Kako da sa Googlea, Facebooka, Instagrama i TikToka uklonite fotografije vaše dece koje su postavili drugi
Tekstovi o zaštiti, 22.02.2024, 11:30 AM
Mnogi roditelji postaju svesni rizika povezanih sa deljenjem fotografija i video snimaka dece na internetu. Međutim, pojavljuje se nova, zabrinjavajuća pretnja: porast AI (veštačka inteligencija) alata koji mogu da generišu veoma realistične „dipfejk“ video snimke.
AI alatima je potrebna samo jedna slika ili nekoliko sekundi uzorka glasa da bi napravili ubedljivi dipfejk. Oni mogu tačno da repliciraju crte lica, što omogućava pravljenje video snimaka koji izgledaju potpuno autentično. Zastrašujuće je zamišljati sve vrste scenarija u kojima se dečije slike koriste i menjaju u nešto sasvim drugačije, koriste za izmišljene situacije ili narativ.
Iako možda nije realno nadati se da možete ukloniti sve podatke svoje dece sa interneta, minimiziranje njihovog prisustva na mreži je najbolja stvar koju možete da uradite.
Počnite tako što ćete ukloniti fotografije i video snimke sa svojih naloga na društvenim mrežama. Potražite bilo koji sadržaj koji su možda postavili ili podelili drugi, npr. članovi porodice, škole ili klubovi, i zamolite ih da ga uklone. Možete da pretražujete na Googleu njihovo ime ili da probate sa reverznom pretragom slika.
Kada vaša deca napune 13 godina, mogu da kreiraju sopstvene naloge na različitim platformama, pa se potrudite da im date sve informacije i podršku koja će im biti potrebna za donošenje dobrih odluka.
Kako ukloniti dečije fotografije sa Googlea, Facebooka, Instagrama i TikToka?
Google:
Kao roditelj ili zakonski staratelj, možete da zatražite od Googlea da ukloni sliku, video ili tekst iz rezultata Google pretrage koristeći ovaj obrazac.
Popunite formular da biste prijavili sliku koju želite da uklonite. Obavezno izaberite Slike osobe koja je trenutno mlađa od 18 godina (Imagery of an individual currently under the age of 18) u odeljku Želim da uklonim (I want to remove). U obrazac uključite informacije kao što su URL-ovi svih slika koje želite da uklonite, URL-ovi svih stranica sa rezultatima pretrage koje sadrže slike i sve termine za pretragu koji prikazuju fotografije. Kliknite na dugme Pošalji (Submit) da biste poslali zahtev.
Google će ga pregledati i možda će vas kontaktirati za dodatne informacije. Kada bude odobren, Google će vas obavestiti, ali imajte na umu da iako se sadržaj neće pojavljivati u rezultatima pretrage, on ostaje na internetu.
Za druge Google proizvode kao što su Blogger, Sites, Drive, Photos ili Groups, ovde možete da zatražite ograničenja deljenja slika.
YouTube:
Ako pronađete video sa svojim detetom na YouTubeu, možete da preduzmete mere da ga uklonite.
Prvo kontaktirajte osobu koja je postavila video i zatražite njegovo uklanjanje. Ako ona odbije da ukloni video ili ako je postavljen zlonamerno, možete da koristite YouTubeovu Flag funkciju. Zahtev za uklanjanje sadržaja na YouTubeu možete da popunite ovde.
Facebook i Instagram:
Ovi sajtovi će roditelju dozvoliti da zatraži uklanjanje sadržaja samo za maloletnike mlađe od 13 godina. Ako dete ima između 13 i 17 godina, ono mora samo da podnese zahtev.
Da biste uklonili fotografije sa Facebooka, popunite ovaj obrazac.
Da biste prijavili Instagram nalog koji deli fotografije vašeg deteta bez vaše dozvole, popunite ovaj obrazac. Ne treba vam Instagram nalog da biste popunili obrazac, ali morate da navedete link do fotografije ili videa koji prijavljujete.
TikTok:
Da biste zatražili uklanjanje video snimka sa maloletnikom na TikToku, sledite ove korake:
1. U aplikaciji TikTok, pronađite video i dodirnite dugme Share sa strane videa.
2. Dodirnite Report i izaberite razlog za prijavu. Ako se od vas zatraži da odaberete podtemu, izaberite najrelevantniju.
3. Dodirnite Submit.
Alternativno, možete zatražiti da TikTok ukloni video snimak maloletnika prijavljivanjem kršenja privatnosti ovde.
Izvor: Bitdefender
Foto: Kelly Sikkema / Unsplash
Izdvojeno
Sajber kriminalci sve više koriste veštačku inteligenciju za skoro sve vrste prevara
Kada je reč o prevarama, sajber kriminalci se sve više oslanjaju na veštačku inteligenciju (AI) za generisanje teksta, slika, zvuka i videa, upozo... Dalje
Seksualni gruming na internetu u porastu: šta roditelji mogu da urade da bi zaštitili decu
Prema podacima britanskog Nacionalnog društva za prevenciju okrutnosti prema deci (NSPCC), gruming (grooming) na internetu je dostigao rekordan nivo,... Dalje
10 sekundi je dovoljno hakerima da dobiju pristup vašem Gmail nalogu - ali samo bez panike
Gubitak pristupa email nalogu je zastrašujuća stvar s obzirom da većina nas koristi email naloge za posao, kupovinu i zabavu na mreži. Google ka... Dalje
Da li hapšenje vlasnika Telegrama ugrožava vaše podatke iz aplikacije
Osnivač Telegrama Pavel Durov pušten je iz pritvora u Francuskoj juče poslepodne, a tužilaštvo u Parizu je saopštilo da je pokrenuta zvanična i... Dalje
Kako prevaranti koriste veštačku inteligenciju za prodaju lažnih medicinskih suplemenata na društvenim mrežama
Sponzorisani sadržaj je sve prisutniji na društvenim mrežama. Sponzorisane objave često mogu biti korisne jer su prilagođene tako da se prikazuju... Dalje
Pratite nas
Nagrade