Android malver hakovao hiljade Facebook naloga korisnika iz 144 zemlje
Mobilni telefoni, 10.08.2021, 10:00 AM

Trojanac za Android nazvan FlyTrap oteo je Facebook naloge više od 10.000 korisnika iz najmanje 144 zemlje pomoću lažnih aplikacija koje su žrtve preuzimale iz Google Play prodavnice i nezavisnih prodavnica aplikacija.
Oni koji stoje iza FlyTrapa oslanjaju se na jednostavne taktike socijalnog inženjeringa kako bi prevarili žrtve i oteli im Facebook naloge.
Iako je devet spornih aplikacija povučeno iz Play prodavnice, sve one su i dalje dostupne u nezavisnim prodavnicama aplikacija. Reč je o sledećim aplikacijama koje su visokokvalitetnog dizajna:
GG Voucher (com.luxcarad.cardid)
Vote European Football (com.gardenguides.plantingfree)
GG Coupon Ads (com.free_coupon.gg_free_coupon)
GG Voucher Ads (com.m_application.app_moi_6)
GG Voucher (com.free.voucher)
Chatfuel (com.ynsuper.chatfuel)
Net Coupon (com.free_coupon.net_coupon)
Net Coupon (com.movie.net_coupon)
EURO 2021 Official (com.euro2021)
Zlonamerne aplikacije obećavaju kodove kupona za Netflix i Google AdWords omogućavajući korisnicima da glasaju za omiljene timove i igrače na UEFA EURO 2020, ali pod uslovom da se prijave sa svojim Facebook nalogom da bi dali svoj glas ili dobili kod kupona ili kredit.
Kada se žrtva prijavi na nalog, malver krade njen Facebook ID, lokaciju, e-mail adresu, IP adresu i kolačiće i tokene povezane sa Facebook nalogom. Facebook nalog žrtve se dalje može zloupotrebljavati na različite načine, između ostalog i za dalje širenje malvera slanjem poruka sa linkovima koji vode do trojanca kontaktima žrtve.
Pošto zlonamerne aplikacije koriste pravu Facebook uslugu jedinstvenog prijavljivanja (SSO), one ne mogu da prikupe podatke za prijavu korisnika. Umesto toga, FlyTrap se oslanja na JavaScript kod za izvlačenje osetljivih podataka.
Svi podaci prikupljeni na ovaj način idu na FlyTrapov C2 server. Više od 10.000 korisnika Androida iz 144 zemlje bili su žrtve ove prevare od marta ove godine.
Ovaj podatak je sa servera za komandu i kontrolu, kome su istraživači kompanije za mobilnu bezbednost Zimperium, koji su i upozorili na ovaj malver, mogli da pristupe jer je baza podataka sa ukradenim kolačićima Facebook sesija bila dostupna svima na internetu. FlyTrapov C2 server imao je i više bezbednosnih propusta koji su olakšali pristup uskladištenim podacima, kažu istraživači. To je dodatni rizik za žrtve.
Istraživači Zimperiuma kažu da sajber kriminalci u ovom slučaju koriste uobičajenu zabludu korisnika da je prijavljivanje na pravi domen uvek bezbedno bez obzira na aplikaciju koja se koristi za prijavljivanje.
Nalozi na platformama društvenih medija uobičajena su meta hakera, koji ih mogu koristiti u razne svrhe, poput veštačkog povećanja popularnosti stranica, veb sajtova, proizvoda, ali i za širenje dezinformacija ili političkih poruka.
Foto: Zimperium

Izdvojeno
NSO grupa kažnjena sa 168 miliona dolara zbog špijuniranja korisnika WhatsApp-a

Proizvođač špijunskog softvera NSO grupa moraće da plati WhatsApp-u skoro 168 miliona dolara, više od četiri meseca nakon što je američki sud ... Dalje
Hakovana nezvanična verzija aplikacije Signal koju su koristili Trampovi saradnici

TeleMessage, izraelska kompanija koja pruža usluge arhiviranja poruka za preduzeća i državne entitete, uključujući alate za arhiviranje poruka ... Dalje
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Pratite nas
Nagrade