Holandski sud presudio: Hakovanje WiFi rutera od sada zakonito  

Vesti, 21.03.2011, 02:19 AM

Holandski sud presudio: Hakovanje WiFi rutera od sada zakonito

Hakovanje enkriptovanih rutera i korišćenje WiFi konekcije nije krivično delo, presudio je holandski sud. Hakeri ne mogu biti procesuirani zbog ovakvih aktivnosti.

U mnogim zemljama, hakovanje WiFi rutera i korišćenje internet veze smatra se nezakonitim i često se kažnjava. Međutim, holandsko zakonodavstvo je opredelilo za drugačiji stav, naročito kada je reč o korišćenju WiFi mreža u kafićima i hotelima.

Odluka holandskog suda u vezi je sa slučajem studenta koledža Merlant u Hagu, koji je pretio pucnjavom a svoje pretnje objavio na internet forumu 4chan.org koristeći WiFi mrežu u koju je prethodno provalio. On je zbog objavljivanja pretećih poruka kažnjen sa 20 sati društveno korisnog rada, ali je oslobođen optužbi za hakovanje WiFi mreže.

U obrazloženju presude kaže se da student nije hakovao kompjuter povezan sa ruterom nego je samo koristio internet konekciju. Prema holandskom zakonu, hakovanje računara je zabranjeno.

Pod kompjuterom se u Holandiji podrzumeva uređaj koji se koristi za skladištenje, obradu i prenos podataka. Zbog toga, ruter ne može biti smatran kompjuterom jer se on može koristiti samo za prenos podatka ili njihovu obradu ali ne i skladištenje. Sud je zbog toga presudio da hakovanje uređaja koji nije kompjuter nije nezakonita aktivnost te stoga ne može biti kažnjiva.

Ovakva presuda je posledica zastarelog zakona, jer su zakonske odredbe koje su se primenjivale u ovom slučaju donete početkom devedesetih te su prevaziđene jer ne pokrivaju sporna pitanja vezana za bežične mreže. Tužilaštvo je najavilo da će se žaliti na presudu holandskom Višem sudu koji bi trebalo da odluči da li prema holandskom zakonu ruter može biti definisan kao kompjuter.


Podeli ovo sa prijateljima na Facebook-u! Klikni OVDE!



Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google pokrenuo kampanju obaveštavanja korisnika računara zaraženih DNSchanger malverom

Google pokrenuo kampanju obaveštavanja korisnika računara zaraženih DNSchanger malverom

Google je započeo ambiciozan poduhvat obaveštavanja približno pola miliona korisnika o tome da su njihovi računari zaraženi malverom DNSChanger. ... Dalje

Malveri maskirani u lažne kodeke - opasnost koju korisnici i dalje ne prepoznaju

Malveri maskirani u lažne kodeke - opasnost koju korisnici i dalje ne prepoznaju

Verovatno već znate šta je spam i zašto ne treba otvarati spam emailove i atačmente koji se ponekad nalaze u tim emailovima. Znate i da su zvanič... Dalje

Društveni inženjering: Žene veštiji prevaranti ali otpornije na prevare

Društveni inženjering: Žene veštiji prevaranti ali otpornije na prevare

Muškarci važe za bolje hakere i istraživače ranjivosti softvera. Ali kada je reč o tehnikama društvenog inžinjeringa, žene su izgleda superior... Dalje

Kako je propao Flashback Trojanac: Umesto 10000 dolara dnevno, kriminalci ostali bez ičega

Kako je propao Flashback Trojanac: Umesto 10000 dolara dnevno, kriminalci ostali bez ičega

Plan je verovatno bio ovakav: Trojanac Flashback koji je zarazio 600000 Mac računara trebalo je da zarađuje 10000 dolara dnevno za one koji su kontr... Dalje

Reklame na Vikipediji - siguran znak infekcije računara

Reklame na Vikipediji - siguran znak infekcije računara

Ako na stranicama popularne online enciklopedije Vikipedia viđate reklame, to je siguran znak da je vaš brauzer zaražen malverom, upozorio je preds... Dalje