Tor Project optužio FBI da je platio naučnike sa univerziteta da hakuju Tor

Vesti, 13.11.2015, 09:30 AM

Tor Project optužio FBI da je platio naučnike sa univerziteta da hakuju Tor

Direktor Tor Projecta Rodžer Dingldajn optužio je FBI da je istraživačima sa Univerziteta Karnegi Melon platio najmanje milion dolara da pronađu način za hakovanje Tora i otkrivanje IP adresa korisnika Tora.

Prema tvrdnjama koje su iznete na blogu Tor Project, reč je o privatnom dogovoru FBI i istraživača sa Univerziteta Karnegi Melon. Nema naznaka da je FBI imao sudski nalog niti da je bilo institucionalnog nadzora nadležnog univerzitetskog odbora. U Tor Projectu veruju da FBI nije mogao imati validan sudski nalog za ovakav napad na Tor, jer napadi nisu isključivo bili usmereni kriminalce ili kriminalne aktivnosti, već neselektivno na mnoge korisnike.

Za ovu saradnju FBI i istraživača sa univerziteta u Tor Projectu su saznali zahvaljujući sudkom postupku koji se vodi protiv Brajana Farela, koji je bio jedan od administratora sajta Silk Road 2.0. Sudska dokumenta su otkrila da je da je Farelova uloga u radu sajta Silk Road 2.0 otkrivena zahvaljujući informacijama do kojih su došli istraživači sa jednog univerziteta. Farelova odbrana je insistirala da dobije više detalja o odnosu između istraživača sa univerziteta i federalnih vlasti, kao i sredstava korišćenih da bi se identifikovao Farel koji je bio korisnik sajta koji je trebalo da bude anoniman. Ime univerziteta se nigde ne spominje u dokumentima, ali postoje posredni dokazi koji ukazuju na Univerzitet Karnegi Melon.

Prema sudskim dokumentima, napadi na Tor dogodili su se u periodu između januara i jula prošle godine. Ovi napadi su dokumentovani u istraživačkom radu koji su naučnici sa univerziteta želeli da predstave na konferenciji Black Hat 2014.

Iz Tor Projecta su saznali za ovo istraživanje iz kratkog abstrakta na web sajtu konferencije, i zatim kontaktirali istraživače da bi saznali više detalja, ali sa univerziteta su odbili da komentarišu to. Međutim, u email prepisci istraživači sa univerziteta su bili dovoljno neoprezni da daju neke nagoveštaje o predstojećoj prezentaciji.

Tor Project je iskoristio to, kao i logove iz napada da bi objavio ispravku za Tor softver, 30. jula, nekoliko dana pre prezentacije na konferenciji, koju su istraživači na kraju otkazali.

Razlog za otkazivanje je bio taj što rukovodstvo univerziteta nije odobrilo javno prezentovanje ovog istraživanja.

Ovaj događaj je pokrenuo rasprave o etici istraživanja i profesionalizmu istraživača sa Univerziteta Karnegi Melon.

Sada, godinu dana kasnije, tim Tor Project je ponovo pokrenuo ova pitanja, ukazujući na to da je ova afera ustvari možda bila orkestrirana od strane FBI, koji je tražio način za špijuniranje korisnika Tora.

S obzirom da nema naznaka da je FBI imao sudski nalog, iz Tor Projecta kažu da je ovaj napad na Tor “uznemirujući presedan”: “Građanske slobode su napadnute ako policija veruje da je moguće zaobići pravila i poveriti posao policije univerzitetima”, kažu iz Tor Projecta.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje