Ruskim zvaničnicima biće zabranjena upotreba Vibera, WhatsAppa i Telegrama

Vesti, 13.10.2016, 00:30 AM

Ruskim zvaničnicima biće zabranjena upotreba Vibera, WhatsAppa i Telegrama

Novi zakon koji zabranjuje ruskim zvaničnicima da koriste nesertifikovani softver stupiće na snagu sledećeg meseca, a oni koji ga budu prekršili mogli bi da budu kažnjeni otkazom.

Rusko Ministarstvo komunikacija saopštilo je da je bezbednost razlog zbog koga službenici ruskih državnih institucija od sledećeg meseca neće moći da koriste mobilne aplikacije kao što su Viber, WhatsApp i Telegram.

Iz ministarstva kažu da prepiska i komunikacije zvaničnika mogu sadržati državne tajne i da zbog toga moraju biti zaštićene enkripcijom.

U Rusiji je već dugo prisutna zabrinutost zbog upotrebe zapadne tehnologije koja prema mišljenju ruskih vlasti predstavlja bezbednosni rizik.

Zvaničnicima će biti dozvoljeno da koriste servise za razmenu poruka tehnoloških kompanija sa Zapada samo kada se radi o privatnim komunikacijama, dok će sve što je u vezi sa poslom zahtevati upotrebu sertifikovanih aplikacija.

Da bi se osiguralo poštovanje novih propisa, poseban program će nadzirati rad uređaja i aplikacija.

Portparol odeljenja "K" ruskog Ministarstva unutrašnjih poslova koje se bavi sajber kriminalom, Dmitrij Demišev, rekao je da je uvođenje zabrane korišćenja mobilnih aplikacija i servisa za razmenu poruka akutna potreba i da bi to trebalo da spreči curenje poverljivih podataka i tajnih informacija. On je rekao da je u Rusiji poslednjih godina popularnost smart telefona zapadnih proizvođača, mobilnih aplikacija i servisa za komunikaciju značajno porasla, i da je taj trend prisutan i među zvaničnicima. To može predstavljati pretnju nacionalnoj bezbednosti, naročito zbog toga što su neki od ovih programa i uređaja dizajnirani uz direktno učešće zapadnih tajnih službi.

Umesto mobilnih aplikacija zapadnih kompanija, ruski zvaničnici mogu koristiti domaće servise ruskih mobilnih operatera.

Grupa stručnjaka ruske Federalne agencije za nadzor informacionih tehnologija i komunikacija počela je da testira servise za komunikaciju i mobilne aplikacije napravljene za komunikaciju državnih službenika. Ove programe su razvili vodeći ruski mobilni operateri i IT kompanije, među kojima su MegaFon, Rostelecom, Rostec, Beeline i Mail.Ru Group.

Implementacija ovih planova deo je nedavno najavljene inicijative ruske vlade da se zaustavi dalja upotreba softvera zapadnih kompanija, a naročito Microsoftovih proizvoda u državnim institucijama.

Nikolaj Nikiforov, ruski ministar komunikacija rekao je da je godišnje država potroši oko 300 miliona dolara na strani softver, ali da se planira značajno smanjenje ovih rashoda.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje