Linux crv Darlloz za četiri meseca zarazio 31000 uređaja

Opisi virusa, 24.03.2014, 07:13 AM

Linux crv Darlloz za četiri meseca zarazio 31000 uređaja

U novembru prošle godine Symantec je otkrio Linux crva koji je sposoban da zarazi različite uređaje koji se povezuju na internet, kao što su sigurnosne kamere, ruteri, set-top boksovi, štampači i industrijski kontrolni sistemi koji rade pod Linuxom.

Sredinom januara je Symantec otkrio novu verziju crva koja je nazvana Linux.Darlloz. Stručnjaci kompanije kažu da je do sada ovim crvom zaraženo više od 31000 uređaja.

Autor crva Darlloz kontinuirano poboljšava kod, dodajući malveru nove funkcionalnosti, očigledno sa ciljem da zaradi novac od njega.

Crv je dizajniran za infekciju računara sa Intel x86 arhitekturama, kao i za infekcije uređaja sa MIPS, ARM i PowerPC arhitekturama, koje obično imaju uređaji kao što su ruteri, set-top boksovi i drugi uređaji.

Stručnjaci Symanteca su analizirali malver i došli do zaključka da je glavni cilj crva da koristi zaražene uređaje za rudarenje kripto valuta. Kada zarazi računar, Darlloz instalira open-source softver za rudarenje cpuminer.

Do kraja februara, napadači su uz pomoć crva iskopali 42000 Dogecoina (trenutna vrednost 46 dolara) i 282 Mincoina (trenutna vrednost oko 150 dolara). Ovo su relativno mali iznosi, ali stručnjaci očekuju da će napadači nastaviti da usavršavaju pretnju da bi povećali profit.

Ipak, u Symantecu ističu da je komponenta malvera zadužena za rudarenje kripto valuta instalirana samo na kompjuterima sa Intel x86 arhitekturom i da je moguće objašnjenje za to činjenica da IoT (“Internet of Things”) uređaji ne raspolažu procesorskom snagom potrebnom za takve operacije.

Razlog zbog čega su napadači fokusirani na rudarenje Dogecoina i Mincoina, koji su manje poznati i manje vrede od Bitcoina, je verovatno taj što za to mogu biti iskorišćeni i kućni računari.

Kao i prethodna verzija, i nova verzija Darlloz crva sprečava druge malvere da se instaliraju na računaru ili uređaju koji je već zaražen, i blokira napadače da ulaze u sistem preko ranije postavljenih backdoorova.

Infekcija ovim crvom prisutna je u 139 zemalja širom sveta. Najviše infekcija zabeleženo je u Kini, SAD, Južnoj Koreji, Tajvanu i Indiji. U ovim zemljama se nalazi više od 50% svih uređaja koje je zarazio Darlloz.

43% inficiranih uređaja su Intel računari ili Linux serveri, dok štampači, kamere, set-top boksovi, ruteri i drugi smart uređaji čine 38% populacije zaraženih uređaja. Veliki broj ovih uređaja koji su zaraženi malverom u Symantecu objašnjavaju činjenicom da korisnici retko skeniraju ove uređaje, verujući da njima nije potrebna zaštita kao računarima. Osim toga, mnogi IoT uređaji se isporučuju sa dodeljenim korisničkim imenom i lozinkom koje korisnici kasnije ne menjaju. Takođe, mnogi od ovih uređaja imaju nezakrpljene sigurnosne rupe za koje korisnici ne znaju.

Mnogi korisnici i ne znaju da njihovi IoT uređaji mogu biti zaraženi malverima. Posledica toga je i ovaj talas infekcija crvom Darlloz koji je za četiri meseca uspeo da zarazi 31000 računara i IoT uređaja, a crv ne pokazuje znake posustajanja.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Desetine hiljada WordPress sajtova zaraženo novim malverom Sign1

Desetine hiljada WordPress sajtova zaraženo novim malverom Sign1

Malver „Sign1“ inficira WordPress veb sajtove, i preusmerava posetioce na prevare ili ih bombarduje reklamama, upozorili su istraživači ... Dalje

Kako je malver Inferno Drainer ukrao više od 80 miliona dolara od 136.000 korisnika kriptovaluta

Kako je malver Inferno Drainer ukrao više od 80 miliona dolara od 136.000 korisnika kriptovaluta

Kao što privlači milione ljudi širom sveta, tako svet kriptovaluta privlači i sajber kriminalce koji pokušavaju da iskoriste neiskustvo i neznanj... Dalje

Hakeri koriste grešku u Windows SmartScreen da prevare korisnike da preuzmu malver

Hakeri koriste grešku u Windows SmartScreen da prevare korisnike da preuzmu malver

Phemedrone je novi malver za krađu informacija koji inficira računare koristeći ranjivost Microsoft Defender SmartScreena (CVE-2023-36025). Phemedr... Dalje

Nova varijanta zloglasnog Mirai botneta širi malver za rudarenje kriptovaluta

Nova varijanta zloglasnog Mirai botneta širi malver za rudarenje kriptovaluta

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Akamai otkrili su novu verziju čuvenog botneta Mirai pod nazivom NoaBot, koja se koristi za distribucij... Dalje

Malver MS Drainer ukrao 59 miliona dolara preko Google oglasa i oglasa na X-u

Malver MS Drainer ukrao 59 miliona dolara preko Google oglasa i oglasa na X-u

Istraživači bezbednosti otkrili su novu seriju napada „crypto drainer” malvera koji je do sada ukrao 59 miliona dolara žrtvama koje su ... Dalje