Odobren HTTP/2 protokol, očekujte brži internet

Vesti, 19.02.2015, 01:00 AM

Odobren HTTP/2 protokol, očekujte brži internet

Web postaje brži zahvaljujući novoj verziji HTTP što je najveća promena od 1999. za protokol koji podupire internet kakav danas znamo.

Hypertext Transfer Protocol je većini poznat kao http:// na početku internet adrese. On upravlja vezama između korisnikovog browsera i servera na kome se hostuje web sajt.

HTTP/2 je sledeća verzija HTTP koja je bazirana na Googleovom SPDY, koji je dizajniran sa ciljem da ubrza učitavanje stranica i pretraživanje interneta. To je novi standard koji će zameniti trenutni HTTP1.1 protokol koji koristi većina sajtova na današnjem internetu.

HTTP/2 je savremeniji protokol koji u osnovi ubrzava surfovanje webom koristeći nove načine za prenos podataka između browsera i servera.

On je kompatibilan sa HTTP1.1 i uglavnom koristi iste tehnologije, ali je efikasniji i omogućava serverima odgovor sa više sadržaja od onog koji je prvobitno zatražen. On uklanja potrebu za kontinuirano slanje zahteva za više informacija sve dok web sajt ne bude potpuno učitan.

Browseri mogu tražiti podatke sa jednog sajta i podatke sa nekoliko web sajtova istovremeno, ubrzavajući proces učitavanja jednog ili više sajtova.

Korisnici će videti razliku u smislu mnogo brže učitavanja web stranica u poređenju sa onim koje koriste HHTP1.1.

Novi protokol takođe ubrzava surfovanje sa mobilnih uređaja. Omogućavanje mobilnom browseru da istovremeno pošalje više od jednog zahteva trebalo bi da značajno skrati vreme učitavanja.

Sa gledišta korisnika ništa se neće promeniti osim brzine. U adresnom baru će se i dalje prikazivati http://, a browser će automatski obavljati prelaz HTTP1 na HTTP/2 ako je potrebno.

Korisnici Google Chromea poslednje dve godine koriste SPDY protokol sa Googleovim servisima i nekoliko drugih web sajtova tako da ovo verovatno neće ni primetiti.

Što se HTTPS tiče koji koriste banke, online prodavnice, email i drugi online servisi to će ostati isto, HTTP/2 ima podršku za enkripciju na isti način kao i HTTP1.1, tako da se neće ništa promeniti u pristupanju korisnika sigurnim servisima.

HTTP/2 zahteva unapređenu verziju TLS1.2 koja je standardizovana 2008. i koja nudi bolju bezbednost nego prethodne verzije a sada je već koristi većina online servisa.

HTTP/2 standard je sada formalno odobren od strane Internet Engineering Steering Group (IESG) i uskoro će biti objavljen. Posle toga njegova primena zavisi od web sajtova, hosting servisa i kompanija.

Iz Googlea su rekli da će trenutni SPDY protokol biti povučen u korist HTTP/2 u Chromeu početkom iduće godine. Verovatno je da će i drugi veliki sajtovi i servisi, uključujući i one koji su implementirali SPDY, to uraditi u bliskoj budućnosti.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

WeTransfer ponovo menja uslove korišćenja nakon lavine kritika zbog korišćenja sadržaja za obuku AI

WeTransfer ponovo menja uslove korišćenja nakon lavine kritika zbog korišćenja sadržaja za obuku AI

Korisnike WeTransfera, popularne platforme za slanje velikih fajlova, uznemirila je najava kompanije o promeni uslova korišćenja. Novi uslovi koriš... Dalje

Kako hakeri mogu prevariti Gemini i vas

Kako hakeri mogu prevariti Gemini i vas

Istraživači iz firme 0din uspeli su da prevare Google Gemini for Workspace da sam „poslušno“ izvršava skrivene komande ubačene u imej... Dalje

Grok‑4 hakovan samo dva dana posle javnog predstavljanja

Grok‑4 hakovan samo dva dana posle javnog predstavljanja

Samo 48 sati nakon što je predstavljen javnosti, najnoviji veliki jezički model Grok-4 je „jailbreak-ovan“. Istraživači iz NeuralTrust... Dalje

TikTok ponovo pod istragom zbog prenosa podataka korisnika na servere u Kini

TikTok ponovo pod istragom zbog prenosa podataka korisnika na servere u Kini

Irska Komisija za zaštitu podataka (DPC) pokrenula je novu istragu protiv TikTok-a zbog sumnje da se podaci evropskih korisnika i dalje prebacuju na ... Dalje

Koliko nas zapravo Google prati čak i kad mislimo da ne može?

Koliko nas zapravo Google prati čak i kad mislimo da ne može?

Koliko nas zapravo Google prati čak i kad mislimo da ne može? Nova studija SafetyDetectives otkriva koliko je Google zapravo svuda oko nas na intern... Dalje