'Federalni Trojanac' ipak kršio nemačke zakone

Vesti, 17.10.2011, 08:14 AM

'Federalni Trojanac' ipak kršio nemačke zakone

Nakon što je najveći evropski hakerski klub CCC (Chaos Computer Club) objavio rezultate analiza nekoliko uzoraka takozvanog “federalnog Trojanca” i otkića da ovaj malware poseduje i druge kapacitete osim prisluškivanja razgovora, bavarski ministar unutrašnjih poslova Jaokim Herman izjavio je da je Trojanac korišćen od 2009. godine samo za nadzor telekomunikacijskih kanala osumnjičenih i to samo u istragama koje su sprovođene protiv “ozbiljnog kriminala” koji predstavlja pretnju po život i slobodu građana. On nije naveo pojedinačne slučajeve u kojima je program korišćen ali je insistirao na tvrdnji da je upotreba trojanskog programa bila u skladu sa zakonom.

Ispostavilo se međutim da ovakva tvrdnja ne odgovora istini. Kako piše bavarski Süddeutsche Zeitung, bavarska policija je koristila Trojanca i u neke druge svrhe.

CCC je došao do uzorka malware-a tako što je analizirao laptop koji je pripadao osobi optuženoj za nelegalnu trgovinu lekovima te je advokat osumnjičenog, tvrdeći da je njegovom klijentu Trojanac podmetnut tokom prolaska kroz kroz aerodromsku carinsku kontrolu, predao hakerskom klubu zaraženi računar.

Federalni Trojanac umešan je i u istrage koje su vođene protiv bande koja je prodavala elektronske uređaje preko interneta ali ih nikada nije isporučivala kupcima. Isti program je korišćen protiv ljudi koji su krali odeću i sredstva za higijenu i prodavali ih u inostranstvu, ali i protiv osobe koja je trgovala supstancama za doping.

Trojanca su povremeno koristile i druge nemačke države u slučajevima organizovanog kriminala ali i u manje ozbiljnim slučajevima.

Prema pisanju Süddeutsche Zeitung BKA-u (Nemački federalni biro za kriminalne istrage) je kompanija DigiTask ponudila verziju Trojanca koja nije prihvaćena zbog toga što je mogla biti korišćena za pravljenje snimaka ekrana (screenshot). Druga verzija, koju je BKA prihvatio je ona koja omogućava samo nadzor nad telekomunikacijama. Verzija do koje je došao hakerski klub CCC je navodno ona koju je BKA odbacio.

Federalni Trojanac je omogućavao operaterima nadzor nad širokim spektrom aktivnosti korisnika, počev od toga koje veb sajtove posećuju, preko uvida u email-ove koje šalju i primaju, kao i prisluškivanje poziva koje obavljaju preko Skype-a.

CCC je nakon analize Trojanca ustanovio da program ima ozbiljan propust koji omogućava zloupotrebu svih njegovih funkcionalnosti od strane trećih lica. On ne samo da pruža uvid u privatne podatke praćene osobe već nudi i mogućnost daljinske kontrole i backdoor funkcionalnost zahvaljujući kojoj se mogu učitavati i pokretati i drugi programi od strane onoga ko preuzme kontrolu nad zaraženim računarom.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje