i dalje sprovodio vlastita istraživanja.

Međutim, neko je morao da preuzme teret odgovornosti na sebe i ta uloga je pripala Asanžu. “Postao sam gromobran. Svaki aspekt mog života je napadnut, ali sam takođe dobio i ogromno poverenje...”, rekao je Asanž.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Zatvoren popularni hakerski sajt

Zatvoren popularni hakerski sajt

Nemačka policija je saopštila da je zaplenila infrastrukturu popularnog ilegalnog darknet marketa Nemesis i uklonila veb sajt. Posetioce sajta doče... Dalje

Uhapšena trojica hakera zbog hakovanja više od 100 miliona email i Instagram naloga

Uhapšena trojica hakera zbog hakovanja više od 100 miliona email i Instagram naloga

Vlasti u Ukrajini uhapsile su tri osobe pod sumnjom da su hakovale više od 100 miliona email i Instagram naloga korisnika širom sveta. Osumnjičeni,... Dalje

Administrator ransomware kartela LockBit osuđen na 4 godine zatvora

Administrator ransomware kartela LockBit osuđen na 4 godine zatvora

Administrator ransomware grupe LockBit osuđen je na četiri godine zatvora nakon što je prošlog meseca pred sudom u Kanadi priznao krivicu po osam ... Dalje

I u Rusiji hapšenja sajber kriminalaca, stručnjaci kažu da to nije slučajno

I u Rusiji hapšenja sajber kriminalaca, stručnjaci kažu da to nije slučajno

Ruske vlasti su identifikovale i uhapsile tri člana ransomware bande SugarLocker. Grupa posluje pod maskom legitimne tehnološke kompanije pod nazivo... Dalje

Uhapšena dva člana ransomware bande LockBit, žrtvama dostupan besplatni alat za dešifrovanje

Uhapšena dva člana ransomware bande LockBit, žrtvama dostupan besplatni alat za dešifrovanje

Američko tužilaštvo podiglo je optužnice protiv dvojice članova ransomware grupe LockBit , a dva člana bande uhapšena su u Francuskoj i Ukrajin... Dalje