Osnivač kompanije Huawei odbacio optužbe o špijuniranju: Kina nikada nije tražila backdoor u našim proizvodima

Vesti, 17.01.2019, 01:00 AM

Osnivač kompanije Huawei odbacio optužbe o špijuniranju: Kina nikada nije tražila backdoor u našim proizvodima

Osnivač kompanije Huawei odbacio je optužbe da su kineske vlasti tražile od njegove kompanije da pomogne u špijuniranju svojih klijenata.

U jednom od retkih intervjua koje je dao stranim medijima Ren Zhengfei je govorio o tvrdnjama da Huawei predstavlja bezbednosni rizik.

On je takođe rekao da mu "veoma nedostaje njegova ćerka Meng Vanzhou". Meng, koja je glavni finansijski direktor kineske tehnološke kompanije, trenutno se nalazi u Kanadi, gde je uhapšena zbog optužbi za kršenje sankcija protiv Irana. Ona se sada suočava sa mogućnošću da bude izručena SAD, koje su zatražile od Kanade njeno izručenje.

Osim u SAD, proizvođač telekomunikacione opreme je pod nadzorom i u nekim drugim državama.

Prošle sedmice, jedan od Huaweijevih direktora prodaje uhapšen je u Poljskoj, čije su ga vlasti optužile za špijuniranje. Huawei ga je zbog toga otpustio i negirao da kompanija ima bilo kakve veze sa njegovim nezakonitim aktivnostima.

Huawei se suočava sa problemima i u drugim zemljama čije vlasti smatraju da bi Peking mogao da iskoristi opremu kompanije u 5G mrežama i drugoj telekomunikacionoj infrastrukturi, za špijuniranje.

Ovo je treći put da je Ren domaćin jednog ovakvog susreta sa stranim novinarima. Poslednji takav događaj se desio pre više od tri godine. Ovog puta pozvano je svega šest novinara, među kojima su novinari Financial Timesa, Bloomberga i Wall Street Journala.

Jedna od zamerki na račun kompanije Huawei je to što se Ren pridruzio Komunističkoj partiji Kine 1978. godine, ali njemu se zamera i to što je bio pripadnik Narodne oslobodilačke vojske Kine.

Međutim, ovaj 74-godišnjak je novinarima rekao: "Volim svoju zemlju. Podržavam Komunističku partiju. Ali neću učiniti ništa da naškodim svetu."

On je dodao da vlasti u Pekingu nikada nisu tražile od njega ili njegove kompanije da im dostave "neprikladne informacije" o svojim partnerima.

"Ja lično nikada ne bih naškodio interesu svojih klijenata i ja i moja kompanija ne bi odgovorili na takve zahteve", rekao je on.

"Nijedan zakon u Kini ne zahteva od bilo koje kompanije obaveznu instalaciju backdoora", dodao je on, odgovarajući na insinuacije da bi Huawei mogao omogućiti kineskim špijunima da uz pomoć opreme koju proizvodi kompanija izvlače podatke.

Meng, koja je najstarija Renova kćerka, demantovala je navode da je prekršila američke sankcije protiv Irana i da je pokušala da prevari banke pretvarajući se da jedna od podružnica nije povezana sa kompanijom. Kina tvrdi da je ovaj slučaj zloupotreba prava.

Ovo hapšenje je povećalo već postojeće tenzije između SAD i Kine.

U decembru, američki predsednik Donald Tramp je rekao da bi mogao intervenisati ako to odgovara američkim interesima u vezi nacionalne bezbednosti. Tramp navodno razmatra naredbu kojom bi se američkim kompanijama zvanično zabranila upotreba opreme koju su proizveli Huawei i kineska kompanija ZTE.

Ali Ren kaže da postoji mogućnost da se ovo izbegne. "Poruka Americi sa kojom želim da komuniciram je:" Saradnja i zajednički uspeh ", rekao je on.

Ali on je ipak priznao da u nekim slučajevima Huawei neće moći da prodaje svoje proizvode u inostranstvu. Australija je već zabranila prodaju Huawei 5G tehnologije lokalnim provajderima. Novi Zeland je takođe blokirao sporazum koji uključuje jednu od Renovih kompanija.

"Ne možete raditi sa svima", rekao je Ren. "Mi ćemo preusmeriti naš fokus na bolje uslugu zemljama u kojima je Huawei dobrodošao."


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje