Facebook i Google kažnjeni sa 210 miliona evra zbog kolačića za praćenje korisnika

Vesti, 10.01.2022, 00:30 AM

Facebook i Google kažnjeni sa 210 miliona evra zbog kolačića za praćenje korisnika

Francuska agencija za zaštitu privatnosti podataka (CNIL), kaznila je Facebook (sada Meta Platforms) i Google kaznama od 150 miliona i 60 miliona evra zbog toga što korisnicima ne pružaju jednostavnu opciju za odbijanje tehnologije praćenja kolačićima.

„Veb sajtovi facebook.com, google.fr i youtube.com nude dugme koje omogućava korisniku da odmah prihvati kolačiće“, saopštio je CNIL. „Međutim, oni ne pružaju ekvivalentno rešenje (dugme ili nešto drugo) koje omogućava korisniku interneta da lako odbije deponovanje ovih kolačića.“

Facebook je rekao da razmatra presudu, dok je Google rekao da radi na promeni svoje prakse.

HTTP kolačići su mali delovi podataka koji se kreiraju dok korisnik pregleda veb sajt i postavljaju se na korisnikov računar ili drugi uređaj od strane korisnikovog veb pretraživača kako bi pratili aktivnosti korisnika širom veba i čuvali informacije o sesijama pregledanja, uključujući prijave i detalje unete u obrasce, kao što su imena i adrese.

CNIL problem vidi u tome što ove dve platforme zahtevaju nekoliko klikova da bi se odbili svi kolačići, umesto jednog klika za odbijanje svih kolačića, što zapravo odbijanje kolačića čini težim nego njihovo prihvatanje.

Ovaj obrazac utiče na slobodu izbora, saopštila je agencija za zaštitu podataka, dodajući da to usmerava izbor korisnika u korist pristanka.

Pored novčanih kazni, CNIL je takođe naredio tehnološkim gigantima da izmene način na koji trenutno nude izbor u vezi kolačića i da u roku od tri meseca korisnicima u zemlji omoguće jednostavan način za odbijanje kolačića. Ako to ne učine u navedenom roku, kompanije rizikuju da budu kažnjene sa 100.000 evra za svaki dan odlaganja izvršenja odluke CNIL-a.

Ovo nije prvi put da evropske vlasti kažnjavaju tehnološke kompanije zbog kršenja evropskih propisa o privatnosti. U decembru 2020. Google je kažnjen sa 100 miliona evra a Amazon sa 35 miliona evra zbog postavljanja reklamnih kolačića na uređaje korisnika bez prethodnog traženja saglasnosti.

U novembru 2021. italijansko regulatorno telo za zaštitu konkurencije, Autorità Garante della Concorrenza e del Mercato (AGCM), kaznilo je Apple i Google sa po 10 miliona evra, jer nisu pružili jasne i trenutne informacije o prikupljanju i korišćenju korisničkih podataka u komercijalne svrhe tokom registracije naloga.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Zbog mogućih prevara Apple uklonio stotine hiljada naloga programera i korisničkih naloga iz AppStorea

Zbog mogućih prevara Apple uklonio stotine hiljada naloga programera i korisničkih naloga  iz AppStorea

Apple je objavio da je u periodu između 2020. i 2023. godine blokirao ukupno 7 milijardi dolara potencijalno lažnih transakcija, kao i lažne recenz... Dalje

Android i iOS će vas upozoravati na Bluetooth uređaje za praćenje

Android i iOS će vas upozoravati na Bluetooth uređaje za praćenje

Apple i Google uvode nove funkcije koje će upozoravati korisnike iOS-a i Androida na Bluetooth uređaje za praćenje. „Ovo će pomoći da se ... Dalje

Hakovan Europol, napadači prodaju podatke ukradene tokom napada

Hakovan Europol, napadači prodaju podatke ukradene tokom napada

Poznata hakerska grupa prodaje nešto za šta tvrde da su veoma osetljivi interni podaci koji su ukradeni početkom ovog meseca od Europola. Grupa &bd... Dalje

Dell objavio da su hakeri ukrali podatke 49 miliona kupaca

Dell objavio da su hakeri ukrali podatke 49 miliona kupaca

Dell je upozorio da su hakeri ukrali informacije o oko 49 miliona kupaca. Kompanija je na email adrese kupaca počela da šalje obaveštenja o komprom... Dalje

Preko ogromne mreže lažnih onlajn prodavnica ukradeni podaci o platnim karticama 850.000 kupaca

Preko ogromne mreže lažnih onlajn prodavnica ukradeni podaci o platnim karticama 850.000 kupaca

Nemačka firma za sajber bezbednost Security Research Labs GmbH (SRLabs) objavila je da su prevaranti koji stoje iza ogromne mreže onlajn prodavnica ... Dalje