Korisnici Yahoo Mail naloga u opasnosti: Raste broj hakovanih naloga, objašnjenja iz Yahoo-a nema

Vesti, 08.03.2013, 09:29 AM

Korisnici Yahoo Mail naloga u opasnosti: Raste broj hakovanih naloga, objašnjenja iz Yahoo-a nema

Problem sa hakovanim i preotetim nalozima korisnika Yahoo Mail-a koji traje još od početka ove godine, ne prestaje.

Iz Yahoo-a neprestano ponavljaju da su otkriveni propusti uklonjeni, ali se napadi uprkos tim tvrdnjama nastavljaju a broj hakovanih i preotetih naloga korisnika postaje sve značajniji.

Nije sasvim jasno koliko dugo napadi na Yahoo Mail naloge traju, ali su se prve žalbe korisnika pojavile početkom januara. Dva meseca kasnije, isti problem i dalje postoji.

Kako piše The Next Web (TNW), ne samo da se javljaju korisnici hakovanih naloga, već postoji povećano interesovanje posetilaca ovog sajta u vezi ove teme, pa u TNW-u procenjuju da se na osnovu saobraćaja sa Google-a i klikova na linkove za članke koji se bave ovom temom, može pretpostaviti da postoji porast broja korisnika koji shvataju da su njihovi nalozi hakovani.

Napadi obično počinju tako što korisnik Yahoo Mail naloga dobije email od prijatelja, kolege ili nekog trećeg ko može biti nepoznat korisniku, u kome se nalazi link. Ukoliko korisnik klikne na link, rezultat tog klika će biti preotimanje naloga. Oni čiji su nalozi već hakovani kažu da se sa njih šalju emailovi određenim osobama, dok drugi kažu da se takvi emailovi šalju svim kontaktima, a jedan od korisnika čiji je Yahoo Mail nalog preotet je rekao da su emailovi sa naloga poslati svima od kojih je nekada dobio email poruku ili kojima je nekada poslao poruku.

Međutim, nisu svi korisnici čiji su Yahoo Mail nalozi hakovani kliknuli na link prethodno. Neki su rekli da su dobili takav email i da su kliknuli na link, neki su dobili email ali nisu klknuli na link, dok ostali kažu da nikada nisu ni dobili neki takav email.

Neki su dobili emailove koji su poslužili kao zamka, i to obično od prijatelja ili kolega, sa linkom za lažni sajt sa nepostojećim vestima. Klik na bit.ly URL vodi korisnika na lažnu MSNBC stranicu, posle čega Yahoo Mail nalog biva preotet odmah, pod uslovom da je korisnik prijavljen na njega.

Kako god, bez obzira da li poriču ili ne da su dobili neki takav email, nalozi korisnika Yahoo Mail-a su preotimani iznenada. Žrtve su za to obično saznavale od svojih kontakata koji su dobilli sumnjive emailove od njih.

Jedna od žrtava hakovanja je i neimenovana organizacija čiji je Yahoo Mil nalog hakovan početkom januara. Posle toga, sa tog naloga spamovani su svi koji su se našli u folderu „Contact“, azanimljiivo je i da su svi kontakti obrisani. I drugi nalog iste organizacije je posle izvesnog vremena hakovan. U tom slučaju, ne samo da su poslati spam emailovi svim kontaktima, već oštećeni nisu mogli da šalju emailove sa tog naloga niti da pristupe „tajnom pitanju“ kako bi promenili lozinku naloga. Šta više, žrtvama je ponuđena pomoć, koju bi dobili na broju koji treba pozvati. Kada je broj pozvan, neko ko govori veoma loš engleski, zatražio je od njih naknadu od 100 dolara za pomoć u rešavanju problema. Jednom je na poziv odgovorila ženska osoba, a drugi put muškarac, i oba puta je zatražena naknada u istom iznosu. Naravno, broj za navodno pružanje pomoći nema veze sa Yahoo-om, već se radi o prevarantima koji pokušavaju da iznude novac u zamenu za povratak kontrole nad nalogom.

Iskustva korisnika hakovanih naloga su različita, tako da jedinstven obrzac za sve ove slučajeve nije lako naći.

U Yahoo-u kažu da istražuju sve prijavljene slučajeve neobičnih aktivnosti naloga i da su posvećeni zaštiti korisnika i njihovih podataka. Iz kompanije apeluju na korisnike da češće menjaju lozinke i da koriste jedinstvenu lozinku, sastavljenu od brojeva, slova i simbola i to ne samo za Yahoo Mail naloge nego i za naloge koje su registrovali na drugim sajtovima.

Yahoo je treći najveći email provajder, posle Microsoft-a i Google-a. Bez obzira da li je reč o sigurnosnim propustima koji nisu zakrpljeni kako treba ili je reč o novim propustima, nedopustivo je da se nalozi korisnika Yahoo Mail-a preotimaju tako lako i da Yahoo ne reaguje na to toliko dugo. Kompanija mora da učini više, zaključuju u TNW-u.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje