Ako vam je telefonski račun neobjašnjivo veći možda je ovaj malver krivac za to

Mobilni telefoni, 07.06.2022, 09:30 AM

Ako vam je telefonski račun neobjašnjivo veći možda je ovaj malver krivac za to

Istraživači bezbednosti iz kompanije Avast upozorili su na trojanca SMSFactory koji inficira Android uređaje, i preko telefonskih računa naplaćuje žrtvama troškove pretplate na premijum usluge. Zbog malvera račun može da bude veći do 7 dolara nedeljno, odnosno 336 dolara godišnje.

Tačan broj žrtava ovog malvera je nepoznat, ali su zabeleženi pokušaji infekcije desetine hiljada Android uređaja zaštićenih Avastovim proizvodima u najmanje osam zemalja.

SMSFactory ima više kanala distribucije koji uključuju zlonamerno oglašavanje, push obaveštenja, promotivne iskačuće prozore na sajtovima, video snimke koji obećavaju hakove za igre ili pristup pornografskom sadržaju.

Prema podacima Avasta, SMSFactory je u periodu od maja 2021. do maja 2022. godine pokušao da inficira više od 165.000 Android uređaja, od kojih se većina nalazi u Rusiji, Brazilu, Argentini, Turskoj, Ukrajini, SAD, Francuskoj i Španiji.

Glavni cilj malvera SMSFactory je slanje poruka i upućivanje poziva na premijum telefonske brojeve, primećena je i varijanta malvera koja može da ukrade listu kontakata sa kompromitovanih uređaja, što se verovatno koristi kao jedan od metoda distribucije malvera.

SMSFactory je pronađen u nezvaničnim prodavnicama aplikacija. Istraživači ESET-a su pronašli zlonamerni APK paket na APKMods i PaidAPKFree, koji nemaju adekvatne mehanizme provere i odgovarajuće bezbednosne smernice.

SMSFactory APK može doći pod različitim imenima a kada pokušate da ga instalirate na uređaj, pojavljuje se upozorenje Play Protecta o potencijalnom bezbednosnom riziku.

Dozvole koje se zahtevaju prilikom instalacije uključuju pristup podacima o lokaciji, SMS porukama, mogućnost telefoniranja i slanja SMS-a, wake lock i vibraciju, upravljanje preklapanjem, korišćenje celog ekrana, praćenje obaveštenja i pokretanje aktivnosti iz pozadine. Sve su to dozvole koje ukazuju na zle namere, ali neoprezni korisnici koji samo žele pristup obećanom sadržaju bi ih verovatno dali malveru bez mnogo razmišljanja.

Kada se instalira, aplikacija prikazuje žrtvi ekran lažnog sadržaja servisa koji ne radi ili je uglavnom nedostupan.

Aplikacija nema dodeljeno ime ili ikonu i može da skloni ikonu sa ekrana kako bi se otežalo njeno uklanjanje. Većina žrtava bi pretpostavila da je nešto pošlo naopako sa instalacijom i verovatno više ne bi ni razmišljala o aplikaciji.

Međutim, SMSFactory nastavlja da radi u pozadini, uspostavljajući vezu sa serverom za komandu i kontrolu (C2) kome šalje ID zaraženog uređaja.

Ako operateri kampanje smatraju da je uređaj upotrebljiv, šalju nazad instrukcije i pretplaćuju žrtvu na premijum usluge.

Jedna od najnovijih varijanti malvera SMSFactory može da dodaje administratorske naloge na uređaj, što je verovatno potrebno za slanje SMS-a kontaktima koji se nalaze na zaraženom uređaju.

Da bi izbegli ovakve probleme, korisnicima se preporučuje da preuzimaju aplikacije samo iz pouzdanih izvora, kao što je Google Play. Trebalo bi da drže na minimumu broj aplikacija na uređaju i da čitaju recenzije drugih korisnika pre nego što bilo šta instaliraju. Takođe, trebalo bi voditi računa da operativni sistem bude uvek ažuriran na najnoviju dostupnu verziju za određeni uređaj.

Neki operateri nude opciju da onemoguće ili ograniče pretplate na premijum usluge što je dobro rešenje za sprečavanje štete koju mogu da izazovu ovakvi malveri.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Špijunski malver pronađen u lažnim aplikacijama na Google Play

Špijunski malver pronađen u lažnim aplikacijama na Google Play

Hakeri koje podržava Severna Koreja zarazili su Android uređaje malverom za špijuniranje, upozorili su istraživači firme za bezbednost mobilnih u... Dalje

Google popravio ranjivost u Androidu koju su koristile srpske vlasti

Google popravio ranjivost u Androidu koju su koristile srpske vlasti

Google je objavio zakrpe za 43 ranjivosti u martovskom bezbednosnom ažuriranju Androida, uključujući zakrpe za dva nulta dana korišćena u cilja... Dalje

Trojanac SparkCat pronađen u aplikacijama na Google Play i u Apple App Store

Trojanac SparkCat pronađen u aplikacijama na Google Play i u Apple App Store

Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su na Google Play malver SparkCat za koji kažu da je trenutno konfigurisan za krađu podataka kripto novča... Dalje

Greška u popularnim aplikacijama za špijuniranje partnera otkrila podatke miliona korisnika aplikacija

Greška u popularnim aplikacijama za špijuniranje partnera otkrila podatke miliona korisnika aplikacija

U popularnim stalkerware aplikacijama pronađena je ozbiljna bezbednosna ranjivost koja je otkrila osetljive lične podatke i komunikaciju miliona kor... Dalje

Hakeri kradu poruke iz aplikacije Signal pomoću ovog trika

Hakeri kradu poruke iz aplikacije Signal pomoću ovog trika

Google je upozorio na napade grupa koje podržava ruska država, koje kradu poruke iz aplikacija za razmenu poruka kao što je Signal. Ove grupe, čes... Dalje