Lažne Amazon poklon kartice kriju malver Dridex

Vesti, 30.12.2020, 10:00 AM

Lažne Amazon poklon kartice kriju malver Dridex

Praznici su vreme poklona, ali ako vam poklon ovih dana stigne od Amazona, ne prihvatajte ga. Grupa koja stoji iza malvera Dridex šalje lažne Amazon poklon kartice.

Dridex je modularni bankarski trojanac koji može da uradi mnogo toga lošeg na vašem uređaju, uključujući krađu podataka za prijavljivanje, evidentiranje pritiska na tastere, pravljenje snimaka ekrana i preuzimanje i instaliranje drugih malvera.

Dridex je posebno opasan jer je poznato da distributerima ransomwarea DoppelPaymer i BitPaymer omogućava pristup kompromitovanim mrežama.

Kriminalne grupe koje distribuiraju malvere obično koriste aktuelne događaje i praznike kao teme za fišing kampanje kako bi namamile ljude da otvaraju priloge u e-mailovima.

Takav je slučaj i sa aktuelnom fišing kampanjom koju je otkrila firma Cybereason, gde kriminalci potencijalnim žrtvama daruju Amazon poklon kartice koje se šalju e-mailom.

Da bi iskoristili poklon Amazona od 100 dolara korisnici moraju da kliknu na link u e-mailu.

Kada se klikne na link, preuzima se Word dokument sa nazivom „Amazon_Gift_Card“, „Order_Gift_Cart“ ili „Amazon_eGift-Card“.

Kada se otvori fajl, žrtva će videti obaveštenje da je dokument napravljen u online verziji Microsoft Officea i od nje će se tražiti da klikne na „Omogući sadržaj“. Ako to uradi, maliciozni makro će na računaru žrtve preuzeti i instalirati malver Dridex, a možda i druge malvere.

S obzirom na to da smo u vreme praznika prinuđeni da se ne viđamo sa dragim ljudima zbog aktuelne situacije sa pandemijom, poklon kartice će verovatno biti uobičajeni poklon. Zbog toga je važno imati na umu da vam Amazon nikada neće tražiti da preuzmete fajl da biste iskoristili poklon.

Legitimni e-mail sa poklon karticom za Amazon sadrži kod koji koristite na Amazonovom sajtu da biste dodali sredstva na svoj račun.

Ako primite bilo kakav e-mail sa poklon karticom a od vas se traži da preuzmete i otvorite Word dokument, odmah ga zatvorite. Ako i dalje niste sigurni da li je eGift kartica legitimna, kontaktirajte pošiljaoca telefonom (ne preko e-maila!) i pitajte da li vam je poslao poklon.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Policija ponovo zatvorila zloglasni hakerski sajt BreachForums

Policija ponovo zatvorila zloglasni hakerski sajt BreachForums

Policija je po drugi put za godinu dana preuzela kontolu nad zloglasnom platformom BreachForums, koja je poznata pre svega po prodaji ukradenih podata... Dalje

Zbog mogućih prevara Apple uklonio stotine hiljada naloga programera i korisničkih naloga iz AppStorea

Zbog mogućih prevara Apple uklonio stotine hiljada naloga programera i korisničkih naloga  iz AppStorea

Apple je objavio da je u periodu između 2020. i 2023. godine blokirao ukupno 7 milijardi dolara potencijalno lažnih transakcija, kao i lažne recenz... Dalje

Android i iOS će vas upozoravati na Bluetooth uređaje za praćenje

Android i iOS će vas upozoravati na Bluetooth uređaje za praćenje

Apple i Google uvode nove funkcije koje će upozoravati korisnike iOS-a i Androida na Bluetooth uređaje za praćenje. „Ovo će pomoći da se ... Dalje

Hakovan Europol, napadači prodaju podatke ukradene tokom napada

Hakovan Europol, napadači prodaju podatke ukradene tokom napada

Poznata hakerska grupa prodaje nešto za šta tvrde da su veoma osetljivi interni podaci koji su ukradeni početkom ovog meseca od Europola. Grupa &bd... Dalje

Dell objavio da su hakeri ukrali podatke 49 miliona kupaca

Dell objavio da su hakeri ukrali podatke 49 miliona kupaca

Dell je upozorio da su hakeri ukrali informacije o oko 49 miliona kupaca. Kompanija je na email adrese kupaca počela da šalje obaveštenja o komprom... Dalje