Saudijska Arabija želela da kupi Hacking Team
Vesti, 29.09.2015, 01:00 AM
Vlada Saudijske Arabije umalo je kupila italijansku kompaniju Hacking Team koja je poznata po prodaji špijunskog softvera i hakerskih alata nedemokratskim vladama i kompanijama širom sveta.
Detalji o ovim neuspelim pregovorima pronađeni su među 400GB internih dokumenata koji su se pojavili na internetu pošto su Hacking Team ovog leta hakovali nepoznati napadači.
Prvi pregovori o kupovini Hacking Teama započeli su krajem 2013., ali su pregovori o prodaji iznenada okončani početkom 2014. godine, kada je princ Bandar bin Sultan uklonjen sa mesta šefa saudijske obaveštajne službe. Njegov naslednik nije podržao ovu kupovinu.
Kompanija koja je trebalo da kupi Hacking Team u ime vlade Saudijske Arabije je Safinvest, investitorska grupa koju kontroliše Vafik Said, poznati biznismen koji je rođen u Saudijskoj Arabiji a živi u Velikoj Britaniji, i koji je bliski prijatelj kraljevske porodice Saudijske Arabije.
Interna email prepiska otkriva da je direktor Hacking Teama David Vinsenceti ozbiljno razmišljao o prodaji bojeći se Vasenarskog sporazuma, geopolitičkog pakta koji sprečava kompanije da izvoze tehnologije diktatorskim režimima, a koji je Italija na kraju potpisala.
Prodajom kompanije Safinvestu, on je mogao da je preseli u Saudijsku Arabiju, zemlju koja ne samo da nije želela da učestvuje u ovom sporazumu, već je bila spremna da samu sebe deklariše kao represivni režim, ali se to nije dogodilo zahvaljujući bliskim vezama i vojnim ugovorima sa mnogim zapadnim zemljama koje su je sprečile da to učini.
Procureli dokumenti otkrivaju i da je Ronald Spogli, bivši američki ambasador u Italiji takođe učestvovao u pregovorima. Osim toga, Spogli je ima 10% udela u Innogestu, investicionoj kompaniji koja je ima 26% udela u Hacking Teamu.
Portparol Hacking Teama izjavio je da razgovori o prodaji nikada nisu ni bili blizu postizanju dogovora. On je rekao da zemlje kao što je Saudijska Arabija su saveznici Zapada i da je važno da takve zemlje imaju instrumente za borbu sa kriminalom i terorizmom. On je rekao i da kada se njihova tehnologija prodaje represivnim režimima, to ne znači automatski da će ona biti korišćena protiv disidenata i demokratije.
Izdvojeno
Nova tužba protiv OpenAI: ChatGPT deli korisničke podatke sa Googleom i Metom?
Protiv kompanije OpenAI podneta je nova kolektivna tužba u kojoj se tvrdi da ChatGPT deli korisničke upite, email adrese i identifikatore korisnika ... Dalje
ClickFix napadi na Mac korisnike preko lažnih tutorijala
Microsoft Defender Security Research Team upozorava na novu kampanju usmerenu na Apple računare, koja koristi sve popularniju tehniku socijalnog inž... Dalje
Hakerska grupa ShinyHunters ukrala podatke skoro 200.000 korisnika Zare
Grupa ShinyHunters povezana je sa krađom podataka više od 197.000 kupaca modnog brenda Zara, pokazuju podaci servisa HaveIBeenPwned. Prema dostupnim... Dalje
Odeljenje 4: ruski tajni fakultet za hakere
Novo međunarodno novinarsko istraživanje otkrilo je detalje o tajnom programu na Moskovskom državnom tehničkom univerzitetu Bauman, za koji se tvr... Dalje
Prevaranti koriste veštačku inteligenciju za masovne investicione prevare
Istraživači kompanije Malwarebytes su otkrili veliku kampanju investicionih prevara zasnovanih na veštačkoj inteligenciji, koja koristi više od 1... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





