Kako zaštititi decu od sajber nasilja

Vesti, 04.03.2015, 01:00 AM

Kako zaštititi decu od sajber nasilja

Gotovo četvrtina (22%) roditelja smatra da ne može da kontroliše šta njihovo dete gleda ili radi na mreži, iako gotovo polovina (48%) brine da će se možda susresti sa sajber nasiljem, pokazalo je istraživanje kompanija Kaspersky Lab i B2B International. Kao deo svoje globalne kampanje za edukaciju i podršku deci i roditeljima u borbi protiv sajber nasilja, kompanija Kaspersky Lab je organizovala panel diskusiju na kongresu Mobile World 2015 u Barseloni kako bi se o ovom problemu više razgovaralo.

„Internet donosi mnogo koristi, ali, nažalost, takođe omogućava određenim ljudima da oslobode svoje destruktivne osobine. Sajber nasilje je postalo raširen problem danas. Psihička šteta po žrtve može da bude velika i dugotrajna. Verovatno ne postoji potpuno tehnološko rešenje, ali moramo da razgovaramo o tome kako bismo podigli svest o ovom problemu i pomogli mladima i njihovim roditeljima da bezbedno iskoriste sve dobre stvari koje internet nudi", kaže Jevgenij Kasperski, predsednik upravnog odbora i glavni izvršni direktor kompanije Kaspersky Lab.

„Sajber nasilje i nasilje kao takvo su svakako problem za omladinu, i potrebno je pozabaviti se njime holističkim pristupom, što uključuje roditelje, nastavnike, kao i samu decu i tinejdžere. Suštinski problem je što su se naši alati za komunikaciju veoma razvili poslednjih decenija, a stepen pismenosti to ne prati", prokomentarisala je Dženis Ričardson, viši savetnik u Evropskoj školskoj mreži i suosnivač mreže Insafe tokom panel diskusije na kongresu Mobile World.

Istraživanje je takođe pokazalo da su dobronamerni pokušaji roditelja da daju deci malo privatnosti zapravo rezultirali time da su oni još ranjiviji i podložniji maltretiranju i zlostavljanju na internetu. Na primer, samo 19% roditelja kaže da su prijatelji ili da prate svoju decu na društvenim medijima i samo 39% pregleda online aktivnosti dece. Samo 38% roditelja je razgovaralo sa svojom decom o rizicima na mreži, što može da ukaže na manjak poverenja i razumevanja.

Istraživanje je pokazalo da deca često ne žele da priznaju da su žrtva sajber nasilja: 25% roditelja čija su deca na internetu bila maltretirana su izjavili da je prošlo mnogo vremena dok nisu saznali. Ovo je posebno zabrinjavajuće zato što online nasilje može lako da se pretvori u nasilje u stvarnom svetu, što je otkrilo 26% roditelja koji su kroz to prošli.

Dugoročne emocionalne posledice sajber nasilja mogu da budu pogubne po mlade, i roditelji moraju da budu obavešteni kako bi preduzeli aktivnosti da to bude zaustavljeno. Istraživanje kompanije Kaspersky Lab otkrilo je da se 44% roditelja čija su deca bila žrtve sajber nasilja umešalo da to spreči - što znači da postoji više od polovine roditelja koji nisu.

Može biti teško potpuno zaustaviti sajber nasilje, ali postoje neke jednostavne mere koje mogu biti preduzete radi zaštite dece od ove opasnosti i njenih posledica.

Na primer, pregled podešavanja za privatnost na društvenim mrežama omogućava roditeljima da pomognu deci da kontrolišu ko vidi postove i piše poruke. Potpuno iskorišćavanje podešavanja za roditeljsku kontrolu u softverskim aplikacijama i bezbednosnim rešenjima može da pruži snažnu zaštitu i mir.

Međutim, potrebno je da rešenje ide dalje od tehnologije. Roditelj mora da objasni koliko je važno čuvati privatne informacije i ne otkrivati na mreži detalje kao što su adresa, broj telefona, škola, broj kreditne kartice i drugo; zatim, da objasni detetu da bi trebalo da razmisli o tome šta deli i sa kim i kome može da se obrati za podršku ako je tužno ili oseća da je žrtva nasilja.

Više informacija o sajber nasilju i savetima o tome kako se boriti protiv njega može se pronaći na edukativnom portalu kompanije Kaspersky Lab kids.kaspersky.com.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje

Farmakokriminal na internetu: Facebook, X i Instagram preplavljeni oglasima za kopije poznatih lekova

Farmakokriminal na internetu: Facebook, X i Instagram preplavljeni oglasima za kopije poznatih lekova

Hiljade lažnih onlajn apoteka koje prodaju kopije lekova širom sveta, uključujući i kopije popularnog Ozempica, leka za lečenje dijabetesa tipa ... Dalje