Internet Explorer 9 najuspešniji na testovima blokiranja malware-a
Vesti, 22.07.2011, 12:42 PM
Prema rezultima istraživanju kompanije NSS Labs (pdf) Internet Explorer 8 i 9 značajno su bezbedniji u pogledu odbrane korisnika od napada koji koriste tehniku društvenog inženjeringa u odnosu na konkurentske browser-e.
Testiranje koje je sproveo NSS Labs odslikava isključivo zaštitu od tehnika društvenog inženjeringa koje se koriste u napadima. Dodatno, istraživanje je obuhvatilo samo građane Evrope, i ne uključuje aspekt zaštite od napada koji se realizuju iskorišćavanjem ranjivosti u softveru ili browser-ima. U NSS Labs kažu da se njihovi rezultati poklapju sa rezultatima globalnog istraživanja koje je rađeno tokom trećeg kvartala prethodne godine.
IE 8 i 9 su se na testovima pokazali veoma uspešnim, sa prosečnom stopom blokiranja napada od 90%, odnosno 92% za drugi browser. Šta više, 92% zaustavljenih napada od strane IE 9 je rezultat koji je dobijen bez uključivanja funkcije Application Reputation koja je uključena u IE 9 u osnovnom podešavanju. Da je bila uključena i ova funkcija, browser bi blokirao 100% pokušaja preuzimanja malicioznog koda.
Rezultati Microsoft-ovog browser-a su još impresivniji ako se ima u vidu kako su na testovima prošli drugi testirani browser-i. Firefox 4 i Chrome 10 imaju isti procenat efikasnosti kada je reč o blokiranju ovakvih napada - svega 13%. Za Firefox je to loš rezultat, imajući u vidu prethodno istraživanje kada je na globalnom testu zabeležio stopu blokiranja napada od 19%. Sa druge strane, Chrome je pokazao impresivan napredak. Kad je 2010. godine testiran, on je blokirao svega 3% napada koji se oslanjaju na tehniku društvenog inženjeringa.
Opera koja se našla na začelju liste sa svega 5% efikasnosti u blokiranju ovakvih napada, ipak je napredovala u odnosu na ranije testove kada ovaj browser uopšte nije imao bilo kakvu vrstu zaštite od ovakvih pretnji.
Rezultati za Chrome, Firefox i Safari ne razlikuju se mnogo, a razlog tome je što sva tri browser-a koriste Google Safe Browsing API.
Ipak, stopa blokiranja nije ovde jedini važan faktor. Veoma je važno i vreme potrebno da određeni browser blokira maliciozni sajt. I u ovom slučaju, poredak je isti - sa uključenim AppRep, za IE 9 to vreme iznosi 0 sati, za Safari 5 časova, Chrome 7 sati, Firefox 8, IE 8 14 sati a Operi je potrebno više od 48 sati. Interesantan je podatak da kada se isključi AppRep funkcija u IE 9, ovom browser-u treba skoro 14 sati, kao i njegovom prethoodniku IE 8, da bi blokirao maliciozni sajt.
Podeli ovo sa prijateljima na Facebook-u! Klikni OVDE!
Izdvojeno
Google pokrenuo kampanju obaveštavanja korisnika računara zaraženih DNSchanger malverom
Google je započeo ambiciozan poduhvat obaveštavanja približno pola miliona korisnika o tome da su njihovi računari zaraženi malverom DNSChanger. ... Dalje
Malveri maskirani u lažne kodeke - opasnost koju korisnici i dalje ne prepoznaju
Verovatno već znate šta je spam i zašto ne treba otvarati spam emailove i atačmente koji se ponekad nalaze u tim emailovima. Znate i da su zvanič... Dalje
Društveni inženjering: Žene veštiji prevaranti ali otpornije na prevare
Muškarci važe za bolje hakere i istraživače ranjivosti softvera. Ali kada je reč o tehnikama društvenog inžinjeringa, žene su izgleda superior... Dalje
Kako je propao Flashback Trojanac: Umesto 10000 dolara dnevno, kriminalci ostali bez ičega
Plan je verovatno bio ovakav: Trojanac Flashback koji je zarazio 600000 Mac računara trebalo je da zarađuje 10000 dolara dnevno za one koji su kontr... Dalje
Reklame na Vikipediji - siguran znak infekcije računara
Ako na stranicama popularne online enciklopedije Vikipedia viđate reklame, to je siguran znak da je vaš brauzer zaražen malverom, upozorio je preds... Dalje

Pratite nas preko RSS-a