Uhapšen bugarski haker poznat po krađi stotina hiljada dolara sa računa Bila Gejtsa

Sajber hronika, 15.04.2015, 00:30 AM

Uhapšen bugarski haker poznat po krađi stotina hiljada dolara sa računa Bila Gejtsa

Tridesetdvogodišnji bugarski haker Konstantin Simeonov Kavrakov, uhapšen je u Kvezon Citiju na Filipinima, dok je pokušavao da podigne novac sa bankomata uz pomoć falsifikovanih kartica.

On je ukrao stotine hiljada dolara uz pomoć falsifikovanih platnih kartica.

Ovo nije prvo pominjanje Kavrakova u medijima. O njemu se iz medija saznalo još 2011. godine kada je zbog istih aktivnosti uhapšen u Paragvaju.

On je bio član grupe koju su mediji nazvali "Grupa bugarskih super hakera", a grupa je još od 2004. bila poznata po falsifikovanju platnih kartica i krađi novca sa bankovnih računa.

2011. u Paragvaju je zajedno sa Kavrakovim i još dvojicom njegovih sunarodnika uhapšen je i Aleksej Petrov Kolarov, koga su u matičnoj zemlji zvali “kraljem hakera”. Njega je policija u glavnom gradu Paragvaja uhvatila na delu, dok je kupovao falsifikovanim karticama. Grupa se proslavila time što je sa bankovnih računa osnivača Microsofta Bila Gejtsa uspela da ukrade stotine hiljada dolara. Kolarov je u tom trenutku bio vođa ove kriminalne grupe.

U trenutku kada je uhapšen prošle nedelje Kavrakov je kod sebe imao sedam falsifikovanih kreditnih kartica koje pripadaju različitim osobama, i torbu u kojoj se nalazilo 76000 filipinskih pezosa (oko 1600 evra). On je taj novac po svemu sudeći podigao sa devet bankomata jer je policija kod njega u trenutku hapšenja pronašla devet potvrda o podignutom novcu.

Prema nekim izvorima, Kavrakov je čak pokušao da podmiti policajce nudeći im više od 11000 evra da bi ga pustili.

Falsifikovanje platnih kartica je stara metoda krađe kojom se služe sajber kriminalci širom sveta. Informacije koje su im potrebne za pravljenje lažnih platnih kartica oni obično dobijaju sa foruma koje kontroliše sajber podzemlje.

Sajber kriminal je sada organizovan kriminal, tako da postoje grupe koje su specijalizovane za krađu podataka o karticama i prodaju ovih podataka na internetu drugim kriminalcima koji već imaju razrađene šeme za podizanje novca sa bankomata.

U većini slučajeva, podaci o karticama se dobijaju kompromitovanjem POS sistema u trgovinama. Ali, oni takođe mogu biti snimljeni i pomoću specijalnih uređaja postavljenih na bankomatima.

Ako su ukradeni iz PoS sistema, hakeri ih mogu brzo prodati i izbeći nepotrebne rizike. Ali nekada ista grupa kontroliše i kriminalce koji falsifikuju kartice, kao i saradnike koji podižu novac sa bankomata.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Uhapšeni autor i prodavac poznatog trojanca Hive RAT

Uhapšeni autor i prodavac poznatog trojanca Hive RAT

Dve osobe za koje se sumnja da su umešane u razvoj i distribuciju trojanca „Firebird“ koji je sada poznat pod nazivom „Hive RAT&ldq... Dalje

Zatvoren popularni hakerski sajt

Zatvoren popularni hakerski sajt

Nemačka policija je saopštila da je zaplenila infrastrukturu popularnog ilegalnog darknet marketa Nemesis i uklonila veb sajt. Posetioce sajta doče... Dalje

Uhapšena trojica hakera zbog hakovanja više od 100 miliona email i Instagram naloga

Uhapšena trojica hakera zbog hakovanja više od 100 miliona email i Instagram naloga

Vlasti u Ukrajini uhapsile su tri osobe pod sumnjom da su hakovale više od 100 miliona email i Instagram naloga korisnika širom sveta. Osumnjičeni,... Dalje

Administrator ransomware kartela LockBit osuđen na 4 godine zatvora

Administrator ransomware kartela LockBit osuđen na 4 godine zatvora

Administrator ransomware grupe LockBit osuđen je na četiri godine zatvora nakon što je prošlog meseca pred sudom u Kanadi priznao krivicu po osam ... Dalje

I u Rusiji hapšenja sajber kriminalaca, stručnjaci kažu da to nije slučajno

I u Rusiji hapšenja sajber kriminalaca, stručnjaci kažu da to nije slučajno

Ruske vlasti su identifikovale i uhapsile tri člana ransomware bande SugarLocker. Grupa posluje pod maskom legitimne tehnološke kompanije pod nazivo... Dalje