OPREZ: ''Procurele kopije'' Windowsa 9 vode do malvera i fišing stranica

Vesti, 29.08.2014, 09:25 AM

OPREZ: ''Procurele kopije'' Windowsa 9 vode do malvera i fišing stranica

Sajber kriminalci nikad ne propuštaju priliku da iskoriste velike događaje kao mamac za neoprezne korisnike, a upravo se to dešava sa glasinama da bi Microsoft u septembru mogao da predstavi “preview” verziju novog operativnog sistema Windows 9.

Očekivano, već su se pojavili maliciozni web sajtovi na kojima se nude navodno procurele kopije novog Microsoftovog operativnog sistema.

Stručnjaci kompanije Trend Micro naišli su na jedan takav sajt do koga su došli tako što su u pretrazi koristili ključne reči “Windows 9”, “leak” i “download”.

Na sajtu se nudi besplatno preuzimanje Windows 9, ali ako korisnik klikne na dugme “Download Now” biće preusmeren na stranicu servisa za hostovanje fajlova Turbobit.net. Fajl koji se na ovoj stranici korisniku nudi za preuzimanje je veličine 5,11 GB.

Ako korisnik pokuša da preuzme taj fajl biće još jednom preusmeren na stranicu na kojoj će se od njega tražiti da instalira program Video Performer. Fajl VideoPerformanceSetup.exe je adware (ADW_BRANTALL.GA). U Trend Micro su analizirali fajl od 5,11 GB i otkrili da je u pitanju 64-bitni Windows 7 SP1 koji je upakovan sa mnoštvom programa, te da nije reč ni o kakvoj procureloj kopiji Windowsa 9.

Ovo je samo jedan primer sa kakvim se pretnjama korisnici mogu susresti vođeni željom da što pre isprobaju novi Microsoftov operativni sistem.

I drugi primer je sličan prethodnom - opet je u pitanju ponuda za besplatno preuzimanje Windows 9 - ali fajl koji se krije iza ove ponude nije isti kao u prethodnom primeru iako je ponovo u pitanju adware (ADW_INSTALLREX.GA). Kada se pokrene, ovaj adware preuzima još tri takva maliciozna programa (ADW_WAJADH, ADW_SPROTECT i ADW_MULTIPLUG).

Stručnjaci u Trend Micro su naišli i na YouTube video stranicu sa linkom za preuzimanje u opisu videa. Klikom na link žrtva će preuzeti dva fajla - Keygen.exe i Setup.exe. I jedan i drugi su ADW_OUTBROWSE.GA.

I to nije sve što su smislili sajber kriminalci. U Trend Micro su otkrili i druge blogove sa sličnim sadržajem, ali na njima se žrtve uglavnom preusmeravaju na fišing stranice na kojima prevaranti pokušavaju da ukradu podatke korisnika.

Iz Trend Micro upozoravaju da će pretnje koje koriste Windows 9 kao mamac biti sve učestalije kako se bude približavao trenutak kada će Microsoft predstaviti svoj novi operativni sistem. Šta više, njih će biti još i više onda kada bude objavljen Windows 9, samo što ćemo se tada češće susretati sa malverima u fajlovima koji će se predstavljati kao “krekovane” ili “besplatne” verzije Windowsa 9.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje