Otkrivena maliciozna ekstenzija za Chrome koja krade digitalne novčiće

Vesti, 28.04.2014, 09:15 AM

Otkrivena maliciozna ekstenzija za Chrome koja krade digitalne novčiće

Svedoci smo da kripto-valute postaju sve privlačnije sajber kriminalcima koji pokušavaju na različite načine da dođu do njih. Posle malvera za Android koji su se distribuirali preko Google Play prodavnice sakriven u aplikacijama koje su pretvarale mobilne telefone u kopače kripto-valuta, na red su došli i softverski dodaci kao zgodno mesto za sakrivanje malicioznog koda koji krade digitalne novčiće.

Tako je nedavno otkrivena nova ekstenzija za Google Chrome koja cilja na korisnike kripto-valuta i koja je dizajnirana za krađu Bitcoina i drugih digitalnih novčića.

Sporna zlonamerna ekstenzija nazvana je “Cryptsy Dogecoin (DOGE) Live Ticker” i na nju je upozorio jedan od njenih korisnika koji je otkrio da ona sadrži zlonamerni kod koji joj omogućava preotimanje transakcija kripto-valute.

Ekstenzija je bila dostupna u zvaničnoj Googleovoj prodavnici aplikacija, Chrome Web Store, odakle su je korisnici mogli preuzeti besplatno. Ekstenziju je postavio programer “TheTrollBox” koji je pored nje razvio još 21 sličnu ekstenziju, koje su takođe dostupne za preuzimanje u Chrome Web prodavnici.

Problem sa ekstenzijama je u njihovom ažuriranju, koje se dešava automatski, bez znanja korisnika. To znači da biste mogli koristiti neku ekstenziju nedeljama pa i mesecima bez posledica, a onda bi se moglo dogoditi da je njen autor iznenada ažurira i da time ekstenzija dobije maliciozni kod. To se dogodilo i u slučaju ekstenzije Cryptsy Dogecoin (DOGE) Live Ticker.

Sporna ekstenzija je ciljala samo na korisnike koji rukuju digitalnom valutom. Kada korisnik instalira ekstenziju ona počinje da prati aktivnosti korisnika na internetu, tragajući za korisnicima koji posećuju sajtove kao što su Coinbase i MintPal na kojima se trguje kripto-valutama.

Kada ekstenzija browsera detektuje da žrtva obavlja transakciju, ona krišom menja prarametar transakcije. Maliciozna ekstenzija zamenjuje adresu na koju korisnik pokušava da prebaci kripto-valutu drugom adresom koja je ustvari napadačeva bitcoin adresa.

To se dogodilo i korisniku koji je upozorio na ekstenziju, koji je dobio upozorenje od sajta MintPal. On je na sajtu Reddit upozorio ostale korisnike da budu oprezni sa programima koje instaliraju na uređajima koje koriste za pristup digitalnim novčanicima.

Osim toga, svi koji su instalirali neku od ekstenzija ovog autora trebalo bi da ih uklone što pre. Reč je o sledećim ekstenzijama: Cryptsy MOON, BTER NXT, DGEX NXT, Cryptsy DOGE, Cryptsy LOT, Coinbase BTC, MTGox BTC, BTC-E BTC, BTC-E LTC, BTC-E PPC, BTC-E NVC, BTC-E NMC, BTC-E FTC, BTC-E XPM, Bitstamp BTC, BTCChina BTC, OKCoin BTC.

Nijedna od ovih ekstenzija više nije dostupna na Chrome Web Store.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje