Meta krši evropski zakon primoravanjem korisnika Facebooka i Instagrama da pristanu na prikupljanje podataka
Društvene mreže, 02.07.2024, 12:30 PM
Evropska komisija je obavestila Metu da njen model „plati ili pristani“ krši zakon EU jer ne dozvoljava korisnicima da bez prisile odluče o tome da li će se njihovi lični podaci prikupljati u reklamne svrhe.
Preliminarni stav Komisije je da ovakav pristup tehnološkog giganta nije u skladu sa članom 5(2) Zakona o digitalnim tržištima (DMA).
Ovaj član zahteva od kompanija da traže saglasnost korisnika za kombinovanje njihovih ličnih podataka između određenih usluga platforme i drugih usluga. Ako korisnik ne da takvu saglasnost, trebalo bi da ima pristup manje personalizovanoj, ali ekvivalentnoj alternativi. Korišćenje usluge ili određenih funkcija ne može biti uslovljeno pristankom korisnika, stav je Komisije.
Metin model „plati ili pristani“, uveden u novembru 2023., primorava korisnike Facebooka i Instagrama u EU da biraju između pretplate sa mesečnom naknadom za verziju ovih društvenih mreža bez oglasa ili besplatnog pristupa verziji društvenih mreža sa personalizovanim oglasima. Ovaj izbor znači da korisnici ne mogu da se odluče za opciju koja koristi manje njihovih ličnih podataka, ali je inače ekvivalentna usluzi koja podrazumeva personalizovane oglase. Zbog toga korisnici ne mogu svojevoljno da pristanu da se njihovi lični podaci koriste u ove svrhe.
Komisija veruje da Metin pristup obezbeđuje kompaniji nepravednu prednost u odnosu na konkurente koji nemaju pristup ogromnoj količini podataka.
Zbog toga, Meta mora da omogući korisnicima koji ne pristanu da i dalje dobiju pristup ekvivalentnoj usluzi koja koristi manje njihovih ličnih podataka kako bi se uskladila sa DMA.
Preliminarni stav Komisije ne dovodi u pitanje ishod istrage koja je otvorena 25. marta 2024. Ta istraga će biti završena u roku od 12 meseci od ovog datuma.
Meta sada može da koristi svoje pravo na odbranu tako što će pregledati dokumente iz istrage Komisije i pismenim putem odgovoriti na njene preliminarne nalaze.
Ako se preliminarni stavovi Komisije potvrde, ona bi donela odluku da Metin model nije u skladu sa članom 5(2) DMA. Ovo bi moglo dovesti do brojnih kazni za nepoštovanje DMA, kao što je kazna do 10% od ukupnog prometa Mete širom sveta. Takve kazne mogu dostići 20% za ponovljene prekršaje.
Komisija ima ovlašćenja za dodatne pravne lekove, kao što je obavezivanje kompanije da proda posao ili njegove delove.
Komisija je rekla da će se nastaviti konstruktivna saradnja sa Metom kako bi se pronašao zadovoljavajući put ka poštovanju zakona.
Tehnološki gigant je i dalje pod istragom Komisije zbog neuspeha Facebooka i Instagrama da se pozabave obmanjujućim oglašavanjem i dezinformacijama uoči izbora za Evropski parlament u junu 2024.
Meta je takođe nedavno objavila da zbog stogih evropskih propisa odlaže obuku svojih velikih jezičkih modela (LLM) javno dostupnim sadržajem koji punoletni korisnici dele na Facebooku i Instagramu u Evropskoj uniji.
Foto: Julio Lopez | Pexels.com
Izdvojeno
X tužen za kršenje zakona zbog korišćenja podataka korisnika za obuku AI bez njihove dozvole
Evropski neprofitna organizacija za zaštitu privatnosti NOYB (None of Your Business) podnela je devet žalbi protiv X-a (Twitter) u kojima navodi da ... Dalje
Meta i Google su imali tajni dogovor o reklamama koje bi se prikazivale deci na YouTubeu
Meta i Google su planirali (a navodno i sproveli) sada otkazanu tajnu kampanju na YouTubeu u okviru koje su tinejdžerima namerno prikazivane reklame ... Dalje
Facebook oglasi za AI alate za uređivanje slika vode do malvera koji krade lozinke
Trend Micro upozorava na oglase na Facebooku koji ciljaju korisnike koji traže AI alate za uređivanje slika i kradu njihove lozinke tako što ih pre... Dalje
EU primorala TikTok da zbog bezbednosti dece povuče novi program za TikTok Lite iz unije
TikTok je primoran da trajno povuče svoj program „Lite Rewards“ iz Evropske unije zbog zabrinutosti Evropske komisije zbog njegovog utica... Dalje
Američka vlada tužila TikTok zbog masovnog prikupljanja podataka dece mlađe od 13 godina
Američka vlada podnela je tužbu protiv popularne platforme TikTok i njene matične kompanije ByteDance, zbog masovnog kršenja zakona o privatnosti ... Dalje
Pratite nas
Nagrade