Mogući krivci za napad na Sony severnokorejski hakeri

Vesti, 30.11.2014, 22:55 PM

Mogući krivci za napad na Sony severnokorejski hakeri

U kompaniji Sony Pictures Entertainment istražuju mogućnost da su za prošlonedeljni napad na kompaniju koji je svaki računar u mreži kompanije praktično učinio neupotrebljivim, odgovorni severnokorejski hakeri, koji su možda delovali iz Kine. Ovu informaciju objavio je sajt Re/code koji se pozvao na izvore iz kompanije koji su upoznati sa detaljima istrage.

Trenutak napada se poklapa sa predstojećom premijerom filma holivudskog glumca i režisera Seta Rogena “The Inerview”, u produkciji kompanije Sony, o zaveri CIA da ubije severnokorejskog lidera Kim Džong Una. Severnokorejski mediji, ali i zvanični Pjongjang okarakterisali su ovaj film kao “rušilački akt terorizma” i “napad na najviše rukovodstvo Demokratske narodne republike Koreje” i zapretili SAD i drugim državama “nemilosrdnom odmazdom” ako se film prikaže.

Reč je o komediji koja govori o dvojici slavnih novinara koji dobijaju retku priliku da intervjuišu severnokorejskog vođu a koje CIA vrbuje da ubiju Kim Džong Una.

Sada Sony i eksperti za bezbednost koje je kompanija angažovala istražuju mogućnost da su napad izveli severnokorejski hakeri koji su delovali iz Kine.

U napadu koji se dogodio u ponedeljak, pojavljuje se ime “Guardians od Peace”, hakerske grupe koja je ostavila poruku na računarima zaposlenih u kompaniji u kojoj je zaprećeno objavljivanjem osetljivih podataka koji su ukradeni sa Sonyjevih servera, ako se ne ispune zahtevi napadača.

Neki od tih fajlova pojavili su se na Redditu, ali njihova verodostojnost nije potvrđena. Pored toga, na torrent sajtovima su se pojavili filmovi koje bioskopska publika još uvek nije videla. Među njima su filmovi "Stiil Alice" čije je premijerno prikazivanje u SAD zakazano za 16. januar 2015., "Mr Turner" i "Annie" koji su premijerno trebalo da budu prikazani 19. decembra i "To Write Love on Her Arms" čija je premijera zakazana u martu iduće godine.

Napad je primorao kompaniju da zabrani zaposlenima pristup računarima, tako da su oni bili prinuđeni da uzmu olovku i papir kako bi mogli da nastave sa svojim poslovima.

Iz same kompanije je stiglo samo obaveštenje da je došlo do poremećaja u radu sistema i da oni rade na rešavanju problema.

Re/code je podsetio na prošlogodišnji napad na južnokorejske TV stanice kao i na finansijski sistem ove zemlje, za koji je Južna Koreja optužila severnog suseda. I u tom slučaju su računari u televizijskim kućama bili neupotrebljivi, a napad je takođe paralisao južnokorejsku mrežu bankomata, onemogućavajući ljude da podignu novac sa svojih računa.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje