Mozilla optužila proizvođača špijunskog softvera FinFisher za zloupotrebu Firefox-a

Vesti, 07.05.2013, 07:52 AM

Mozilla optužila proizvođača špijunskog softvera FinFisher za zloupotrebu Firefox-a

Proizvođač browser-a Firefox, kompanija Mozilla, tvrdi da proizvođač spornog alata za špijuniranje FinFisher (FinSpy), kompanija Gamma International, koristi Firefox za maskiranje svog programa. Sada Mozilla namerava da zaustavi ovakvu praksu britanske kompanije.

U pismu koje je Mozilla uputila kompaniji Gamma International, proizvođač popularnog browser-a Firefox traži od kompanije koja razvija FinFisher da prestane sa zloupotrebom zaštitnog znaka Firefox-a, zahtevajući od kompanije da prestane sa takvom praksom odmah.

Aleks Fovler, direktor privatnosti i politike proizvođača Firefox-a, kaže da u Mozilla-i ovakvu zloupotrebu Firefox-a shvataju ozbiljno, jer nanosi štetu korisnicima, izaziva pometnju i narušava reputaciju Mozilla-e.

Iz Mozilla-e tvrde da FinSpy, koji koriste policije i obaveštajne službe širom sveta, a navodno između ostalih država i Srbija, se maskira kao kopija browser-a Firefox tako da korisnici koji je pronađu, nemaju razlog da uklone program sa računara za koji veruju da je popularni browser. Drugim rečima, FinFisher ne inficira browser, već koristi ime, logo, i druge elemente Firefox-a, uključujući i ugovor o licenci.

Zahtev koji je Mozilla uputila Gamma International-u usledio je nakon objavljivanja izveštaja Citizen Lab-a, pod nazivom „Samo za njihove oči: Komercijalizacija digitalnog špijuniranja“ (PDF).

FinFisher, softver za nadzor koji razvija Gamma navodno se prodaje samo obaveštajnim agencijama i policijama za potrebe kriminalnih istraga, jer ovaj program omogućava nadzor nad emailovima, chat-om, Skype pozivima i drugim oblicima komunikacije korisnika putem računara, kao i za prikupljanje materijala sa hard diska računara na kome je instaliran FinSpy.

Iako iz Mozilla-e kažu da FinFisher nema direktne veze sa Firefox-om, i da je program potpuno odvojen od browser-a, on koristi brend i zaštitni znak Firefox-a kao način da izbegne otkrivanje i uklanjanje sa računara. Iz kompanije dodaju da Mozilla neće dozvoliti da proizvođač FinSpy-a koristi Firefox na ovakav način, kako bi prikrio svoj alat za nadzor koji može biti, i koji je u nekim slučajevima, korišćen za kršenje ljudskih prava građana i njihove privatnosti na internetu.

Iako Gamma tvrdi da je FinSpy alat isključivo namenjen obaveštajnim službama i policiji, iz Citizen Lab-a veruju da se on koristio i za nadzor pripadnika opozicije vlasti Bahreina, kao i onih koji su podržavali opozicione kandidate na izborima u Maleziji jer su ovi građani primili emailove kojima je pokušano da se oni prevare i instaliraju FinSpy na računaru. Žrtve nisu bile svesne da preuzimaju softver za nadzor, skriven iza naziva Firefox.exe.

Iz Gamma International-a nisu još uvek komentarisali ove tvrdnje kao ni zahteve koje je kompaniji uputila Mozilla.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje