Tor izlazni nod se koristi za širenje malvera OnionDuke

Opisi virusa, 17.11.2014, 23:11 PM

Tor izlazni nod se koristi za širenje malvera OnionDuke

Otkriće Tor izlaznog noda koji je lociran u Rusiji i koji je konstantno dodavao maliciozni kod svim izvršnim fajlovima koje su preuzimali korisnici, a koje je krajem oktobra objavio istraživač iz firme Leviathan Security Džoš Pits zainteresovalo je stručnjake finske kompanije F-Secure.

Istražujući o čemu je reč, u F-Secure su otkrili da je malver povezan sa počiniocima APT (Advanced persistent threat) napada u kome je korišćen backdoor MiniDuke.

Međutim, malver koji je u ovom slučaju korišćen nije verzija malvera MiniDuke, zaključili su finski istraživači. Ovde je u pitanju posebna familija malvera koji je nazvan OnionDuke.

“Kada korisnik pokuša da prezume izvršni fajl preko malicioznog Tor izlaznog noda, ono što korisnici ustvari dobijaju je “omotač” sa originalnim izvršnim fajlom i drugim, malicioznim izvršnim fajlom”, kažu istraživači. Na ovaj način napadač može da zaobiđe bilo kakvu proveru ispravnosti koju originalni fajl može sadržati.

Kada se pokrene preuzeti binarni fajl, izvršava se i originalni izvršni fajl i ovaj drugi, koji je ustvari malver dropper. To neće izazvati nikakvu sumnju kod žrtve.

Malver zatim pokušava da se poveže sa serverima za komandu i kontrolu (C&C) koji su hardkodovani u konfiguracionom fajlu. Svih pet C&C domena su legitimni, ali kompromitovani. Ako se malver poveže sa C&C serverom, on preuzima dodatne maliciozne komponente na zaraženi računar.

Ono za čim tragaju napadači na zaraženom računaru su korisnička imena i lozinke, informacije o sistemu i softveru itd.

Ono što je istraživače navelo da dovedu u vezu APT grupu koja je koristila MiniDuke sa ovim malverom je činjenica da jedna od komponenti kontaktira domen koji je 2011. godine registrovao neko ko je registrovao druge domene koje je od tada koristio MiniDuke kao C&C servere.

U F-Secure veruju da su oni koji stoje iza distribucije malvera OnionDuke inficirali preuzimane izvršne fajlove najmanje od kraja oktobra prošle godine.Od februara ove godine, OnionDuke se ne širi samo na ovaj način već i infekcijom izvršnih fajlova u .torrent fajlovima koji sadrže piratski softver.

Na osnovu prikupljenih dokaza, istraživači finske kompanije veruju da je familija malvera OnionDuke znatno starija i da su ovoj verziji prethodile najmanje tri verzije malvera.

Osim u napadima na korisnike Tora, OnionDuke je takođe korišćen u ciljanim napadima na evropske državne institucije.

Istraživači smatraju da ova APT grupa organizuje manje sajber napade protiv običnih korisnika interneta, verovatno sa ciljem da se zaradi nešto novca u pauzama između kampanja sajber špijunaže.

“Dok vam korišćenje Tora može pomoći da ostanete anonimni, istovremeno to je crtanje velike mete na vašim leđima", kažu iz F-Secure. Preuzimanje binarnih fajlova preko Tora bez enkripcije nikada nije dobra ideja zato što nikada ne znate ko je iza izlaznog noda i kakvi su njegovi motivi. Iz finske kompanije savetuju korišćenje VPN-a koji će šifrovati vašu vezu celim putem kroz Tor mrežu.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Lažni cheat-ovi šire malver među gejmerima

Lažni cheat-ovi šire malver među gejmerima

Istraživači malvera iz kompanije McAfee otkrili su novi malver za krađu informacija koji je povezan sa malverom Redline. Malver se predstavlja se k... Dalje

Ruski backdoor u mrežama kompanija u istočnoj Evropi

Ruski backdoor u mrežama kompanija u istočnoj Evropi

Istraživači iz finske kompanije za sajber bezbednost WithSecure detaljno su opisali malo poznati ruski backdoor malver koji se koristi u napadima na... Dalje

Desetine hiljada WordPress sajtova zaraženo novim malverom Sign1

Desetine hiljada WordPress sajtova zaraženo novim malverom Sign1

Malver „Sign1“ inficira WordPress veb sajtove, i preusmerava posetioce na prevare ili ih bombarduje reklamama, upozorili su istraživači ... Dalje

Kako je malver Inferno Drainer ukrao više od 80 miliona dolara od 136.000 korisnika kriptovaluta

Kako je malver Inferno Drainer ukrao više od 80 miliona dolara od 136.000 korisnika kriptovaluta

Kao što privlači milione ljudi širom sveta, tako svet kriptovaluta privlači i sajber kriminalce koji pokušavaju da iskoriste neiskustvo i neznanj... Dalje

Hakeri koriste grešku u Windows SmartScreen da prevare korisnike da preuzmu malver

Hakeri koriste grešku u Windows SmartScreen da prevare korisnike da preuzmu malver

Phemedrone je novi malver za krađu informacija koji inficira računare koristeći ranjivost Microsoft Defender SmartScreena (CVE-2023-36025). Phemedr... Dalje