Maliciozne reklame sa Skypea vode do malvera
Vesti, 12.02.2016, 00:00 AM

Malvertajzing koji su nedavno otkrili istraživači kompanije F-Secure pokazuje da sve platforme koje prikazuju reklame nisu imune na ovu vrstu napada, iako se malvertajzing uglavnom povezuje sa browserima.
Upravo to ilustruje nedavno otkrivena malvertajzing kampanja u kojoj su maliciozne reklame prikazivane korisnicima programa Skype.
Malvertajzing označava prikazivanje malicioznih reklama koje vode korisnike na web stranice na kojima ih čekaju exploit alati koji traže propuste u sistemu i programima da bi inficirali računare malverom.
Teoretski, malvertajzing je moguć na svim platformama na kojima se reklame mogu prikazivati. U praksi, međutim, malvertajzing je jedino delotvoran u browserima, jer su exploit alati najčešće konfigurisani tako da iskorišćavaju određene propuste u browserima.
Najnoviji takav primer je kampanja koju su otkrili istraživači F-Secure koji su primetili maliciozne reklame koje su prikazivane korisnicima Skypea.
Iako su bezopasne kada se prikazuju unutar Skypea, istraživači kažu da su maliciozne reklame prikazivane i u browserima.
One su prikazivane na sajtovima kao što su eBay.it, msn.com, wowhead.com, gsn.com, zam.com, wikia.com, dailymail.co.uk, odakle su vodile korisnike do exploit alata Angler, zahvaljujući kome su računari korisnika bili inficirani kripto-ranosmwareom TeslaCrypt.
U kampanji je korišćena oglasna platforma AppNexus (adnxs.com) za prikazivanje malicioznih reklama, ali istraživači iz F-Secure kažu da je kampanja bila kratkog daha.
Ovo nije prvi put da se maliciozne reklame prikazuju korisnicima Skypea - nešto slično se već dogodilo prošle i pretprošle godine.

Izdvojeno
WeTransfer ponovo menja uslove korišćenja nakon lavine kritika zbog korišćenja sadržaja za obuku AI

Korisnike WeTransfera, popularne platforme za slanje velikih fajlova, uznemirila je najava kompanije o promeni uslova korišćenja. Novi uslovi koriš... Dalje
Kako hakeri mogu prevariti Gemini i vas

Istraživači iz firme 0din uspeli su da prevare Google Gemini for Workspace da sam „poslušno“ izvršava skrivene komande ubačene u imej... Dalje
Grok‑4 hakovan samo dva dana posle javnog predstavljanja

Samo 48 sati nakon što je predstavljen javnosti, najnoviji veliki jezički model Grok-4 je „jailbreak-ovan“. Istraživači iz NeuralTrust... Dalje
TikTok ponovo pod istragom zbog prenosa podataka korisnika na servere u Kini
.jpg)
Irska Komisija za zaštitu podataka (DPC) pokrenula je novu istragu protiv TikTok-a zbog sumnje da se podaci evropskih korisnika i dalje prebacuju na ... Dalje
Koliko nas zapravo Google prati čak i kad mislimo da ne može?

Koliko nas zapravo Google prati čak i kad mislimo da ne može? Nova studija SafetyDetectives otkriva koliko je Google zapravo svuda oko nas na intern... Dalje
Pratite nas
Nagrade