Mozilla Firefox – podešavanja za bezbedniji surfing
Tekstovi o zaštiti, 12.07.2010, 01:06 AM

Tekst pred vama će vam pomoći da podesite vaš Firefox browser kako biste osigurali bezbednost svog računara i zaštitili svoju privatnost. Neke opcije iz menija mogu se razlikovati zavisno od browser-a, te vam savetujemo da prilagodite korake koji slede svojoj verziji Firefox-a.
U nekim slučajevima, ova podešavanja mogu dovesti do problema u radu nekih aplikacija.
Korak 1
Pokrenite Firefox i u odaberite Tools --> Options
Korak 2
U prozoru Options, pri vrhu, nalazi se red kategorija od kojih je prva General. U okviru nje odaberite opciju Always ask me where to save files. Ovo će svaki pokušaj da se nešto snimi na vašem kompjuteru učiniti očiglednijim.
Korak 3
U okviru tabulatora Security možete podesiti da dobijate upozorenje o pokušajima zlonamerne aktivnosti. Čekirajte kao na slici upozorenje o tome da sajt pokušava da instalira add-ons i blokirajte phishing i sajtove sa kojih se pokušava napad.
Mnogi browser-i nude mogućnost čuvanja login informacija. Generalno gledano, to nije dobra opcija. Ako ipak odlučite da koristite ovakvu mogućnost, trebalo bi da budete sigurni da su vaše lozinke zaštićene. U okviru kategorije Security, u odeljku za Passwords (lozinke, šifre) nalaze se različite opcije za upravljanje sačuvanim lozinkama, i opcija Master Password za enkripciju (šifrovanje) podataka na vašem sistemu. Naša je preporuka da ako dozvolite Firefox-u da upravlja vašim lozinkama, obavezno koristite opciju Master Password.
Korak 4
U okviru kategorije Content nalazi se opcija za blokiranje pop-up prozora. Proverite da li vam je ova opcija čekirana. Takođe, možete onemogućiti određeni JavaScript klikom na dugme Advanced.
Korak 5
Klikom na Advanced dugme, otvoriće se novi prozor u kome možete onemogućiti određene JavaScript. Naša je preporuka da onemogućite sve opcije prikazane u ovom prozoru, kao na slici ispod.
Korak 6
Mozilla Firefox sadrži korisnu funkciju za privatnost u opciji Clear Recent History. Ova opcija će ukloniti potencijalno osetljive informacije iz vašeg browser-a.
Korak 7
U okviru Tools, odaberite Clear Recent History. Otvoriće se drugi prozor sa poljima za čekiranje, što će vam omogućiti da odaberete šta ćete obrisati od onoga što je sačuvano tokom surfovanja (browsing i download history, cookies, cache, active logins ili site preferences). Pored toga, možete da odabarete da se ovi podaci brišu po vremenskom kriterijumu (poslednji sat, dva ili četiri sata ili pak sve).
Korak 8
U Advanced kategoriji, kliknite na tabulator General i proverite da li vam su osnovna podešavanja browser-a ispravno podešena. Neki maliciozni programi menjaju osnovna podešavanja browser-a bez znanja korisnika pa vam preporučujemo da čekirate opciju Always check to see if Firefox is the default browser on startup.
Čekirajte i polje Submit crash reports kako biste prijavili probleme u radu sa browser-om Mozilla-i i tako pomogli da se isprave greške u radu programa koje mogu dovesti do problema u bezbednosti.
Korak 9
U okviru kategorije Advanced, u tabulatoru Update proverite da li su polja za automatsko ažuriranje čekirana (Browser, Add-ons, Search Engines). Trebalo bi da čekirate i polje Automatically download and install the update.
Korak 10
U tabulatoru Encryption proverite da li koristite protokole SSL 3.0 and TLS 1.0 - oba polja treba da budu čekirana.
Korak 11
Korisnicima svog browser-a Mozilla nudi korisni servis Plugin Check koji proverava da li je korisnikov kompjuter ranjiv zbog neažuriranih plugin-ova i omogućava funkciju ažuriranja ovakvih plugin-ova. Posetite Plugin Check stranu (http://www.mozilla.com/plugincheck/) i ažurirajte sve plugin-ove.
Korak 12
No Script za Firefox je open-source dodatak koji preventivno blokira štetne script-ove i dozvoljava Java Script, Java i druge potencijalno opasne sadržaje samo sa sajtova u koje imate poverenja.
Zbog toga što Firefox nema security zone kakve ima Internet Explorer koje je lako podesiti, NoScript je potreban kako bi se podesile opcije browser-a za svaki sajt pojedinačno.
Korak 13
U NoScript Options prozoru, odaberite tabulator Embeddings da biste pronašli opcije za rukovanje potencijalno opasnim objektima na sajtovima označenim sa 'untrusted'. Možete odabrati primenjivanje ovih ograničenja i na sajtove za koje mislite da su bezbedni ('trusted'). Ako vas ovakvo podešavanje suviše ometa u surfovanju, možete ga isključiti na sopstveni rizik koji je u tom slučaju značajno povećan.
Preuzeto sa

Izdvojeno
Zašto ne bi trebalo da koristite desktop verzije mesindžera

Mnoge kompanije, posebno male, ne koriste korporativne platforme kao što su Slack ili Microsoft Teams za komunikaciju među zaposlenima, već običn... Dalje
Da li su deca bezbedna na internetu?

Zbog uzrasta u kom se susreću sa modernim tehnologijama, deca i mladi se često nazivaju “digitalnim domorocima”. U odnosu na starije, ko... Dalje
Zašto bi trebalo da dobro razmislite pre nego što preuzmete piratski softver

Svako je u nekom trenutku svog života pokušao da preuzme piratski softver. Većina korisnika nije svesna rizika koji podrazumeva preuzimanje i kori... Dalje
Doksing: moji podaci su objavljeni na internetu, šta mogu da uradim?

Zloupotreba tehnologije predstavlja rastući problem za mnoge ljude. Sajber nasilje i uhođenje na mreži ostaju široko rasprostranjena pretnja za k... Dalje
Ako sami smišljate lozinke, verovatno ćete biti hakovani
.jpg)
Vaša lozinka je najverovatnije već kompromitovana ili će biti u bliskoj budućnosti. Zbog toga je korišćenje menadžera lozinki koji može da... Dalje
Pratite nas
Nagrade