Android 16 dobija zaštitu od povezivanja na lažne bazne stanice
Mobilni telefoni, 01.07.2025, 12:00 PM

Zamislite da ste negde u gradu, telefon vam pokazuje pun signal, ali vi ste zapravo povezani na lažnu mrežu koja može da vas špijunira. Zvuči kao scena iz trilera, ali ovakvi napadi - poznati kao „stingray“ - već godinama postoje u stvarnom svetu.
Android 16 zato dobija novu bezbednosnu funkciju koja vas može upozoriti kada se vaš telefon poveže sa lažnom ili nebezbednom mobilnom mrežom koju je kreirao „stingray“ uređaj.
Kako funkcioniše „stingray“ napad?
U ovakvom napadu napadač koristi „stingray“ uređaj koji imitira pravu baznu stanicu. Kada ga postavi blizu osobe koju želi da špijunira, svi telefoni u okolini mogu automatski da se povežu. Tada napadač prikuplja jedinstvene identifikatore uređaja (poput IMEI broja) i može da primora telefon da koristi starije, manje bezbedne protokole. Ovo omogućava prisluškivanje nešifrovanih poruka i poziva, a uz identifikatore napadač može da špijunira konkretni telefon.
Ovakve uređaje ponekad koriste policija i obaveštajne službe, ali problem nastaje kada završe u pogrešnim rukama i služe za praćenje običnih ljudi.
Zato Google godinama razvija zaštitu od ovakvih napada. Delimičnu zaštitu od ovih napada Google je ugradio u Android 12, 14 i 15, ali je samo funkcija isključivanja 2G mreže koja je uvedena sa Android 12, široko dostupna.
Šta će Android 16 raditi drugačije?
Nova opcija se zove Mobile network security i smeštena je u Safety Center u podešavanjima telefona. Kada je aktivna, telefon proverava da li je mreža koja se povezuje bezbedna. Ako nije, korisnik dobija upozorenje. Telefon čak može da detektuje pokušaje da se veza prebaci na starije standarde, što je jedan od glavnih trikova za presretanje podataka.
Ali da bi sve ovo radilo, potreban je telefon koji ima najnoviji hardver - tačnije modem koji može da radi sa Android Radio HAL 3.0. Pored toga, morate da imate Android 16. Dakle, stariji telefoni neće imati ovu zaštitu, čak i ako ažuriranje stigne.
Zašto je ovo važno?
Istraživanja pokazuju da ovakve mreže nisu retkost. Naprotiv, ima primera gde su napadači postavljali lažne bazne stanice na prometnim mestima poput aerodroma, železničkih stanica ili u blizini protesta i javnih okupljanja. Telefoni se automatski povezuju, a korisnici ne znaju da neko čita sve što šalju.

Izdvojeno
Android 16 dobija zaštitu od povezivanja na lažne bazne stanice

Zamislite da ste negde u gradu, telefon vam pokazuje pun signal, ali vi ste zapravo povezani na lažnu mrežu koja može da vas špijunira. Zvuči kao... Dalje
Istraživanje otkriva: Besplatne VPN aplikacije ugrožavaju privatnost miliona korisnika

U eri kada sve više ljudi koristi VPN servise da bi zaštitili svoju privatnost, pojavljuju se ozbiljna upozorenja da neki od tih alata, naročito ak... Dalje
U aplikacijama u Apple App Store i Google Play pronađen novi malver SparkKitty koji krade slike i kriptovalute
.png)
Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su novi mobilni malver za krađu kriptovaluta pod nazivom SparkKitty. Malver je pronađen u aplikacijama u z... Dalje
Novi trikovi starog prevaranta: otkrivena nova verzija Android malvera Godfather

Istraživači sajber bezbednosti u Zimperium zLabs-u otkrili su novu verziju Android malvera „Godfather“ koja koristi naprednu tehniku naz... Dalje
Skoro polovina korisnika mobilnih telefona svakodnevno se susreće sa prevarama

Skoro polovina (44%) korisnika mobilnih telefona navodi da su svakodnevno izloženi prevarama i pretnjama, a većina je zabrinuta zbog gubitka važni... Dalje
Pratite nas
Nagrade