Francuska kaznila Facebook sa 150000 evra zbog prikupljanja podataka korisnika interneta

Društvene mreže, 18.05.2017, 01:00 AM

Francuska kaznila Facebook sa 150000 evra zbog prikupljanja podataka korisnika interneta

Francuske vlasti kaznile su Facebook sa 150000 evra zbog narušavanja privatnosti korisnika interneta. Kaznu je izrekao francuski CNIL, agencija za zaštitu privatnosti i podataka korisnika.

Kompanija je optužena da nije adekvatno informisala korisnike o stvarnom obimu informacija koje prikuplja o njima, koje su se koristile u reklamne svrhe.

Iako je kazna od 150000 evra za kompaniju kao što je Facebook relativno mala, to je maksimalna kazna kojom je CNIL mogao da kazni kompaniju kada je počela istraga. Danas bi taj iznos bio višestruko veći jer maksimalna kazna koju sada može izreći CNIL iznosi 3 miliona evra.

Istraga koju je sproveo CNIL je otkrila nekoliko propusta. Utvrđeno je da je Facebook prikupljao velike količine ličnih podataka korisnika interneta zbog ciljanog oglašavanja. Takođe je utvrđeno da je Facebook prikupljao podatke o aktivnostima korisnika na drugim sajtovima, pomoću "datr" kolačića, a bez znanja korisnika.

Facebook se nije složio sa CNIL-om.

"Poslednjih godina, pojednostavili smo našu politiku da bi smo pomogli ljudima da razumeju kako koristimo informacije da bi Facebook učinili boljim. Ne slažemo se sa odlukom CNIL-a. Ostajemo otvoreni za saradnju sa CNIL-om, pripremajući se za nove propise Evropske unije o zaštiti podataka 2018.", saopštila je kompanija.

Slučaj datira od prošle godine, kada je francuska agencija dala rok Facebooku da prestane da prati aktivnosti na internetu onih koji nisu njeni korisnici a bez njihovog pristanka. Facebooku je naloženo da obustavi prebacivanje nekih ličnih podataka korisnika interneta u SAD.

U Francuskoj živi 33 miliona korisnika društvene mreže koja ima oko 2 milijarde korisnika mesečno.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook već godinama koristi javne objave, fotografije i interakcije korisnika za obuku veštačke inteligencije. Kompanija je već iskoristila javn... Dalje

Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke

Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke

Facebook je najavio da uvodi passkey (digitalni ključ) kao novi način prijavljivanja na mobilnim uređajima, bez potrebe za klasičnim lozinkama. Ov... Dalje

Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u

Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u

Sajber kriminalci iz poznate grupe FIN6 predstavljaju se kao ljudi koji traže posao na platformama poput LinkedIn-a kako bi zarazili poslodavce malve... Dalje

Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Mandiant Threat Defens upozorava korisnike na prevaru iza koje stoji grupa UNC6032 koja na društvenim mrežama postavlja oglase za lažne AI video al... Dalje

TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

Sajber kriminalci koriste TikTok video snimke za širenje malvera za krađu informacija Vidar i StealC u ClickFix napadima, upozorava Trend Micro. Re... Dalje