Odmor iz snova i kriminal: dobrodošli u turističke agencije na Dark Web-u

Tekstovi o zaštiti, 23.07.2025, 13:00 PM

Odmor iz snova i kriminal: dobrodošli u turističke agencije na Dark Web-u

Turističke agencije na Dark Web-u nude drastično niže cene letova, luksuzni hotelski smeštaj, iznajmljivanje vozila i kompletne aranžmane za odmor. Međutim, ono što može izgledati kao jeftina turistička ponuda, zapravo je poslednja karika u lancu digitalnog kriminala jer se koriste ukradeni podaci o kreditnim karticama, kompromitovani nalozi programa lojalnosti i falsifikovana lična dokumenta.

Iza ovih povoljnih turističkih aranžmana je složen ekosistem sajber pretnji. Prikupljanje podataka za prijavljivanje na naloge putem fišing kampanja, infekcije malverima za krađu podataka i krađa podataka hrane ovo crno tržište gde se avio-karte, hotelski poeni i verifikovani korisnički profili kupuju i prodaju kao i svaka druga roba. Uz pomoć alata za automatizaciju i anonimnost, ove usluge rade sa nivoom efikasnosti koji parira legitimnim onlajn turističkim agencijama.

Prema istraživanju Trustwave-a, tokom protekle dve godine, poslovanje turističkih agencija na Dark Web-u značajno se proširilo, zahvaljujući širokoj dostupnosti ukradenih ličnih podataka, kompromitovanih naloga programa lojalnosti i automatizovanim tehnikama prevare.

Većina takozvanih „turističkih agencija na Dark Web-u“ nisu stvarne platforme sa integrisanim sistemima za rezervacije. One zapravo funkcionišu kao fasade: osnovne odredišne stranice, objave na forumima ili tržištima koje preusmeravaju korisnike na komunikacione kanale kao što su Telegram, Wickr, TOX itd.

Kada se uspostavi kontakt, prelazi se na poruke jedan na jedan, gde „pružalac usluga“ direktno komunicira sa klijentom. Ovo omogućava prilagođavanje klijentima, u smislu rezervacije određenih letova, hotela ili aranžmana za odmor.

Klijenti obično pružaju detalje o putovanju (npr. destinaciju, datume, koje bi avio-kompanije želeli, ponekad i već napravljene rezervacije), a pružalac usluga odgovara sa cenama, dostupnošću i uputstvom za plaćanje.

Ovi kanali često prikazuju primere rezervacija, recenzije kupaca i nivoe cena kako bi izgradili poverenje i simulirali legitimitet. Neki čak nude garancije za „ponovno rezervisanje“ ili popuste za lojalnost za stalne kupce. Međutim, sve se obavlja ručno iza kulisa, a ne preko automatizovanih sistema.

Ova struktura pruža sajber kriminalcima i fleksibilnost i anonimnost. Prebacivanjem operacija na šifrovane aplikacije za ćaskanje, oni izbegavaju inkriminišuću infrastrukturu i smanjuju izloženost organima reda. Kupci privučeni velikim popustima i obećanjem da neće biti pitanja često ignorišu moguće posledice.

Sve obično počinje kada korisnik, često već upoznat sa forumima Dark Web-a, naiđe na oglas ili odeljak foruma. Ovi oglasi kruže na Darknet tržištima, u zatvorenim Telegram grupama ili na forumima za ćaskanje poput Dread ili Raddle. Prodavci mogu obećavati „50% popusta na letove“, „luksuzne hotele sa popustima“ ili „rezervacije u biznis klasi sa poenima lojalnosti“. Oglas obično sadrži link do sajta ili direktno do Telegram naloga.

Ako je dostupan sajt, to je obično minimalistička početna stranica koja prikazuje primere planova putovanja, skrinšotove, recenzije klijenata, cene i kontakt podatke. Ne postoji sistem za rezervacije u realnom vremenu. Umesto toga, posetioci se pozivaju da kontaktiraju prodavca, skoro uvek putem Telegrama ili nekog drugog bezbednog mesindžera. Kada se nađe na kanalu ili u privatnom ćaskanju, kupca dočekuje prodavac ili operater, a često se koriste i automatizovani botovi za prijem i verifikaciju.

Razgovor obično izgleda ovako: kupac navodi detalje o putovanju - mesto polaska i odredište, željene datume, klasu leta i avio-kompaniju. Neki traže i iznajmljivanje automobila. Prodavac odgovara da li je nešto od toga dostupno, uz cenu koja je obično 30 do 70% niža od tržišne. Plaćanje se vrši na različite načine, uključujući kriptovalutu, često sa uputstvima za podešavanje novčanika ako kupac nema iskustva. Nakon što se plaćanje potvrdi, operater nastavlja sa rezervacijom putovanja koristeći ukradene podatke o kreditnoj kartici, kompromitovani nalog programa lojalnosti ili lažni identitet.

Nekoliko sati kasnije, kupac dobija zvaničnu potvrdu, obično legitimnu, jer je rezervacija izvršena preko stvarne avio-kompanije ili hotelskog sistema. Neki prodavci nude ponovno rezervisanje ili povraćaj novca ako je karta otkazana zbog otkrivanja prevare, ali ta „garancija“ varira u zavisnosti od operatera.

Kupac možda nikad neće shvatiti obim kriminala koji omogućava njegovo putovanje - ukradeni podaci, kartice, fišing i usluge pranja novca. A iza svakog „jeftinog putovanja“ stoji nečiji kompromitovani nalog ili finansijski gubitak.

Suprotno uvreženom mišljenju, turističke agencije na Dark Web-u ne nude isključivo luksuzna putovanja onima koji traže hotele sa pet zvezdica i letove u biznis klasi. Iako su premijum ponude kao što su međunarodna odmarališta, iznajmljivanje jahti i privatni izleti svakako dostupne, ima i jeftinih budžetskih opcija - hotela sa tri zvezdice, jeftinih avio-kompanija, rezervacija, izleta pa čak i ulaznica za muzeje. Za sajber kriminalce, ključan je limit ukradene kartice.

Turističke agencije na Dark Web-u više nisu marginalne operacije - one predstavljaju stalnu i evoluirajuću pretnju globalnom ekosistemu putovanja i ugostiteljstva. Prilagodljivost sajber kriminala je ključna snaga: čim se jedan kanal zatvori, pojavljuje se drugi, često sa poboljšanim taktikama i širom ponudom usluga. Sve dok postoji tržište za velike popuste na putovanja i oni koji ne postavljaju pitanja, poslovanje turističkih agencija na Dark Web-u će nastaviti da cveta, upozoravaju stručnjaci.

Foto: Ethan Robertson | Unsplash


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Odmor iz snova i kriminal: dobrodošli u turističke agencije na Dark Web-u

Odmor iz snova i kriminal: dobrodošli u turističke agencije na Dark Web-u

Turističke agencije na dark vebu nude drastično niže cene letova, luksuzni hotelski smeštaj, iznajmljivanje vozila i kompletne aranžmane za odmor... Dalje

Brza zarada za lak posao preko interneta? Zašto bi trebalo da razmislite pre nego što pristanete

Brza zarada za lak posao preko interneta? Zašto bi trebalo da razmislite pre nego što pristanete

„Želite da zaradite 200 evra dnevno sa svog telefona?“ To je poruka koja je ovih dana preplavila WhatsApp, Telegram, Instagram, pa čak i... Dalje

Stručnjaci upozoravaju na nove taktike sajber kriminalaca koje mogu da prevare i najiskusnije

Stručnjaci upozoravaju na nove taktike sajber kriminalaca koje mogu da prevare i najiskusnije

Fišing je najčešći tip sajber kriminala, i to nije neka novost, ali ono što jeste novo jeste promena taktika sajber kriminalaca. Stručnjaci za ... Dalje

Kako prepoznati lažne onlajn recenzije

Kako prepoznati lažne onlajn recenzije

Za većinu ljudi, onlajn recenzije su često presudne u donošenju odluke o kupovini. Samo 4% ljudi kaže da nikada ne čitaju recenzije drugih kupac... Dalje

Čip vašeg kućnog ljubimca može biti zaražen malverom

Čip vašeg kućnog ljubimca može biti zaražen malverom

Mikročip vašeg kućnog ljubimca mogao bi biti sredstvo za isporuku malvera. Šta više, samo skeniranjem čipa krznenog prijatelja cela mreža mogla... Dalje