Ako imate neku od ovih aplikacija na Android telefonu, odmah je uklonite
Mobilni telefoni, 26.08.2021, 10:00 AM

Belgijska policija upozorila je korisnike Android aplikacija na povratak zloglasnog malvera Joker.
Joker je jedan je od najupornijih malvera za Android, koji može zaraziti i uređaje onih koji aplikacije preuzimaju isključivo iz Google Play prodavnice gde se može naći sakriven u različitim, naizgled bezazlenim aplikacijama.
Malver je poznat po tome da pretplaćuje žrtve na usluge koje se plaćaju, bez njihovog znanja i saglasnosti i prazni njihove bankovne račune što one najčešće kasno primete.
“Zlonamerni program je otkriven u osam aplikacija u Play prodavnici koje je Google uklonio”, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu belgijske policije.
Ovih osam aplikacija su iste one aplikacije koje su istraživači iz Quick Heal Security Labsa otkrili u junu ove godine. Google je uklonio ove aplikacije iz prodavnice nakon što je obavešten o njima.
Međutim, korisnici koji su ih instalirali moraju ih sami ukloniti sa svojih pametnih telefona. Upozorenje belgijske policije ukazuje na to da još uvek ima onih koji imaju ove aplikacije instalirane na uređajima i koje zbog toga malver Joker i dalje ugrožava.
Reč je o sledećim aplikacijama:
Auxiliary Message
Element Scanner
Fast Magic SMS
Free CamScanner
Go Messages
Super Message
Super SMS
Od kada je prvi put privukao pažnju medija 2017. godine, Joker neprestano inficira Android uređaje. Početkom prošle godine, Google je objavio da je od 2017. godine skener Play Protect Google Play prodavnice otkrio oko 1700 aplikacija zaraženih malverom Joker, koje su uklonjene pre nego što su korisnici mogli da ih preuzmu. U septrembru prošle godine, Joker je pronađen u 24 Android aplikacije koje su preuzete sve zajedno više od 500.000 puta, pre nego što su uklonjene.
Prema rečima istraživača Quick Heala, Joker krade korisničke podatke, uključujući SMS poruke, podatke kontakata, informacije o uređaju, OTP kodove i druge podatke.
“Rizikujete veliko iznenađenje krajem meseca na svom bankovnom računu ili kreditnoj kartici”, kaže belgijska policija, upozoravajući da aplikacije zaražene Jokerom pretplaćuju žrtve, bez njihovog znanja, na usluge koje koštaju.
Tipično je za sve one koje je Joker koštao da nisu bili svesni krađe, sve dok detaljno ne pregledaju izvod svog računa. To može biti zato što banka ne sumnja u naizgled “normalnu” pretplatu, a troškovi su uglavnom toliko mali da se ne otkrivaju kao nešto neobično, pa čak se vlasniku računa i ne šalje obaveštenje o tome.
Stručnjaci upozoravaju da je mnogo više aplikacija zaraženo Jokerom, i da milioni korisnika ne znaju da su u ovom trenutku žrtve prevare.
Kompanija Zscaler objavila je imena 16 drugih aplikacija koje, prema njihovoj analizi, takođe sadrže ovaj zlonamerni kod. Reč je o sledećim aplikacijama:
Private SMS
Hummingbird PDF Converter - Photo to PDF
Style Photo Collage
Talent Photo Editor - Blur focus
Paper Doc Scanner
All Good PDF Scanner
Care Message
Part Message
Blue Scanner
Direct Messenger
One Sentence Translator - Multifunctional Translator
Mint Leaf Message-Your Private Message
Unique Keyboard - Fancy Fonts & Free Emoticons
Tangram App Lock
Desire Translate
Meticulous Scanner
Preporuka za korisnike Androida je da provere da li je neka od ovih aplikacija instalirana na njihovom uređaju i da je odmah obrišu, jer to što su aplikacije uklonjene iz Google Play prodavnice ne podrazumeva automatsko deinstaliranje sa uređaja na kojima su instalirane.

Izdvojeno
Istraživanje otkriva: Besplatne VPN aplikacije ugrožavaju privatnost miliona korisnika

U eri kada sve više ljudi koristi VPN servise da bi zaštitili svoju privatnost, pojavljuju se ozbiljna upozorenja da neki od tih alata, naročito ak... Dalje
U aplikacijama u Apple App Store i Google Play pronađen novi malver SparkKitty koji krade slike i kriptovalute
.png)
Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su novi mobilni malver za krađu kriptovaluta pod nazivom SparkKitty. Malver je pronađen u aplikacijama u z... Dalje
Novi trikovi starog prevaranta: otkrivena nova verzija Android malvera Godfather

Istraživači sajber bezbednosti u Zimperium zLabs-u otkrili su novu verziju Android malvera „Godfather“ koja koristi naprednu tehniku naz... Dalje
Skoro polovina korisnika mobilnih telefona svakodnevno se susreće sa prevarama

Skoro polovina (44%) korisnika mobilnih telefona navodi da su svakodnevno izloženi prevarama i pretnjama, a većina je zabrinuta zbog gubitka važni... Dalje
Novi Android malver Crocodilus se širi u sve više zemalja

Sve je više sajber napada u kojima se koristi novi Android bankarski trojanac pod nazivom Crocodilus, a mete napada su pre svega korisnici u Evropi i... Dalje
Pratite nas
Nagrade