Online romanse: Kriminalci tragaju za usamljenima na internetu

Vesti, 03.10.2011, 08:31 AM

Online romanse: Kriminalci tragaju za usamljenima na internetu

Prema prvom zvaničnom istraživanju koje je sproveo tim sa Univerziteta Lester u Velikoj Britaniji, više od 200000 britanskih internet korisnika bili su žrtve online romansi čiji su učesnici, sa druge strane, kriminalci koji računaju na naivnost i usamljenost potencijalnih žrtava.

Od 2000 učesnika u istraživanju 52% njih je čulo za ovakav vid prevara na internetu, a jedan od 50 ispitanika i lično poznaje nekog ko je bio žrtva ovakve prevare.

Ova vrsta prevare na internetu obično podrazumeva nedelje pa čak i mesece angažovanja kriminalaca a cilj je namamiti žrtvu u klopku. Prevaranti obično koriste lažne profile, sa lažnim fotografijama na kojima su često modeli ili američki vojnici a žrtvama se “prilazi” na sajtovima za upoznavanje ili društvenim mrežama. Potom sledi relativno duga email prepiska, a zatim i telefonski pozivi. Novac od žrtve bude zatražen u određenom trenutku i vrlo često žrtva izlazi u susret takvom zahtevu.

Britanska agencija za organizovani kriminal (SOCA, Serious Organised Crime Agency) procenjuje da su novčani iznosi koje kriminalci dobijaju od žrtava lažnih romansi kreću između 50 i 240000 funti. U nekim slučajevima, kada propadne pokušaj da se od žrtve izvuče novac, postoji i rezervni scenario: od žrtve se traži da prihvati upaltu na svoj račun čime ona postaje učesnik u operaciji pranja novca.

Istraživači kažu da je stvaran broj žrtava ove vrste internet prevare daleko veći od broja koji je registrovala nacionalna organizacija Action Fraud kojoj se prijavljuju ovakve prevare. Prema podacima te organizacije u periodu između 2010. i 2011. godine prijavljeno je 592 slučaja prevarenih u online romansama. Istraživači kažu da je razlog malog broja prijava verovatno stid koji osećaju žrtve ali i zastrašivanje kojem su izloženi od strane kriminalaca.

Iskustvo žrtava ovakvih prevara je traumatično ne samo iz razloga pretrpljenog finansijskog gubitka, a zabeleženi su slučajevi da su ljudi ostajali bez kompletne ušteđevine, već i zbog toga što su prevareni ovde pogođeni i na ličnom, emotivnom nivou.

Kako prepoznati prevaru? Dobro pogledajte slike za koje verujete da pripadaju nekom sa kim uplovljavate u online romasu. Ako vam se učini da nešto izgleda previše dobro da bi bilo istinito, verovatno ste u pravu. Da bi se izbegao susret, potencijalni partner se uvek nalazi u nekoj drugoj zemlji, daleko od one u kojoj živi žrtva. Ukoliko ste već započeli online komunikaciju ili romansu, pokušajte da organizujete susret, uz sve mere opreza. Ako se takav susret izbegava, to može biti znak da nešto nije u redu. Ignorišite zahteve za slanjem novca nekom koga ne poznajete lično. I na kraju, sledite svoje osećaje ali samo do one mere dok vas isti osećaji upozoravaju.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje