Otkrivene nove verzije čuvenog špijunskog softvera FinSpy

Vesti, 12.07.2019, 02:00 AM

Otkrivene nove verzije čuvenog špijunskog softvera FinSpy

Jedan od najmoćnijih, najozloglašenijih i najnaprednijih komercijalnih špijunskih programa FinSpy, poznat i pod nazivom FinFisher, otkriven je u Mjanmaru.

Špijunski softver Fin Spy koji je delo nemačke kompanije Gamma International može da cilja mobilne platforme iOS i Android, kao i desktop operativne sisteme.

Gamma Group prodaje kontroverzni špijunski alat FinSpy isključivo vladinim agencijama širom sveta. Softver se proslavio i po špijuniranju aktivista za ljudska prava u mnogim zemljama.

FinSpy implant može da krade veliku količinu ličnih informacija sa ciljanih mobilnih uređaja, kao što su SMS/MMS poruke, snimci telefonskih poziva, email poruke, kontakti, slike, fajlovi i podaci o lokaciji.

Istraživači Kaspersky Laba su otkrili da se nove verzije FinSpy implanta za iOS i Android trenutno koriste za sajber-špijunažu korisnika u Mjanmaru.

Budući da neke napredne funkcionalnosti zahtevaju da FinSpy ima root privilegije na ciljanom uređaju, implant ne radi ispravno na iOS-u bez jailbreakinga, ali je moguće špijunirati i Appleove uređaje ako napadač ima fizički pristup ili daljinski u kombinaciji sa nekim ranjivostima nultog dana.

Međutim, u slučaju Androida, istraživači su otkrili da implant koristi DirtyCow exploit da automatski dobije root privilegije na Android uređaju, omogućavajući napadačima da zaraze uređaj na daljinu.

Prema tvrdnjama istraživača, nove verzije FinSpy za oba mobilna operativna sistema takođe mogu da snimaju VoIP pozive preko eksternih aplikacija kao što su Skype, WeChat, Viber, LINE, kao i preko aplikacija za bezbednu razmenu poruka kao što su WhatsApp, Threema, Signal i Telegram.

FinSpy takođe uključuje i keylogging funkcionalnost i takođe je dizajniran da prikrije tragove svojih aktivnosti na ciljanom uređaju.

"Od curenja 2014. godine, Gamma Group je ponovo napravila značajne delove svojih implanta, proširene podržanim funkcionalnostima (na primer, lista podržanih instant mesindžera je značajno proširena) i istovremeno poboljšana enkripcija i obfuskacija (što otežava analizu i otkrivanje implanta), što je omogućilo [kompaniji] da zadrži položaj na tržištu”, kažu istraživači.

Dok su se bavili istraživanjem, istraživači Kaspersky Laba su otkrili da se ažurirane verzije FinSpy implanta koriste u skoro 20 zemalja, ali "pretpostavljajući veličinu baze klijenata Gamma Group verovatno je da je stvarni broj žrtava mnogo veći".

Gama kontinuirano radi na ažuriranjima za FinSpy, jer su istraživači pronašli još jednu verziju programa u vreme objavljivanja izveštaja, i trenutno analiziraju pronađeni uzorak.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje