Kompjuterski virusi slave 40. rođendan, 1. deo

Tekstovi o zaštiti, 16.03.2011, 09:46 AM

Kompjuterski virusi slave 40. rođendan, 1. deo

Ove godine navršava se 40 godina od pojave prvog kompjuterskog virusa Creeper. Od Creeper-a do kompjuterskog crva Stuxnet sajber-prostorom su prodefilovali mnogobrojni zlonamerni programi. Početkom devedestih godina prošlog veka dogodila se prva ekspanzija kompjuterskih virusa kojih je tada bilo svega 1300, da bi deceniju kasnije njihov broj dostigao čak 50000, koliko je zabeleženo 2000. godine, a danas taj broj iznosi impozantnih 200 miliona zlonamernih programa.

Ovakva statistika ukazuje da se se iza brojeva događale i druge značajne promene. Naime, kompjuterski virusi su najpre pisani kao takozvani “proof of concept” kodovi, čija je namena bila isključivo akademska i istraživačka. Kanije oni postaju igračka u rukama mladih ljudi željnih dokazivanja i u to vreme oni su više bili neprijatnost nego stvarna opasnost.

Tokom prethodne decenije dogodile su se najznačajnije promene u ovoj oblasti. Pisanje virusa je postalo profitabilan biznis, i oni se danas skoro isključivo razvijaju u te svrhe. Kompjuterski virusi su često deo komplikovanih biznis modela i partnerskih programa koji kriminalu koji stoji iza svega donosi ogromnu zaradu.

U čast četrdesetog rođendana kompjuterskog virusa, FortiGuard Laboratorija napravila je pregled najznačajnijh računarskih virusa tokom njihove duge istorije.

1971: Creeper

Prvi kompjuterski virus Creeper je praktično “laboratorijski” jer ga je razvio zaposleni u kompaniji koja je razvijala ARPANET, preteču interneta. On je tragao za kompjuterima na mreži, potom bi se ubacio u sistem i prikazao poruku: “I'm the creeper, catch me if you can” i započinjao ceo proces iznova, od sistema do sistema. Creeper je bio u potpunosti “proof of concept” virus, probni virus, a njegov model su kasnije preuzeli i mnogi drugi kompjuterski virusi.

1982: Elk Cloner

Virus kojeg je napisao petnaestogodišnji tinejdžer, bio je zamka za njegove prijatelje. On je koristeći flopi diskove ubacivao virus u računare sa Apple-ovim sistemom, a zaraženi kompjuter bi prikazivao bezopasnu poruku, poemu pisanu u slavu virusa. Iako potpuno beznačajan, ovaj virus ostao je upamćen po tome što je prvi kompjuterski virus koji je nastao van laboratorije.

1987: Jerusalim

Jerusalim je naziv kompjuterskog virusa otkrivenog na univerzitetu u ovom gradu, a on je ostao upamćen po tome što je prvi koji je bio destruktivan. Naime, on je bio dizajniran tako da svakog petka 13. briše svaki program na zaraženom računaru.

1992: Michelangelo

Uspavani virus Mikelanđelo bio je dizajniran tako da se aktivira 6. marta, na dan kada je rođen veliki renesansni umetnik Mikelanđelo, i da tada briše sve važne delove na sistemima zaraženih računara. On je napravio pravu pometnju, ali samo kada je reč o medijima, koji su prenoseći procene nekih eksparata najavljivali svojevrsnu kataklizmu sa 5 miliona zaraženih kompjutera. Međutim, 6. marta se nije dogodila očekivana katastrofa. Svega nekoliko hiljada izgubljenih podataka bio je rezultat aktivnosti virusa Mikelanđelo.

1999: Melissa

Melissa je naziv virusa koji se širio preko Microsoft Word dokumenata i slao potom sebe na adrese iz kontakata u Outlook-u zaraženog računara. Melisa je ime striptizete koju je autor virusa sreo na Floiridi, a osim slave Melisa mu je obezbedila 20 meseci zatvora, a dodatno je morao da plati i novčanu kaznu od 5000 dolara. Virus je paralisao neke važne mailing sisteme na internetu.

Melisa je ostala upamćena i po tome što je neko napravio varijantu ovog virusa koja je šifrovala zaražene fajlove da bi potom tražio svjevrsni otkup u iznosu od 100 dolara za dekripciju fajlova. Ovo je bio izolovani slučaj ali vredan pomena jer se neko setio 6 godina pre nego što će zlonamerni programi postati u potpunosti pitanje profita kako da zaradi na virusnom kodu.

Nastaviće se...


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Da li hapšenje vlasnika Telegrama ugrožava vaše podatke iz aplikacije

Da li hapšenje vlasnika Telegrama ugrožava vaše podatke iz aplikacije

Osnivač Telegrama Pavel Durov pušten je iz pritvora u Francuskoj juče poslepodne, a tužilaštvo u Parizu je saopštilo da je pokrenuta zvanična i... Dalje

Kako prevaranti koriste veštačku inteligenciju za prodaju lažnih medicinskih suplemenata na društvenim mrežama

Kako prevaranti koriste veštačku inteligenciju za prodaju lažnih medicinskih suplemenata na društvenim mrežama

Sponzorisani sadržaj je sve prisutniji na društvenim mrežama. Sponzorisane objave često mogu biti korisne jer su prilagođene tako da se prikazuju... Dalje

Šta bi trebalo da znate pre nego što objavite fotografije svoje dece na mreži

Šta bi trebalo da znate pre nego što objavite fotografije svoje dece na mreži

Roditeljstvo 21. veka je čvrsto utemeljeno na tehnologiji. Od mobilnih telefona koji zabavljaju decu dok obavljaju poslove po kući, do aplikacija ko... Dalje

Veb pregledači koji štite vašu privatnost: vodič za početnike

Veb pregledači koji štite vašu privatnost: vodič za početnike

Ako ste korisnik jednog od najpopularnijih veb pregledača na svetu - Google Chromea, koji koristi dve trećine korisnika interneta iz celog sveta, o... Dalje

8 najčešćih prevara sa kojima se možete susresti ako koristite aplikaciju Telegram

8 najčešćih prevara sa kojima se možete susresti ako koristite aplikaciju Telegram

Telegram je popularna aplikacija među prevarantima iz nekoliko razloga. Prvo, nudi visok nivo anonimnosti, jer se korisnici mogu prijaviti bez otkriv... Dalje