Google uveo DuckDuckGo kao opciju za pretraživanje u Chromeu za više od 60 tržišta

Vesti, 14.03.2019, 11:00 AM

Google uveo DuckDuckGo kao opciju za pretraživanje u Chromeu za više od 60 tržišta

U ažuriranju Chromium endžina, koji podupire Googleov popularni pregledač Chrome, Google je tiho ažurirao liste podrazumevanih pretraživača koje nudi, proširujući izbor pretraživača koje korisnici mogu izabrati na tržištima širom sveta.

Sa objavljivanjem Chromea 73, Google je tiho uveo DuckDuckGo kao opciju pretraživanja za više od 60 tržišta.

Iako Google nije rekao ništa o ovoj promeni, promena je primećena na GitHubu gde je Googleov inženjer softvera Orin Javorski rekao da je ažurirana lista dostupnih pretraživača na osnovu "nove statistike upotrebe" iz "nedavno prikupljenih podataka". U većini zemalja, lista opcija uključuje i Google, Yahoo i Bing.

Googleova odluka da doda DuckDuckGo koji je pre svega poznat po zaštiti privatnosti korisnika, na svoju listu dostupnih pretraživača, dolazi u trenutku kada se kompanija suočava sa kontrolom nadležnih tela zbog stvaranja i zloupotrebe monopola nad pretraživanjem. Google je Evropska unija već kažnjavala zbog zloupotrebe svoje tržišne dominacije, a od nedavno je kompanija zbog ovoga predmet interesovanja i nadležnih institucija u SAD. Dodavanje DuckDuckGo na listu dostupnih pretraživača izgleda kao vrlo mali ustupak kojim kompanija pokušava da izbegne nove kazne.

DuckDuckGo se sada nudi kao opcija na više od 60 tržišta.

Još jedan zaštitnik privatnosti korisnika, francuski pretraživač Qwant, takođe je dodat kao nova opcija - doduše samo za domaće tržište, u Francuskoj.

DuckDuckGo je dodat u Argentini, Austriji, Australiji, Belgiji, Bruneji, Boliviji, Brazilu, Belizeu, Kanadi, Čileu, Kolumbiji, Kostariki, Hrvatskoj, Nemačkoj, Danskoj, Dominikanskoj Republici, Ekvadoru, Farskim ostrvima, Finskoj, Grčkoj, Gvatemali, Hondurasu, Mađarskoj, Indoneziji, Irskoj, Indiji, Islandu, Italiji, Jamajci, Kuvajtu, Libanu, Lihtenštajnu, Luksemburgu, Monaku, Moldaviji, Makedonija, Meksiko, Nikaragva, Holandija, Norveška, Novi Zeland, Panama, Peru, Filipini, Poljska, Portoriku, Portugaliji, Paragvaju, Rumuniji, Srbiji, Švedskoj, Sloveniji, Slovačka, Salvadoru, Trinidadu i Tobagu, Južnoj Africi, Švajcarskoj, Velikoj Britaniji, Urugvaju, SAD i Venecueli.

"Drago nam je da je Google prepoznao važnost toga da ponudi korisnicima privatnu opciju pretraživanja", rekao je osnivač DuckDuckGoa, Gejb Vajnberg za TechCrunch.

Suosnivač Qwanta Erik Leandri zahvalio je Googleu za dodavanje njihovog pretraživača kao opcije u Francuskoj, uz komentar da je "sigurno da je to zbog broja korisnika Qwanta" na domaćem tržištu.

Međutim, on je dodao da Qwant i dalje preporučuje svojim korisnicima da koriste Mozilla Firefox ili Brave koji su takođe posvećeni zaštiti privatnosti.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje