Windows 10 prati vašu aktivnost čak i ako ste mu rekli da ne radi to

Vesti, 14.12.2018, 00:30 AM

Windows 10 prati vašu aktivnost čak i ako ste mu rekli da ne radi to

Windows 10 može ignorisati korisnička podešavanja i nastaviti da vodi evidenciju aktivnosti čak i kada je u postavkama to onemogućeno.

Korisnici Reddita objavili su da isključivanje Istorije aktivnosti u postavkama Windowsa 10 ne pravi nikakvu razliku, pošto se podaci i dalje prikupljaju i šalju Microsoftu.

Ovo nije teško otkriti zahvaljujući načinu na koji Istorija aktivnosti funkcioniše. U suštini, na Istoriji aktivnosti bazirana je nova funkcija Windowsa 10 koja se zove Timeline. Istorija aktivnosti omogućava Windowsovoj Vremenskoj liniji da radi na različitim uređajima. Pomoću Windows Timelinea, korisnici mogu sačuvati snimke svojih aktivnosti, uključujući dokumente, kartice pregledača i pokrenute programe i vraćati ih u bilo koji trenutak u narednih 30 dana.

Ovo je moguće ne samo na računaru na kome radite, već i na drugim uređajima na kojima ste prijavljeni sa istim Microsoft nalogom, zahvaljujući istoriji aktivnosti.

Korisnicima je dozvoljeno da onemoguće Istoriju aktivnosti, i u tom smislu Windows 10 korisnicima nudi tri različite opcije: da čuvaju istoriju istoriju aktivnosti na uređaju, da se ona šalje Microsoftu ili da se Istorija aktivnosti konfiguriše za svaki nalog konfigurisan na uređaju.

Ali čak i ako su sve ove opcije onemogućene, što znači da Istorija aktivnosti ne samo da ne bi trebalo da prikuplja bilo kakve informacije, niti da ih šalje na Microsoftove servere, korisnički podaci se i dalje šalju Microsoftu.

Čudno je što postoji jednostavan način da to vidimo. Kada ste prijavljeni na Microsoftov nalog, možete pristupiti Microsoft Privacy Dashboardu, kako biste mogli upravljati podacima koje kompanija čuva. Korisnici ovde i dalje mogu videti podatke iz Istorije aktivnosti i to one koji tu ne bi trebalo da budu ako je Istorija aktivnosti isključena.

Prva stvar koju treba da uradite da biste proverili da li je na vašem uređaju omogućena istorija aktivnosti je da se prijavite se na Windows 10, a zatim idite u Podešavanja > Privatnost > Istorija aktivnosti. Ovde imate dve opcije koje moraju biti onemogućene: "Čuvaj moju istoriju aktivnosti na ovom uređaju" i "Šalji moju istoriju aktivnosti Microsoftu". Kada se uverite da su obe opcije onemogućene, potrebno je da isključite istoriju aktivnosti za svaki nalog na vašem sistemu u odeljku pod nazivom: "Pokaži aktivnosti sa ovih naloga".

Ovim bi istorija aktivnosti trebalo da bude onemogućena, i Microsoft ne bi trebalo da dobija bilo kakve podatke o tome. Ali to nažalost nije tako.

U ovom trenutku još nije jasno zašto ova funkcija ignoriše korisničke postavke, ali bez sumnje je to pitanje privatnosti koje Microsoft mora rešiti što pre.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje