FBI preti Appleu da će morati da preda izvorni kod iOS-a, a evo šta Obama misli o tome

Vesti, 15.03.2016, 01:00 AM

FBI preti Appleu da će morati da preda izvorni kod iOS-a, a evo šta Obama misli o tome

Američko ministarstvo pravde upozorilo je Apple da će primorati kompaniju da preda izvorni kod operativnog sistema ako ne pomogne Federalnom istražnom birou (FBI) da otključa telefon ubice iz San Bernardina.

Američke vlasti po svemu sudeći nemaju nameru da odustanu od pritiska na kompaniju Apple. Federalnim agentima potrebna je Appleova pomoć da otključaju iPhone 5C koji je pripadao ubici iz San Bernardina Sajedu Rizvanu Faruku. Međutim, direktor Applea Tim Kuk je odbio ovaj zahtev uz objašnjenje da bi backdoor koji bi kompanija omogućila federalnim agentima otvorio iPhone ne samo za njih, već i za hakere koji bi ga mogli zloupotrebiti. Kuk je objasnio da ne želi da inženjeri koji su prethodnih nekoliko godina radili na poboljšanju bezbednosti iPhonea naprave korak unazad i sada kompromituju sopstveni softver.

Međutim, ako Apple ne želi da udovolji zahtevu FBI koji je podržan sudskom odlukom koja obavezuje kompaniju da ga ispuni, i ako Apple izgubi na sudu, američko ministarstvo pravde moglo bi da zahteva od Applea da umesto backdoora preda federalnim agentima izvorni kod operativnog sistema tako da stručnjaci FBI mogu sami da naprave backdoorovanu verziju iOS.

Krajem prošle nedelje i američki predsednik Barak Obama komentarisao je Appleovu borbu sa Federalnim istražnim biroom oko iPhonea teroriste iz San Bernardina. Gostujući na konferenciji South By Southwest 2016, Obama je upitan da li smatra da bi Apple trebalo da hakuje iPhone iz San Bernardina i pomogne birou. On je odgovorio da nije stručnjak i da ne može da komentariše konkretan slučaj, ali da bi prema njegovom mišljenju tehnološke kompanije trebalo da pomažu vladi u slučajevima koji imaju uticaj na nacionalnu bezbednost.

Obama je dodao da bi softver koji bi pomogao FBI da dođe do sadržaja telefona koji je koristio terorista bio dostupan samo najmanjem broju ljudi i to za probleme za koje postoji opšta saglasnost da su važni.

Za razliku od Kuka koji misli da bi bilo samo pitanje vremena kada bi takav softver bio u rukama i dobrih i loših momaka, Obama veruje da SAD mogu da kontrolišu ko može da pristupa takvoj tehnologiji.

“Ako bi tehnički bilo moguće da se napravi neprobojni uređaj ili sistem gde bi enkripcija bila tako jaka da ne bi bilo ni ključa ni vrata, kako bi onda uhvatili pedofile? Kako bi poremetili zaveru terorista?” upitao se Obama dodajući da tehnološke kompanije moraju da reše ovaj problem.

Apple i FBI trebalo bi da se pojave pred sudom krajem ovog meseca, jer Apple mora da sačeka 15. mart da bi mogao da podnese zvaničan odgovor u ovom slučaju.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje