Sabu nije bio jedini insajder u hakerskoj grupi LulzSec koji je pomogao FBi da razbije grupu

Sajber hronika, 14.01.2014, 07:31 AM

Sabu nije bio jedini insajder u hakerskoj grupi LulzSec koji je pomogao FBi da razbije grupu

Haker Hektor Monsegur, poznat po nadimku Sabu, nije jedini koji je pomagao američkom FBI u razbijanju ozloglašene grupe LulzSec, otkrili su procureli nalozi za pretres. Po svemu sudeći FBI je osim jednog od vođa LulzSec-a imao još troje pomagača od kojih je agencija dobijala informacije tokom istrage, od kojih su najmanje dva doušnika bili članovi ove neformalne hakerske organizacije.

Informacije koje su Sabu i neimenovani doušnici dostavljali FBI su omogućile agentima da dobiju naloge za pretres i hapšenje drugih članova LulzSec-a i Anonimusa.

Procurela dokumenta ne otkrivaju njihova imena, već su saradnici iz redova hakera označeni sa CW-1 (poverljivi svedok-1) i CW-2 (poverljivi svedok-2).

Sabu je počeo da pomaže američkim federalnim agentima posle hapšenja u junu 2011. godine.

Dokumenta pokazuju da je nalog za pretres izdat 7. juna 2011. godine i da se odnosi na Facebook profil koji je povezan sa hakerom Sabu. U to vreme, FBI je već imao njegovu IP adresu, koja je povezivala nezakonite aktivnosti na internetu sa stanom u Njujorku u kome je živeo Sabu. Ovaj krucijalni dokaz protiv hakera FBI je imao još u aprilu 2011. godine, ranije nego što se to do sada mislilo.

LulzSec je bila ozloglašena hakerska grupa koja je napravila haos na internetu tokom 50 dana svoje kampanje u periodu između maja i juna 2011. godine. Među žrtvama ove grupe našle su se kompanije Fox, Sony, HB Gary Federal, Infragard, američki Senat, državna policija Arizone, CIA i britanska agencija za borbu protiv organzovanog kriminala.

Među žrtvama su bile brojne i kompanije koje se protive deljenju fajlova i kršenju autorskih prava, kompanije koje se bave kompjuterskom bezbednošću i institucije zadužene za sprovođenje zakona. Grupa je primenjivala različite taktike u napadima, od DDoS napada, preko difejsmenta do preusmeravanja sa napadnutih sajtova. U nekim slučajevima LulzSec je objavljivao podatke ukradene sa kompromitovanih web sajtova.

Sabu je često nastupao kao ideolog grupe kao i osoba zadužena za izbor meta napada. Navodno je on bio neformalni vođa grupe koja zvanično nije imala lidere. Pred sudom je Sabu priznao krivicu po 12 tačaka optužnice, uključujući i one koje se odnose na hakovanje, bankarske prevare i krađu identiteta. Izricanje presude za ovog hakera se međutim neprestano odlaže.

Nekoliko pripadnika grupe iz Velike Britanije su već osuđeni u maju prošle godine. Najmlađi među njima je izbegao zatvor dok su ostala trojica osuđena na zatvorske kazne u trajanju od dve do tri godine.

Ostali uhapšeni za koje se veruje da su bili članovi LulzSec-a su iz SAD i Irske.

Jedan od uhapšenih zbog hakovanja je i 29-ogodišnji Džeremi Hamond (Anarchaos) iz Čikaga, koji je dobio najveću kaznu. On je osuđen na 10 godina zatvora zbog hakovanja obaveštajne agencije Stratfor u decembru 2011. godine. Tokom tog napada ukradeni su podaci o 60000 kreditnih kartica a ti podaci su kasnije korišćeni za uplate na ime donacija. Veruje se da je Sabu direktno odgovoran za hapšenje Hamonda.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Uhapšeni autor i prodavac poznatog trojanca Hive RAT

Uhapšeni autor i prodavac poznatog trojanca Hive RAT

Dve osobe za koje se sumnja da su umešane u razvoj i distribuciju trojanca „Firebird“ koji je sada poznat pod nazivom „Hive RAT&ldq... Dalje

Zatvoren popularni hakerski sajt

Zatvoren popularni hakerski sajt

Nemačka policija je saopštila da je zaplenila infrastrukturu popularnog ilegalnog darknet marketa Nemesis i uklonila veb sajt. Posetioce sajta doče... Dalje

Uhapšena trojica hakera zbog hakovanja više od 100 miliona email i Instagram naloga

Uhapšena trojica hakera zbog hakovanja više od 100 miliona email i Instagram naloga

Vlasti u Ukrajini uhapsile su tri osobe pod sumnjom da su hakovale više od 100 miliona email i Instagram naloga korisnika širom sveta. Osumnjičeni,... Dalje

Administrator ransomware kartela LockBit osuđen na 4 godine zatvora

Administrator ransomware kartela LockBit osuđen na 4 godine zatvora

Administrator ransomware grupe LockBit osuđen je na četiri godine zatvora nakon što je prošlog meseca pred sudom u Kanadi priznao krivicu po osam ... Dalje

I u Rusiji hapšenja sajber kriminalaca, stručnjaci kažu da to nije slučajno

I u Rusiji hapšenja sajber kriminalaca, stručnjaci kažu da to nije slučajno

Ruske vlasti su identifikovale i uhapsile tri člana ransomware bande SugarLocker. Grupa posluje pod maskom legitimne tehnološke kompanije pod nazivo... Dalje