Nova zaštita za Google Chrome od štetnih izvršnih fajlova

Vesti, 06.04.2011, 12:01 PM

Nova zaštita za Google Chrome od štetnih izvršnih fajlova

Google testira novi funkciju za Chrome koja će upozoravati korisnike prilikom pokušaja preuzimanja potencijalno štetnih izvršnih fajlova. Ova funkcija je ekstenzija postojećeg mehanizma za zaštitu bezbednosti integrisanog u Chrome i Safe Browsing API a korisnicima će biti dostupna od ove godine.

Nova funkcija upozorenja korisnika o štetnim izvršnim fajlovima se oslanja na podatke koje Google prikuplja i objavljuje u Safe Browsing API, koji koristi većina većih browser-a, uključujući i Firefox i Safari. Iz kompanije Google kažu da novi zaštitini mehanizam znači pomoć i zaštitu korisnika od sajtova čiji posetioci treba na prevaru da preuzmu štetne fajlove koji se prezentuju kao legitiman sadržaj.

Kompanija je trenutno u fazi testiranja ove funkcije u okviru male grupe korisnika Google Chrome-a, a plan je da kasnije, u toku godine, ona bude dostupna i ostalim korisnicima.

Upozorenje će biti prikazano za svako preuzimanje sa URL adrese koja se poklapa sa najnovijom listom zlonamernih veb sajtova objavljenih u okviru Safe Browsing API. Nova funkcija je u skladu sa pravilima privatnosti koje koristi Safe Browsing funkcionalnost. Na primer, ta funkcija ne omogućava Google-u ograničenje URL adresa koje posećujete,” kaže se u postu na kompanijskom blogu.

Otpočeli smo sa eksperimentalnom fazom sa pretplatničkom grupom naših korisnika koji su prijavili na Chrome-ov razvojni kanal, i nadamo se da će ova funkcija biti dostupna svim korisnicima sa sledećom verzijom Google Chrome-a. Nadamo se da će ova funkcija poboljšati online iskustva naših korisnika i pomoći da internet bude bezbednije mesto.”

Mnogi fišing sajtovi (vidi u Rečniku: phishing) i lažni antivirusni programi (vidi u Tekstovi o zaštiti: Lažni antivirusi) koriste tehnike od kojih Google pokušava da zaštiti korisnike uvođenjem novog sistema upozorenja, sugerišući im da je potrebno da preuzmu zaštitna ažuriranja ili novi digitalni sertifikat ili plug-in za browser kako bi mogli da nastave sa nekom započetom aktivnošću. Ukoliko novi sistem upozorenja proradi kako se očekuje, to bi moglo biti od pomoći u sprečavanju infekcija štetnim programima kao i u prevenciji drugih vrsta napada.

Zvaničnici u kompaniji kažu da će početno testiranje preuzimanja štetnih izvršnih fajlova biti samo za izvršne Windows-ove fajlove, ali da se kasnije može očekivati proširenje funkcije i na druge fajlove.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje